Dla pacjentów z Ukrainy powstał specjalny Medevac Hub w Jasionce

KATEGORIA: ZDROWIE / 1 września 2022

Fot. Paweł Bialic

W sąsiedztwie Portu Lotniczego w Jasionce za kilka dni ma zostać uruchomiony specjalny punkt medyczny, w którym pacjenci przywożeni z ogarniętej wojną Ukrainy uzyskają opiekę w oczekiwaniu na dalszy transport do innych państw Europy. - Medevac Hub Jasionka profesjonalizuje proces pomocy osobom chorym, które przyjeżdżają do nas z Ukrainy - podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski.

20 łóżek dla pacjentów

Medevac Hub Jasionka zbudowano siłą wielu organizacji – Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia, Polskiej Centrum Pomocy Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i województwa podkarpackiego. Powstał on w jednym z obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis tuż obok Portu Lotniczego w Jasionce.

Punkt, w ramach którego uruchomiono 20 łóżek dla pacjentów oczekujących na dalszy transport, uroczyście został otwarty w czwartek 1 września przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia Ukrainy Wiktora Liaszkę, komisarza do spraw zarządzania kryzysowego KE Janeza Lenarčiča oraz wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart.

- Od kilku miesięcy realizujemy transport pacjentów ukraińskich do wielu państw UE i współpracujących ze Wspólnotą Europejską. Medevac Hub Jasionka znacznie wspomoże i dopełni ten proces. Osoby przywożone z Ukrainy będą mogły tutaj czekać na dalszą podróż do Europy - podkreślał minister Adam Niedzielski.

Fot. Paweł Bialic

Specjalny samolot

Do tej pory jak dodał szef polskiego resortu zdrowia pacjenci z Ukrainy, koordynacja procesu transferu chorych osób z Ukrainy była dosyć skomplikowana i realizowana często nieregularnie.

- W tej chwili będziemy mogli z większą systematyką pacjentów przyjmować, będą mogli tutaj czekać w dobrych warunkach na transport, do tego będziemy mieli regularne loty dwa razy w tygodniu – mówił minister Niedzielski.

Transporty ukraińskich pacjentów z Jasionki będą realizowane specjalnym samolotem. Wylądował on tuż przed otwarciem hubu na sąsiednim lotnisku w Jasionce, by zabrać 20 ukraińskich pacjentów na leczenie do Norwegii. Są tam miejsca leżące i siedzące oraz specjalistyczny sprzęt medyczny. Adam Niedzielski przekazał również, że od początku wojny na Ukrainie Polska pomaga w przewożeniu pacjentów chorych przewlekle, z czasem zaczęło pojawiać się też coraz więcej osób z ranami wynikającymi bezpośrednio z działań wojennych.

- Mamy świadomość ze agresja Rosji może trwać wiele miesięcy i dlatego chcemy, aby pacjenci z Ukrainy mieli zapewnione dobre warunki, tak aby przywódcy tego państwa zajęli się najważniejszymi rzeczami czyli walką z okupantem, który w sposób nieuprzedzony i niezawiniony zaatakował - dodał minister zdrowia.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Liczba rannych rośnie

Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič podkreślił konieczność powstania hubu, ze względu dramatyczną sytuację w jakiej znajduje się system opieki zdrowotnej na Ukrainie.

- Liczba rannych rośnie z dnia na dzień, a szpitale i tak już pozbawione zapasów walczą o zaspokojenie potrzeb. Jednocześnie niszczenie placówek służby zdrowia pozbawia przewlekle chorych pacjentów leczenia, którego potrzebują do przeżycia. Nie możemy porzucić tych ludzi – powiedział Lenarčič.

Te słowa potwierdził ukraiński minister zdrowia Wiktor Liaszko.

- Niestety już 18 ukraińskich medyków nie zobaczy zwycięstwa nad okupantem. Zginęli od kul wroga w szpitalach cywilnych - mówił.

- Ten hub to wielkie wsparcie w naszym systemie ochrony zdrowia, myślę, że pozwoli nam jeszcze bardziej efektywnie prowadzić ewakuację pacjentów, wszystkich tych, którzy przeżyli traumę wojny – powiedział szef ukraińskiego resortu zdrowia.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła o skali potrzeb związanych z opieką nad pacjentami z Ukrainy. Podkreślała, że od początku wojny z pomocy medycznej w podkarpackich szpitalach skorzystało 18 tys. osób. W tym 4,5 tys. dzieci. Zapewniła, że wsparcie będzie kontynuowane.

- Jesteśmy gotowi do tego, aby naszym sąsiadom, dotkniętym skutkami tej straszliwej wojny pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne – dodała Ewa Leniart.

W otwarciu hubu uczestniczył także marszałek Władysław Ortyl.

- Wojna w Ukrainie zapewne potrwa jeszcze długie miesiące, dlatego dobrze, że ta pomoc się profesjonalizuje jeszcze bardziej, że powstają właśnie takie inicjatywy, jak ten hub medyczny, dzięki któremu ofiary tej wojny w jeszcze lepszy i szybszy sposób uzyskają profesjonalną pomoc – mówi marszałek Ortyl.

Medevac Hub jest finansowany jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 roku (do tej pory ewakuowano już ponad 1143 osób do szpitali w 18 krajach Europy) i jednocześnie część większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE.

Karol Woliński

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4