Gmina Trzebownisko. Łąka z nagrodą w konkursie Piękna Wieś Podkarpacka

KATEGORIA: MIEJSCA / 15 grudnia 2023

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

Miejscowość Łąka leżąca w gminie Trzebownisko została zdobywcą wyróżnienie w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka”. Celem konkursu jest promowanie rozwijających się obszarów wiejskich.

Piękna Wieś Podkarpacka

Konkurs Piękna Wieś Podkarpacka to inicjatywa Samorządu Województwa Podkarpackiego, której celem jest pokazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu, jak również dbałości mieszkańców o swoje otoczenie. Zadaniem konkursu jest także ukazanie i wspieranie inteligentnych wsi „smart villages”, w których władze gminy oraz społeczność zamieszkująca na obszarach wiejskich, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, nowoczesne narzędzia i technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia, opierając się na lokalnych atutach i możliwościach.

Do konkursu może zgłosić się każda gmina, która prezentuje obszerną dokumentację opisową i fotograficzną, prezentujące najpiękniejsze miejsca warte odwiedzenia, infrastrukturę techniczną, obiekty kulturalne czy wiejskie krajobrazy – TUTAJ możecie zobaczyć szczegóły dotyczące Łąki w Trzebownisku. Komisja konkursowa wyłania 10 najpiękniejszych w jej ocenie miejscowości, które przechodzą do drugiego etapu. O tym kto wygra decydują internauci.

W tym roku o zaszczytny tytuł walczyły: Bieliny z gminy Ulanów, Gniewczyna Tryniecka z gminy Tryńcza, Godowa z gminy Strzyżów, Łąka z gminy Trzebownisko, Sołonka z gminy Lubenia, Sośnica z gminy Radymno, Stany z gminy Bojanów, Tarnawa Górna z gminy Zagórz, Ustrobna z gminy Wojaszówka oraz Żyraków z gminy Żyraków.

Uroczysty finał tegorocznej edycji Konkursu Piękna Wieś Podkarpacka 2023 odbył się 11 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

- Gratuluję i dziękuję wszystkim mieszkańcom, społecznościom oraz sołectwom, które z takimi sukcesami pielęgnują swe wsie, nie tylko kształtując ich piękny wizerunek, ale nade wszystko wprawiając w ruch ducha wspólnoty, kreatywności, aktywności na wielu polach – mówił podczas rozstrzygnięcia konkursu wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

Fot. Urząd Gminy Trzebownisko

Łąka z trzecim miejscem

Jedna z głównych nagród trafiła do Łąki – miejscowości leżącej w gminie Trzebownisko. Nagrodę odebrał wójt gminy Lesław Kuźniar.

- Jesteśmy dumni, że miejscowość z naszej Gminy uzyskała tak wysokie wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim mieszkańcom i organizacjom z miejscowości Łąka za zaangażowanie w życie społeczności wiejskiej oraz dbałość o naszą wspólną przestrzeń - podkreślają władze gminy Trzebownisko.

Jak podkreślano w prezentacji specjalną ofertą wyróżniającą Łąkę na tle innych jest tamtejsze Centrum Kultury i Sztuki. W 2022 roku w ramach projektu: „Śladami Józefa Rysia” powstał produkt turystyczny opierający się na postaci łąckiego artysty. Operacja polegała na wykreowaniu produktu turystyki dziedzictwa, wpływającego na wzrost atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej miejscowości Łąka w gminie Trzebownisko. Ponadto na wyjątkowość wsi Łąka wpływa bogata historia i kultura. Zabytki, tradycje, lokalne wydarzenia kulturalne przyciągają wielu turystów.

Pierwsze miejsce w konkursie Piękna Wieś Podkarpacka zdobyła miejscowość Bieliny (gmina Ulanów), a drugie Śośnica (gmina Radymno). Poniżej pełne wyniki.

1. miejsce - Bieliny

2. miejsce - Sośnica

3. miejsce – Łąka

4. miejsce – Gniewczyna Tryniecka

5. miejsce – Żyraków

6. miejsce – Stany

7. miejsce – Godowa

8. miejsce – Ustrobna

9. miejsce – Sołonka

10. miejsce – Tarnawa Górna

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4