Kandydaci do 3. PBOT wykonali swoje pierwsze strzelanie bojowe

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 8 lutego 2021

Fot. Paulina Lęcznar/3. PBOT

67 żołnierzy szkolenia podstawowego i wyrównawczego z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło pierwsze strzelanie bojowe w Nowej Dębie. - Od 30 stycznia nasi kandydaci ćwiczą na Dębie pod okiem kadry instruktorskiej, którą wystawił 35 Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. Egzamin końcowy w formie „pętli taktycznej” odbędzie się już w najbliższą sobotę - informuje kpt. Witold Sura.

W ubiegły piątek 48 żołnierzy z 16- dniowego szkolenia podstawowego i 19 z wyrównawczego odbyło pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm karabinka GROT. Zajęcia przeprowadzone zostały na strzelnicy piechoty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Jak mówią terytorialsi, pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który nigdy wcześniej nie miał okazji poczuć zapachu gazów prochowych czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale.

- Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. A to najlepszy moment by wykonać pierwszy krok w dorosłość. 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Szkolimy naszych adeptów wg zasady „minimum teorii a maksimum praktyki – powiedział dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT płk Dariusz Słota.

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego oraz szkolenia strzeleckiego. W najbliższą sobotę kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej przystąpią do egzaminu końcowego, który zostanie przeprowadzony po tzw. „pętli taktycznej”. Każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zagadnień z taktyki, topografii, ratownictwa medycznego, budowy i eksploatacji karabinka GROT oraz odbędzie strzelanie bojowe.

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 14 lutego w 79. rocznicę powstania Armii Krajowej. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

Jak podkreślają terytorialsi, WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. - Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego, zawodowego z potrzebami służby - dodaje rzecznik brygady.

Red.

Fot. Paulina Lęcznar/3. PBOT

Fot. Paulina Lęcznar/3. PBOT

Fot. Paulina Lęcznar/3. PBOT

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4