Apel, wyróżnienia i piknik rodzinny. Tak w Rzeszowie świętowali terytorialsi. Foto

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 27 lipca 2022

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

We wtorek 26 lipca swoje święto obchodziła 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Z tej okazji w Rzeszowie odbył się uroczysty apel, wręczono również odznaczenia, a mieszkańcy mogli wziąć udział w pikniku rodzinnym i pokazie sprzętu wojskowego.

„Zawsze gotowi”

26 lipca ustanowiono decyzją ministra obrony narodowej, jako oficjalne święto żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. To dzień upamiętniający rozpoczęcie „Akcji Burza” na Podkarpaciu. Uroczysty apel z tej okazji odbył się przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Słowa podziękowania do żołnierzy skierowali przedstawiciele władz województwa podkarpackiego. Uroczystość była również okazją do wręczenia wyróżnień i złożenia gratulacji.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości.

- Dzisiejsze święto to dzień szczególny nie tylko dla żołnierzy, ale również dla mieszkańców całego Podkarpacia, którzy mogą być dumni, że mają pośród siebie profesjonalistów gotowych do obrony o każdej porze dnia i nocy. Gwarancją takiej postawy jest motto Brygady, widniejące na mundurze każdego z jej żołnierzy „zawsze gotowi. Zawsze blisko”. Są to słowa wiarygodne, które wielokrotnie zostały potwierdzone w praktyce - czytamy w liście Prezesa Rady Ministrów.

Wojewoda podziękowała żołnierzom za to, że w ciągu 5 lat istnienia formacji niezmiennie są gotowi do służby państwu polskiemu i jego obywatelom, za dotychczasowe zaangażowanie, szczególnie w trakcie ostatnich kryzysów, zarówno czasu epidemii, jak i tego spowodowanego wojną na Ukrainie.

- Zaszczytem jest dla mnie móc stanąć wśród żołnierzy, którzy choć działają w najmłodszej formacji polskich sił zbrojnych, tak wiele dla naszej Ojczyzny już zrobili. Znaleźć się w otoczeniu tych, którzy zdecydowali się podjąć niełatwe wyzwanie oparte na dziedziczeniu tradycji, struktur centralnych oraz terenowych Armii Krajowej. Podjęli trud służby Ojczyźnie, w oparciu o wartości i ideały, które przyświecały żołnierzom Armii Krajowej i innych powojennych organizacji – wspaniałym polskim bohaterom, niezłomnym wojownikom walki o wolność i niepodległość – mówiła Ewa Leniart.

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił się do żołnierzy, mówiąc o niełatwej służbie i zobowiązaniu wobec państwa polskiego i Polaków.

- Drodzy Żołnierze! Dzisiaj obchodzicie swoje wielkie święto. To szczególny powód do radości i dumy ze służby dla Rzeczypospolitej. My - mieszkańcy Podkarpacia powierzyliśmy wam swoje bezpieczeństwo, wierząc, że nas nigdy nie zawiedziecie i zawsze będziecie godnie służyć Ojczyźnie. Wasze zobowiązanie wobec Rzeczpospolitej, Polaków i swoich dowódców jest ogromne. Stoicie na straży bezpieczeństwa naszego województwa i kraju, a także jego obywateli, ryzykując własne zdrowie i życie. To wymagająca służba, do pełnienia której zostają powołani tylko nieliczni – mówił marszałek Ortyl.

Fot. Michał Hubala/Biuro Prasowe UMWP

Piknik rodzinny

W wydarzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych oraz mieszkańcy województwa. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się piknik rodzinny, którego głównymi atrakcjami były: pokaz dynamiczny z użyciem środków pozoracji pola walki, wystawa pojazdów historycznych, animacje i zabawy dla dzieci, pokaz sprzętu i uzbrojenia.

W punkcie promocyjnym można było zobaczyć najnowsze wyposażenie terytorialsów oraz porozmawiać o tradycjach, zadaniach i prowadzonym szkoleniu w pododdziałach brygady. Natomiast na zainteresowanych służbą w szeregach brygady czekali rekruterzy.

Wokul

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4