W 79. rocznicę powstania AK w Rzeszowie ślubowali terytorialsi

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 14 lutego 2021

Fot. PUW

W niedzielę (14 lutego) w Rzeszowie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 73 ochotników. W tym ważnym dniu dla Wojsk Obrony Terytorialnej mianowano też na pierwszy stopień podoficerski 50 ubiegłorocznych uczestników kursu „SONDA”.

W 79. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową 73 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Wśród nich było 10 kobiet. Uroczystości odbyły się na placu apelowym 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 4. Żołnierze przysięgali na sztandar 3. PBOT a przysięgę od niedzielnych bohaterów odebrał płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich terytorialsów.

- Macie dziś szczególny przywilej. W 79. rocznicę powstania Armii Krajowej potwierdzicie słowami roty przysięgi wojskowej, swą deklarację pełnego i bezwarunkowego oddania się służbie Rzeczypospolitej – powiedział płk Słota.

Fot. PUW

Następnie do żołnierzy zwróciła się wojewoda Ewa Leniart.

- W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej witam Was w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – rozpoczęła swoje wystąpienie Ewa Leniart, przypominając dalej o tradycjach polskiego wojska i rodowodzie formacji.

- Żołnierze WOT nawiązują w swych tradycjach zarówno do Armii Krajowej, jak i niezłomnych bohaterów, obrońców Ojczyzny z okresu powojennego, gdy o suwerenność Polski długo trzeba było walczyć. Oni pozostawali wierni przysiędze którą składali, przysiędze wierności i woli służby Rzeczypospolitej Polskiej – mówiła Ewa Leniart. - Poprzez dziedziczenie tradycji, struktur Armii Krajowej, terytorialsi starają się budować etos Wojsk Obrony Terytorialnej na wartościach, z którymi się identyfikują. To właśnie w żołnierzach AK i powojennych organizacji niepodległościowych widzą polskich bohaterów, wojowników walki o niepodległość - powiedziała wojewoda.

Fot. PUW

Kończąc swoje wystąpienie, wojewoda pogratulowała i złożyła życzenia, rozpoczynającym służbę podkarpackim terytorialsom.

- Bardzo dziękuję za Waszą decyzję o wstąpieniu w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Życzę Wam wielu sukcesów i satysfakcji z pełnienia służby, którą będziecie wykonywać na rzecz obywateli i mieszkańców Podkarpacia – dodała na zakończenie Ewa Leniart.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście do bohaterów uroczystości napisał: – Dziękuję za Waszą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pokazujecie w ten sposób, że bliskie są Wam wartości patriotyczne, dobro naszej Ojczyzny i Jej obywateli. Mundur żołnierza Wojska Polskiego i oliwkowy beret to symbole lojalności, oddania i poświęcenia. Noście je z dumą…

Podczas niedzielnej uroczystości 50 żołnierzy Brygady otrzymało promocję na pierwszy stopień podoficerski. Mianowani żołnierze w ostatnim kwartale ubiegłego roku ukończyli kurs podoficerski „Sonda”, którego już po raz drugi organizatorem była 3. PBOT. Nowo mianowani kaprale obejmą stanowiska dowódców sekcji w pięciu batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

Fot. PUW

Nieprzypadkowo uroczystości w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT odbyły się właśnie w niedzielę, bowiem tego dnia przypada 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej, której spadkobiercami tradycji są Wojska Obrony Terytorialnej.

Korzystając z okazji prezes ŚZŻAK okręgu podkarpackiego kpt. w st. spocz. Julian Pawełek skierował list do uczestników uroczystości.

– Dziś obchodzimy 79. rocznicę przekształcenia ZWZ w Armię Krajową, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Dziś uczestniczymy w uroczystej przysiędze nowych ochotników – żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT. Przysięga to bezsprzecznie najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza – niezależnie od okoliczności, czasu i miejsca jej składania. Jej cel zawsze ma w treści walkę o wolność Ojczyzny… Dziś to Wy kontynuujecie naszą misję, etos walki i tradycje. Kończąc życzę Wam Drodzy Żołnierze, w imieniu własnym oraz moich kolegów, niezłomnych charakterów, walecznych serc i wytrwałości w realizacji swoich celów - napisał kpt. Pawełek.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem dwóch 16-dniowych kursów szkolenia podstawowego, które odbyły się w Rzeszowie i Nowej Dębie. Ze względu na panującą pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystość odbyła się w koszarach.

Red.

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. Anna Barowicz/3. PBOT

Fot. Anna Barowicz/3. PBOT

Fot. Anna Barowicz/3. PBOT

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. PUW

Fot. Anna Barowicz/3. PBOT

Fot. PUW

Fot. PUW

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4