Aż o 70 proc. w Jasionce spadła liczba podróżnych. Port podsumował 2020 r.

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 14 stycznia 2021

15 grudnia ub. r. zainaugurowano regularne połączenie pomiędzy holenderskim Eindhoven a Rzeszowem (obecnie zawieszone).
Fot. Paweł Bialic

Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” podsumował trudny, pandemiczny rok 2020. W porównaniu z rekordowym 2019 r. na podrzeszowskim lotnisku nastąpił spadek liczby podróżnych aż o 70 proc. Mimo spadku liczby pasażerów władze spółki zapewniają, że port będzie się rozwijać.

W 2020 roku port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył ponad 230 tysięcy pasażerów. Podobnie jak wszystkie lotniska w Polsce i na całym świecie podrzeszowski port dotkliwie odczuł skutki pandemii COVID-19.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki, spadek liczby podróżnych o 70 procent w porównaniu z rekordowym rokiem 2019 to efekt administracyjnych zakazów wykonywania lotów, cięć w siatkach połączeń i ogólnego spadku popytu na podróże lotnicze. Jednak mimo niesprzyjającej koniunktury lotnisko w Jasionce pozyskało nowego niskokosztowego przewoźnika - linie Wizz Air. - Spółka dokonała także wewnętrznej restrukturyzacji i przygotowała się do nowych wyzwań inwestycyjnych - podkreślają władze portu w Jasionce.

W 2020 roku kierunkiem najczęściej wybieranym przez pasażerów, korzystających z lotniska w Jasionce była trasa Warszawa-Rzeszów, na której podróżowało blisko 70 tysięcy osób. Nowością w ofercie lotów krajowych były bezpośrednie loty do Gdańska i Szczecina. Wśród kierunków zagranicznych największą popularnością tradycyjnie cieszyły się loty do stolicy Wielkiej Brytanii, obsługiwane przez linie Ryanair. Na pokładach Boeingów 737-800 na trasie z Rzeszowa na lotnisko Stansted poleciało blisko 40 tys. osób, zaś do podlondyńskiego Luton prawie 20 tys. Łącznie na wszystkich kierunkach Ryanair przewiózł blisko 140 tys. pasażerów.

– W minionym, najtrudniejszym w historii branży lotniczej, roku byliśmy skoncentrowani przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej spółki i optymalizowaniu kosztów jej działalności. Równocześnie analizowaliśmy nowe możliwości rozwoju, bo czas pandemii to czas głębokich zmian na rynku, które chcemy wykorzystać – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. – Ważnym wydarzeniem wieńczącym 2020 rok było pojawienie się w Jasionce linii Wizz Air i inauguracja połączenia z Eindhoven. Pasażerowie przyjęli też z zadowoleniem nowe wakacyjne trasy zaoferowane przez LOT, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Mam nadzieję, że w nadchodzącym sezonie letnim wraz z przewoźnikami zaproponujemy równie ciekawą ofertę.

Fot. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

Zakończenie trudnego 2020 roku nie oznacza oczywiście automatycznie końca kłopotów branży lotniczej i portu w Jasionce. Ograniczenia związane z koronawirusem trwają i na razie nie wiadomo jak sytuacja będzie się zmieniać w kolejnych miesiącach.

– Niestety pierwszy kwartał 2021 roku będzie dla nas równie trudny jak poprzednie miesiące, gdyż regularny ruch lotniczy został znacznie ograniczony w efekcie restrykcji wprowadzanych przez poszczególne kraje w związku z pandemią COVID-19. Liczymy, że ten negatywny trend odwróci się wraz z początkiem sezonu letniego, dlatego prowadzimy intensywne rozmowy z przewoźnikami. Przygotowujemy się też do realizacji inwestycji niezbędnych dla dalszego rozwoju lotniska – podkreśla Adam Hamryszczak.

W roku 2020 z lotniska w Jasionce poszczególni przewoźnicy obsługiwali następujące trasy:

- LOT – Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Zadar, Barcelona, Saloniki, Burgas;

- Ryanair – Londyn (Stansted i Luton), Manchester, Bristol, East Midlands, Dublin;

- Lufthansa – Monachium;

- Wizz Air – Eindhoven.

Na razie poza lotami do i z Warszawy obsługiwanymi przez polski LOT wszelkie inne połączenia z Jasionki są zawieszone.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4