150 lat straży pożarnej w Rzeszowie. Wystawa sprzętu już otwarta

KATEGORIA: HISTORIA / 4 maja 2022

Fot. Paweł Bialic

Samochody pożarnicze, te zabytkowe jak i nowoczesne, ekwipunek, mundury i historyczne zdjęcia – to wszystko można było zobaczyć na otwarciu wystawy plenerowej sprzętu i umundurowania strażackiego w Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Wydarzenie odbyło się z okazji rozpoczynającego się cyklu obchodów 150-lecia straży pożarnej w Rzeszowie.

150 lat służby dla mieszkańców

Wystawa plenerowa została uroczyście otwarta w środę 4 maja w dzień patrona strażaków świętego Floriana. Ekspozycja została zlokalizowana na terenie Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego. Część kolekcji pochodzi ze zbiorów samego muzeum, natomiast pozostałe eksponaty zostały przekazane przez strażaków.

Przed uroczystym otwarciem wystawy do rzeszowskich strażaków przemówił komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran, który przypomniał o powołaniu jednostki pożarniczej w mieście w 1872 roku przez Radę Miasta.

- Nasza straż pożarna należy do jednych z najstarszych jednostek we współczesnym świecie. Była zawsze związana ze swoim miastem jego mieszkańcami i społeczeństwem całego powiatu. Rzeszowscy strażacy w 150 letniej służbie zbudowali sobie coś bardzo cennego – sympatię, uznanie i wdzięczność rzeszowian za to, że są ciągle na pierwszej linii walk o ich życie i bezpieczeństwo - podkreślał st. bryg. Tomasz Baran.

Komendant rzeszowskiej straży wspomniał o historii swojej jednostki. Podkreślał, że pierwsze lata funkcjonowania były trudne pod kątem organizacyjnym. Straż utrzymywała się z dotacji miasta, darów osób prywatnych i instytucji, dotacji towarzystw ubezpieczeniowych oraz dochodów organizowanych przez siebie wydarzeń m.in. koncertów. Mówił m.in. o tym jakim sprzętem dysponowali pierwsi rzeszowscy strażacy.

- Mieliśmy trzy duże sikawki, pięć wozów z beczkami na wodę, 40 konewek, jedną siekierę, rydel, drabinę na wózku, trzy drabiny dachowe, drabinę sznurową, do tego hełmy, toporki i pasy dodał komendant rzeszowskiej straży pożarnej.

Pamięć o Ukrainie

St. bryg Tomasz Baran przypominał o tym jak wyglądała również działalność strażaków w czasie II Wojny Światowej i niemieckiej okupacji. Na koniec złożył życzenia wszystkim strażakom, specjalne miejsce zostawił dla strażaków z ogarniętej wojną Ukrainy.

- Strażakom z Ukrainy życzę szybkiego powrotu do normalności, aby Wasz naród, który przeżywa tragizm wojny stał się jeszcze mocniejszy i pokonał najeźdźcę. Od pierwszych dni konflikt rzeszowscy strażacy współpracują z kolegami z Ukrainy, organizując pomoc, która kierowana jest do służb ratowniczych pracujących w wielkim trudzie i zagrożeniu - mówił st. bryg. Tomasz Baran.

Gospodarz obiektu, założyciel Muzeum Techniki i Militariów gen. bryg. rez. Tomasz Bąk dziękował komendzie miejskiej straży pożarnej w Rzeszowie za możliwość zapoczątkowania obchodów 150-lecia jednostki właśnie na terenie muzeum.

- Dziękuje komendantowi miejskiej straży pożarnej za to, że tu w tym miejscu możemy rozpocząć 150 lecie straży pożarnej w Rzeszowie. To dla nas wielki zaszczyt. Zgromadzone są tutaj różne zabytki techniki, ale też potężna ilość sprzętu związana z ochotniczą i państwową strażą pożarną. To tylko mały przekrój tego jak rozwijała się technika w ramach straży pożarnej - powiedział gen. bryg. Tomasz Bąk.

Wystawa dostępna do 14 maja

W uroczystości otwarcia wystawy oprócz rzeszowskich strażaków udział wzięli m.in. wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, kapelan wojewódzki strażaków - ks. mgr Paweł Samborski, radny powiatu rzeszowskiego, regionalista, autor publikacji 150-lecia rzeszowskiej straży pożarnej - Rafał Białorucki.

Tuż po otwarciu zwiedzający mogli obejrzeć wystawę mundurów służb mundurowych, w tym straży pożarnej z okresu lat 1945-2022, wystawę odznaczeń pożarniczych, sprzętu ochrony indywidualnej, wystawę strażackiego sprzętu i pojazdów zabytkowych oraz współczesnych, wystawę sprzętu wojskowego opancerzonego, pojazdów policyjnych. Były także atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Wystawa pożarnicza dostępna będzie do 14 maja. Jej otwarcie zapoczątkowało szereg jubileuszowych wydarzeń, które będą odbywać aż do 2023 r. Już 13 maja br. na placu Farnym w Rzeszowie odbędzie się uroczysty apel połączony z odznaczeniem sztandaru, wystawą samochodów pożarniczych oraz defiladą pieszą.

Natomiast 24 czerwca z okazji jubileuszu nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. Mickiewicza 12 gdzie mieściła się pierwsza siedziba rzeszowskiej straży pożarnej.

Karol Woliński

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4