Franciszek Marciniak ps. „Kuna” spoczął na cmentarzu Wilkowyja

KATEGORIA: HISTORIA / 5 grudnia 2022

Fot. Katarzyna Gajda-Bator/IPN Oddział Rzeszów

W poniedziałek (5 grudnia) na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie obyła się uroczystość pogrzebowa śp. Franciszka Marciniaka ps. „Kuna” - Żołnierza Niezłomnego.

Uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą św. żałobną pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Homilię wygłosił ks. prałat Władysław Jagustyn, duszpasterz Armii Krajowej. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste odprowadzenie doczesnych szczątków zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku w „Kwaterze Żołnierzy Niezłomnych”.

W uroczystości uczestniczył dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie, dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki, w imieniu Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, w pogrzebie uczestniczył Waldemar Szumny. Byli obecni także kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz przedstawiciele służb mundurowych i wojsko.

- Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie szczątki naszego dzisiejszego bohatera. Odnaleźli i zidentyfikowali poprzez badania genetyczne, tak żeby nikt nie miał żadnych wątpliwości że jest to nasz bohater. Z chwilą kiedy to się stało ogłosili całemu społeczeństwu na konferencji identyfikacyjnej w Belwederze, w Warszawie 22 lipca 2022 r. Dzisiaj poprzez uroczystą mszę świętą pogrzebową, modlitwę, poprzez należne słowo, poprzez honory państwowe i wojskowe, poprzez salwę honorową Polska żegna swojego żołnierza. Polska nigdy nie zapomina o tych, którzy jej służą, którzy o nią walczą i którzy oddają za nią życie. Polska nie zapomni o tobie Franciszku, Żołnierzu Wyklęty, Żołnierzu Niezłomny. Odpoczywaj w pokoju - powiedział w swoim wystąpieniu dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Franciszek Marciniak ps. „Kuna” urodził się 5 września 1927 r. w Maleniskach w pow. leżajskim, w rodzinie wielodzietnej z tradycjami niepodległościowymi. Jego ojciec Andrzej walczył w I wojnie światowej, a następnie służył w Wojsku Polskim do 1921 r. , był również członkiem Związku Byłych Ochotników Armii Polskiej. W czasie okupacji niemieckiej, a następnie sowieckiej działał w strukturach NOW/NZW. Do organizacji należał również starszy, przyrodni brat Franciszka - Józef ps. „Junak”. To prawdopodobnie za jego namową Franciszek rozpoczął swoją konspiracyjną działalność. W okresie od września 1943 r. do lipca 1944 r. Franciszek Marciniak był żołnierzem miejscowych struktur Armii Krajowej. Brał udział w akcji „Burza”, a po wkroczeniu wojsk sowieckich kontynuował działalność konspiracyjną w oddziale NZW pod dowództwem Więcława Ludwika ps. „Śląski” na terenie powiatów leżajskiego i jarosławskiego. Został aresztowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Łańcucie w styczniu 1950 r., Został poddany brutalnemu śledztwu. Zmarł w szpitalu więziennym w Rzeszowie 2 maja 1950 r. W oficjalnym przekazie dla rodziny zmarł na gruźlicę płuc, choć przed aresztowaniem był zdrowy. Został pochowany w nieznanym miejscu, bez wiedzy rodziny.

Szczątki śp. Franciszka Marciniaka zostały odnalezione podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej pod przewodnictwem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka w kwietniu 2021 r. na terenie cmentarza Pobitno w Rzeszowie.

Franciszek Marciniak spoczął 5 grudnia 2022 r. w „Kwaterze Żołnierzy Niezłomnych” na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie obok żołnierzy Armii Krajowej oraz działaczy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Leopolda Rząsy i Michała Zygo.

Organizatorami uroczystości pogrzebowych byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej.

Red.

Zdjęcia: Katarzyna Gajda-Bator/IPN Oddział Rzeszów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4