Podkarpackie Hollywood z nowym wydarzeniem. Zapraszają na weekend

KATEGORIA: KULTURA / 10 sierpnia 2020

Kadr z filmu WINO TRUSKAWKOWE w reż. Dariusza Jabłońskiego. Na zdjęciu aktor Maciej Stuhr jako Janek.
Fot. materiał producenta filmu

Na kulturalnej mapie Podkarpacia twórczość filmowa zyskuje coraz większe znaczenie. Powstawały tu produkcje, które niejednokrotnie okazywały się kultowymi i sprawiły, że pod tym względem nasz region zaczęto nazywać podkarpackim Hollywood. Idąc za ciosem podkarpackiego Hollywood kreują właśnie nowe wydarzenie pt. „Podkarpacki Szlak Filmowy”. W dniach 15-16 sierpnia odbędzie się spotkanie w Jaśliskach inaugurujące nowy szlak kulturowy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Filmowa historia Jaślisk jest wyjątkowa. Ta mała podkarpacka miejscowość na przestrzeni lat przyciągnęła swymi walorami wielu filmowców. Niepowtarzalny klimat i atrakcyjność beskidzkiej wsi stały się tłem historii prezentowanych na wielkim ekranie na całym świecie.

Mieszkańcy Jaślisk gościli u siebie ekipy wielu filmowych produkcji. Wśród nich znalazł się nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film Twarz (reż. M. Szumowska, 2018), a także ubiegłoroczny kandydat do Oscara Boże Ciało (reż. J. Komasa, 2019). Cieszący się popularnością i uznaniem krytyków film rozsławił Jaśliska na skalę światową. Zanim jednak o Jaśliskach usłyszało Hollywood, wieś zadebiutowała na wielkim ekranie dzięki filmowi Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński, 2007). Obraz ten zapoczątkował nowy rozdział w historii Jaślisk i niewątpliwie stał się praprzyczyną sierpniowego wydarzenia.

W programie sierpniowego wydarzenia znajdą się atrakcje, które mogą zainteresować wszystkich: rodziny, dzieci, dorosłych, turystów i miejscowych. Wśród nich m.in. spacery filmowe, kino plenerowe, koncert oraz spotkania z wyjątkowymi twórcami polskiego kina. Szczegółowy program wydarzenia poniżej.

Z okazji tego nowego wydarzenia uruchomiona została specjalna strona internetowa Filmowe Podkarpacie http://filmowepodkarpacie.pl/pl/. Znaleźć tam można mapę miejsc, bazę lokacji i informacje o filmach realizowanych w regionie. To prawdziwa gratka dla kinomanów i nie tylko!

Organizatorami Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Jaśliska, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach oraz Stowarzyszenie „W Krainie Źródeł”.

W trakcie wydarzenia obowiązywać będą obostrzenia epidemiczne. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą maseczek. Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Uczestnicy są proszeni o przybycie na poszczególne wydarzenia z wyprzedzeniem. W związku z wytycznymi sanitarnymi podczas wydarzenia będą zbierane dane osobowe uczestników.

Z uwagi na pandemię przygotowane zostały na czas wydarzenia specjalne zasady bezpieczeństwa. Uczestnicy wejdą na teren imprezy jedynie po wypełnieniu oświadczeń dot. stanu zdrowia, poruszać się będą mogli z zachowaniem dystansu oraz zakrywając nos i usta. Aby usprawnić proces wejścia na teren wydarzenia zachęcamy do wypełnienia oświadczenia wcześniej i przybycia z wypełnionymi dokumentami (pobierz "oświadczenie": https://podkarpackiefilm.pl/pl/podkarpacki-szlak-filmowy/329-zasady-bezpieczenstwa-psf)

Kam.

Kadr z filmu BOŻE CIAŁO w reż. Jana Komasy.
Fot. Kamil Pieśniewski

A tak wygląda szczegółowy program Podkarpackiego Szlaku Filmowego

15 sierpnia (sobota)

13.00 – 14.00 rodzinny program filmowy – Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza

13.00 – 14.00 spacer filmowy z przewodnikiem w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

14.00 – 15.30 projekcja filmów dokumentalnych Podkarpackiej Kroniki Filmowej (WYPASIONY RAJ w reż. R. Gużkowskiego i KOLEKCJA w reż. M. Polar)

14.00 – 15.30 – spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

16.00 – 19.00 projekcja plenerowa filmu WINO TRUSKAWKOWE w reż. D. Jabłońskiego, połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami filmu: Dariuszem Jabłońskim (reżyserem i scenarzystą), Violettą Kamińską (producentem), Marianem Dziędzielem (aktorem) oraz Andrzejem Stasiukiem (scenarzystą).

19.30 – 22.00* projekcja filmu BOŻE CIAŁO w reżyserii Jana Komasy połaczona ze spotkaniem z twórcami i aktorami filmu: Anetą Hickinbotham (producentką), Elizą Rycembel (aktorką), Bartoszem Bielenią (aktorem), Leszkiem Lichotą (aktorem), Tomaszem Ziętkiem (aktorem) oraz Markiem Zawieruchą (scenografem).

* - Na tak oznaczone projekcje obowiązują wejściówki, dostępne na miejscu wydarzenia

Przez cały dzień dostępna będzie strefa relaksu i punkty gastronomiczne przed barem Czeremcha. Na miejscu będą również stoiska z produktami z regionów znajdujących się na dawnym Trakcie Węgierskim

16 sierpnia (niedziela)

11.00 – 12.00 rodzinny program filmowy – Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza

13.00 – 14.00 spotkanie z gośćmi wydarzenia, twórcami i aktorami filmów Boże Ciało i Wino Truskawkowe

14.00 – 15.00 spacer filmowy z przewodnikiem w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

14.00 – 15.30 projekcja filmu NA GRANICY w reż. W. Kasperskiego 15.30 – 16.30 spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

17.00 – 18.30 koncert zespołu The Fruitcakes z udziałem aktora Tomasza Ziętka

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4