W USK w Rzeszowie do porodu będą znieczulenia zewnątrzoponowe
KATEGORIA: ZDROWIE / 29 listopada 2024
Jedna z sal porodowych w wyremontowanym bloku porodowym w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w RzeszowieFot. Maciej Terpiński
Znieczulenia zewnątrzoponowe do porodu będą wykonywane w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Jak już informowaliśmy jest to pierwsza decyzja Wojciecha Zawalskiego, od niedawna pełniącego obowiązki dyrektora USK. Od 1 grudnia 2024 do 30 czerwca 2025 roku zostanie uruchomiony program pilotażowy.
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest metodą analgezji, czyli łagodzenia bólu związanego z porodem. Polega na nakłuciu skóry okolicy lędźwiowej kręgosłupa specjalną igłą, wprowadzeniu tej igły dalej omijając struktury kostne kręgosłupa do kanału kręgowego. Znajduje się w nim wiele struktur, między innymi przestrzeń zewnątrzoponowa. Dzięki umieszczeniu cienkiego cewnika w tym miejscu możliwe jest podawanie leków znieczulenia miejscowego, często razem z innymi lekami wzmagającymi ich działanie.
– Tego rodzaju znieczulenie, uznawane jest za „złoty standard” na świecie – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie. – To uznany i skuteczny sposób znieczulania porodu. Jest stosunkowo bezpieczny i skuteczny. W przeciwieństwie do silnych leków przeciwbólowych podawanych dożylnie, które nie są tak skuteczne i mogą negatywnie oddziaływać na matkę i dziecko, znieczulenie zewnątrzoponowe ma niewielki wpływ na rodzącą i praktycznie żaden na dziecko.
Od 1 grudnia br., lekarze z Klinik: Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie, przejdą specjalistyczne szkolenia, które odbędą się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W ich trakcie zapoznają się z procedurami i specyfikacją znieczulenia zewnątrzoponowego. Przeszkolone osoby będą mogły wykonywać tego typu procedury.
Według danych sondażowych w Polsce, jedynie od 14% do 17% placówek wykonuje tego typu procedury. Przede wszystkim ze względu na braki kadrowe, od kilku lat sytuacja niewiele się poprawiła.
W nowym, wyremontowanym bloku porodowym w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie urodziło się już około 700 dzieci. Blok porodowy został otwarty w marcu bieżącego roku. USK w Rzeszowie posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami.
Red.