Mimo kryzysu developerka wre. Dalszy etap zabudowy ogródków „Nasz Gaj”

KATEGORIA: INWESTYCJE / 10 grudnia 2020

Planowany najwyższy budynek zespołu zabudowy NOVA Graniczna.

Budownictwo mieszkaniowe jest jedną z tych dziedzin gospodarki, która nie powinna narzekać na kryzys. Popyt na mieszkania w Rzeszowie wciąż się utrzymuje. Deweloperzy zauważyli nawet wzrost liczby klientów, którzy kupują mieszkania za gotówkę, bez korzystania z kredytu. Zjawisko to spowodowane jest prawdopodobnie obawami klientów o wzrost poziomu inflacji w przyszłym roku i o spadek wartości posiadanej gotówki.

Nowe bloki powstają często na terenach oddalonych od centrum. Natomiast przykładem uzupełniania zabudową wielorodzinną przestrzeni śródmiejskiej Rzeszowa jest inwestycji firmy DevelopRes: osiedle NOVA GRANICZNA na terenie dawnych ogródków działkowych „Nasz Gaj” przy al. Powstańców Warszawy. Inwestor wznosi właśnie pierwszy etap tej inwestycji (w którym mieszkania praktycznie już są sprzedane) oraz przedstawił projekt drugiego etapu dopełniającego osiedle.

Przypomnijmy, że kilka lat temu zachodnia i centralna część ogródków uległa likwidacji z powodu zwrotu znacznej części gruntów dawnym właścicielom. Jedynie wschodnia część przy al. Sikorskiego jak na razie pozostaje bez zmian. Okazję do zakupu działek szybko wykorzystali dwaj deweloperzy, z których pierwszy już wybudował bloki (w centralnej części za marketem Agata Meble), drugi z nich (DevelopRes) jest inwestorem wspomnianej NOVEJ GRANICZNEJ położonej po zachodniej stronie, bliżej ul. Granicznej.

Cały teren od samego początku uchodził za bardzo atrakcyjny dla mieszkaniówki. Z innymi częściami miasta jest doskonale skomunikowany autobusowo, do centrum na dobrą sprawę można dotrzeć nawet pieszo, w niedalekim sąsiedztwie są wszelkie sklepy, szkoły, przychodnie i usługi. To praktycznie śródmieście. Wielu oceniało, że jest to jeden z ostatnich tak dużych terenów w obrębie „starego Rzeszowa”, gdzie można postawić cały kompleks budynków mieszkalnych w formie przemyślanego osiedla.

Pierwszy inwestor, który wcześniej wybudował bloki położone za marketem AGATA MEBLE praktycznie sprzedał je, jak to się mówi – na pniu. Drugi inwestor – DevelopRes w naturalny sposób wykorzystuje walory miejsca i jak wszystko na to wskazuje, powtarza sukces komercyjny sąsiada.

Osiedle uzupełni wysoka na 18 kondygnacji dominanta

NOVĄ GRANICZNĄ zaplanowano jako zespół pięciu 11- i 14-kondygnacyjnych bloków o spokojnej architekturze. Trzy z nich, położone w głębi terenu, w tej chwili są wznoszone. W przygotowaniu jest drugi etap. Składa się on z kolejnych dwóch bloków zaprojektowanych bliżej al. Powstańców Warszawy, a uzupełnieniem będzie trzeci budynek zaplanowany najbliżej ulicy – najwyższy w tym miejscu wieżowiec o 18 kondygnacjach. Zamysłem inwestora było tak zaprojektować poszczególne lokale mieszkalne, aby maksymalna ich liczba otwarta była balkonami na stronę południową, czyli tą lepiej nasłonecznioną. Pod budynkami znajdzie się oczywiście podziemna kondygnacja parkingu. Cały zespół architektonicznie nieco przypomina inny kompleks mieszkaniowy tego inwestora – SkyRes położony pomiędzy ulicami Warszawską i Lubelską.

Widok na całość planowanej zabudowy ogródków działkowych. Po prawej budynki zespołu zabudowy NOVA Graniczna. W głębi kolejne inwestycje deweloperskie.

Najbliżej ulicy pozostanie jeszcze ostatni dotychczas niezainwestowany teren po zlikwidowanych ogródkach działkowych. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tu niską (do 2 kondygnacji) zabudowę komercyjną (sklepy, biura, usługi). Niewykluczone jednak, że na długo pozostanie tu tak potrzebna zieleń. Wszelkie inwestycje budowlane ogranicza bowiem biegnąca tędy linia wysokiego napięcia.

Nowe wyzwania dla infrastruktury miejskiej

Warto przytoczyć dane liczbowe, aby zorientować się ze skali przedsięwzięcia. W dwóch obecnie wznoszonych blokach NOVEJ GRANICZNEJ powstaje 372 mieszkania. W dwóch 11-kondygnacyjnych budynkach drugiego etapu znajdzie się 197 mieszkań, natomiast w najwyższym wieżowcu 153 mieszkania. Razem 722 lokale mieszkalne.

Na parterze najwyższego w zespole wieżowca zaplanowano dodatkowo lokale handlowo-usługowe. Wysokość ich pomieszczeń ma być znaczna, aby zapewnić odpowiednio duże wnętrza, adekwatne do liczby mieszkańców całego zespołu. Co prawda planowana zabudowa odwołuje się w pewnej części do istniejących usług na osiedlach obok, jednak zapewne one nie wystarczą i w nowych blokach potrzeba będzie zapewnić część niezbędnych usług i handlu dla tak dużego kompleksu.

Trzeba mieć świadomość, że w zespole sześciu budynków budowanych przez DevelopRes (1 i 2 etap) zamieszka łącznie ponad 2000 osób. Wraz z innymi budynkami wielorodzinnymi w najbliższym otoczeniu daje to liczbę mieszkańców większą, niż niejednego dużego osiedla w Rzeszowie.

Stawia to zatem zadania także przed władzami w ratuszu. Tak wzrastająca liczba mieszkańców na osiedlu Drabinianka powoduje, że trzeba będzie spojrzeć na infrastrukturę w tej części miasta (od zieleni po szkolnictwo) w zupełnie nowy sposób.

Red.

Widok na wnętrze planowanej zabudowy.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4