Nowy obiekt SMS Resovia uroczyście otwarty! „Teraz czekamy na stadion”. Foto

KATEGORIA: MIEJSCA / 28 sierpnia 2023

Uroczyste przecięcie wstęgi oficjalnie otwierające działalność szkoły.
Fot. Maciej Terpiński

W poniedziałek 28 sierpnia uroczyście otwarto nowy budynek Szkoły Mistrzostwa Sportowego Resovia, w którym od nowego roku szkolnego uczyć się będzie 300 dzieci. W obiekcie znajduje się również bursa na 140 miejsc. Inwestycję w całości sfinansowała firma Handlopex.

SMS Resovia ma nową siedzibę

Nowoczesny obiekt szkolny dla SMS Resovii powstał przy ul. Wyspiańskiego 16, tuż obok VIII Liceum Ogólnokształcącego, w miejscu gdzie wcześniej istniało boisko sportowe. Jego budowa rozpoczęła się w zeszłym roku, a końcem lipca zakończyły się prace budowlane. W poniedziałek 28 sierpnia, czyli na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, odbyło się uroczyste oddanie budynku do użytku. Na otwarciu szczególnie ciepło powitano Wiesława Ptaszka, prezesa firmy Handlopex, która sfinansowała wartą około 16 mln zł budowę nowej siedziby SMS Resovia.

- Początkowo nie myśleliśmy o tak efektownym budynku, ale doszliśmy do wniosku, że musimy zrobić to porządnie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, projektantom, wykonawcy, też pracownikom SMS Resovia, bez których to by się nie udało - mówił prezes Wiesław Ptaszek, który podkreślał, że całe środowisko Resovii mocno czeka na budowę nowego stadionu, który ma powstać w miejscu obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego, w ramach projektu Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki.

- Oprócz tej szkoły chcielibyśmy mieć równie piękny stadion, wczoraj obserwowaliśmy mistrzostwa świata w lekkiej atletyce na stadionie w Budapeszcie. Rzeszów też zasługuje na taki obiekt - dodał prezes Handlopexu.

SMS Resovia do tej pory była zmuszona do korzystania z pomieszczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego oraz Politechniki Rzeszowskiej. Teraz zajęcia będą odbywać się w nowoczesnej szkole, do której uczęszczać będzie 300 uczniów. Do tego w budynku znalazła się bursa szkolna oferująca 160 miejsc w 50 pokoju.

- W dużej części mamy uczniów z Podkarpacia, ale są też dzieci z innych województw – podlaskiego, mazowieckiego czy lubelskiego - mówił Maciej Bajorek, dyrektor SMS Resovia.

Wiesław Ptaszek, prezes firmy Handlopex.
Fot. Maciej Terpiński

Nowoczesne sale, strefa wypoczynku

Wraz z początkiem roku szkolnego, który zaplanowano już w poniedziałek 4 września, uczniowie SMS Resovii będą korzystać z siedmiu nowoczesnych sal lekcyjnych, trzech pracowni: informatycznej, biologiczno-geograficznej, językowej, a także z auli.

Wszystkie sale mają możliwość podziału na mniejsze, z zastosowaniem mobilnych składanych ścian akustycznych. Na terenie obiektu znajdują się też m. in. stołówka i gabinet fizjoterapii. W nowej szkole będzie także dostępna strefa wypoczynkowa wyposażona w sale telewizyjne, piłkarzyki, tenis stołowy, teqball, a także strefa ciszy. Budynek jest dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

- Dziękuję wszystkim, którzy podjęli trud, by projekt został zrealizowany z takim rozmachem po to, by kilkaset młodych osób mogło się kształcić i doskonalić swoje umiejętności sportowe. Szkoła otwiera nowe możliwości, co jest niezwykle istotne dla wspierania rozwoju utalentowanej młodzieży – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas uroczystości.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Fot. Maciej Terpiński

Resovia czeka na stadion

Wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik podkreślał, że miasto stara się inwestować w rozwój infrastruktury sportowej i budowa nowej siedziby SMS-u Resovia wpisuje się w tę strategię. Odniósł się również do wspomnianej już wcześniej sprawy budowy stadionu dla Resovii. Otwarcie ofert w przetargu na realizację obiektu miało odbyć się 25 sierpnia, termin ten jednak po raz kolejny przesunięto, tym razem na 8 września.

- Mam ogromną nadzieję, że we wrześniu uda nam się otworzyć przetarg na budowę stadionu Resovii, który będzie miał funkcję lekkoatletyczną, ale też piłkarską, ma on spełniać wymogi ekstraklasowe, więc klub stoi przed wyzwaniem by równać do tego poziomu – stwierdził wiceprezydent Rzeszowa.

W uroczystym otwarciu nowej siedziby SMS Resovia udział brali także przedstawiciele Rady Miasta Rzeszowa, Sejmiku Województwa Podkarpackiego, osoby reprezentujące wykonawców inwestycji, oprócz tego pracownicy szkoły oraz oczywiście wychowankowie szkoły, z których część zdążyła już zadebiutować w pierwszej drużynie Resovii Rzeszów, która obecnie gra na poziomie 1 Ligi.

Karol Woliński

Fotorelacja: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4