Obchody 42. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko - Ustrzyckich

KATEGORIA: HISTORIA / 18 lutego 2023

Zdjęcia z nagrań do filmu „Chłopski bunt 81” – Rzeszów, luty 2021 r.
Fot. IPN

W niedzielę i poniedziałek (20 i 21 lutego) w Rzeszowie odbędą się obchody strajku chłopskiego z 1981 r. oraz 42. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP oraz inne stowarzyszenia organizuje uroczystości w niedzielę. Rozpoczną się one o godz. 11.00 Mszą św. w kościele farnym w Rzeszowie. Następnie uczestnicy złożą wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Rynku i tablicą upamiętniającą miejsce strajku w 1981r. w dawnym Domu Kolejarza (plac Ofiar Getta). Kolejnym punktem obchodów będzie Konferencja „Konstytucja Polskiej Wsi” w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy placu Ofiar Getta 5 o godz. 13.00. W programie odczytanie listów i wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń państwowych i okolicznościowych „W obronie polskiej ziemi”. O godz. 14.00 rozpoczną się referaty problemowe - wprowadzenie Wieńczysław Nowacki. Wygłoszą je: dr Dariusz Grabowski – „Wspólnota wsi oraz małej i średniej przedsiębiorczości szansą dla polskiej gospodarki”, prof. Jerzy Szymona – „Trzy pętle zniewolenia współczesnego rolnictwa”, prof. Roman Niżnikowski – „Aspekty zrównoważonej produkcji rolnictwa i łowiectwa”. Po przerwie na posiłek (o godz.15.30) zaplanowano dyskusję plenarną, występy artystyczne, świadectwa i relacje, a także przyjęcie dokumentów końcowych. Obchody zakończą się o godz. 17.30.

Z kolei w poniedziałek zaplanowano uroczyste wojewódzkie obchody 42. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Uroczystości odbędą się o godz. 13.00 w Kinie „Zorza” przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. Zapraszają na nie wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko.

W programie pokaz filmu dokumentalno - fabularnego pt. „Chłopski bunt 81” produkcji Telewizji Rzeszów. Film jest opowieścią o wydarzeniach, które rozegrały się w dwóch miejscach: Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Narratorem, który przeprowadzi widza od 29 grudnia 1980 do 20 stycznia 1981 roku, będzie historyk z rzeszowskiego Oddziału IPN dr Marcin Bukała. Zamiarem twórców było, aby jego wypowiedzi były jak najbardziej atrakcyjne wizualnie. Nagrano je z wykorzystaniem członków historycznych grup rekonstrukcyjnych, którzy odtworzyli elementy scenerii sprzed ponad 40 lat. Film wzbogacono także o inscenizacje z udziałem aktorów oraz rekonstrukcje wydarzeń z 1981 roku.

Kolejnym punktem będzie debata z udziałem zaproszonych gości: dr hab. Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, dr Marcin Bukała - historyk z IPN Rzeszów, ks. prałat Stanisław Słowik - były dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Henryk Cząstka - działacz „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Debatę poprowadzi Grzegorz Boratyn – dziennikarz TVP 3 Rzeszów.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4