150-lecie rzeszowskich strażaków. W czwartek odsłonią tablicę i mural

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 22 czerwca 2022

Fot. Krzysztof Kuchta

W czwartek (23 czerwca) w Rzeszowie odbędzie się kolejne wydarzenie związane z obchodami 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej. Tym razem będzie to odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz muralu jubileuszowego przy ul. Mickiewicza 10 i 12, gdzie od początku XX w. mieściła się pierwsza strażacka strażnica.

Obchody 150-lecia straży trwają już od maja. Szereg wydarzeń jubileuszowych zaplanowano do 2023 r. Początki istnienia straży pożarnej w stolicy Podkarpacia sięgają 28 lipca 1872 r. gdy Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową. Początkowo utrzymywała się ona z dotacji Rady Miasta, dochodów z organizowanych przez siebie balów, koncertów, przedstawień teatralnych oraz datków członków.

Niespełna 10 lat po powołaniu w roku 1880 posiadali m.in.: trzy duże sikawki, pięć wozów z beczkami na wodę, 40 konewek, jedną siekierę, rydel, drabinę do tego: hełmy, toporki, pasy i liny.

Początkowo Miejska Straż Pożarna, miała siedzibę w Ratuszu, później przy Mickiewicza 10 i 12. Wraz z rozwojem straży i jej struktur zabudowania przy ul Mickiewicza powoli przestawały spełniać swoją rolę, postanowiono wybudować nową siedzibę. Wybrano parcelę przy ul. Mochnackiego 4, a budowę nowych obiektów straży ukończono w 1967 roku.

W ramach obchodów w czwartek zaplanowano odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz muralu jubileuszowego właśnie przy ul. Mickiewicza 10 i 12, gdzie od początku XX w. mieściła się strażacka strażnica. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

- złożenie meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu,

- przegląd pododdziałów,

- podniesienie flagi państwowej oraz odegranie hymnu państwowego,

- przywitanie zaproszonych gości przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej,

- odsłonięcie tablicy pamiątkowej i muralu,

- poświęcenie tablicy i złożenie wiązanki kwiatów,

- wręczenie odznaczeń i wyróżnień,

- wystąpienia zaproszonych gości,

- złożenie meldunku o zakończeniu uroczystego apelu,

- wpis gości honorowych do księgi pamiątkowej.

W związku z obchodami wystąpią pewne utrudnienia. Już od środy (22 czerwca) od godz. 16.00 do czwartku (23 czerwca) do godz. 13.00 parking przy ul. Mickiewicza 10 do pomnika Adama Mickiewicza będzie niedostępny.

Red.

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4