Rok Łukasiewicza. Kiedy otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki w Jasionce?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 listopada 2021

Fot. Karol Woliński

Trwają zaawansowane prace przy budowie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w podrzeszowskiej Jasionce. Zgodnie z zapowiedziami Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie koordynującego projekt, obiekt ma być gotowy w IV kwartale 2022 roku. Wszystko zatem wskazuje, że jego inauguracja zwieńczy rok pod patronatem Ignacego Łukasiewicza.

Zdążą w roku Łukasiewicza

Prace związane z budową Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku. Obiekt, który powstaje na terenach pomiędzy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena, a Hotelem Holiday Inn Express, jest już w zaawansowanej fazie budowy.

- Można powiedzieć, że zamykamy budynek w stanie surowym, choć jeszcze nie ma wszystkich fasad, trwają prace przy elewacjach zewnętrznych, w środku trwają prace instalacyjne oraz prace wykończeniowe - mówi Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, który odpowiada za projekt PCN „Łukasiewicz”.

Budynek centrum, którego owal nawiązuje do otoczenia i inspirowany jest także kształtami sterowca, helisy DNA i orbity, będzie miał cztery kondygnacje w tym jedną podziemną. Za wykonanie projektu PCN „Łukasiewicz” odpowiada Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa. Łączna powierzchnia budynku Podkarpackiego Centrum Nauki to ponad 6,5 tys. m. kw., w tym ok. 3 tys. stanowić będzie przestrzeń wystawiennicza, na której zostaną rozlokowane interaktywne wystawy.

Prace, jak zapewnia zastępca dyrektora WDK w Rzeszowie, idą zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających w grudniu 2022 roku. Przypomnijmy, że przyszły rok decyzją Sejmu RP będzie rokiem Ignacego Łukasiewicza, którego imieniem nazwane ma zostać Podkarpackie Centrum Nauki.

- Szkoda, że jeszcze nie działamy jako centrum, bo moglibyśmy ciekawie zorganizować rok Łukasiewicza. Z drugiej strony można powiedzieć, że otwarcie obiektu dla zwiedzających w grudniu 2022, będzie pięknym zwieńczeniem roku pod patronatem podkarpackiego wynalazcy - mówi Tomasz Michalski.

Ekspozycje zakontraktowane

Udało się już zakontraktować wszystkie ekspozycje, które będą główną atrakcją Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz. Mają one skupiać się przede wszystkim na tematyce lotnictwa, człowieka i jego zmysłów oraz przyrody, z naciskiem na ochronę środowiska. Oprócz tego w planie jest utworzenie wystawy uzupełniającej, która miałaby zawierać zagadnienia łączące się z głównymi ekspozycjami oraz dotyczące innych sfer nauki.

Do tego dochodzą gry i zabawy edukacyjne oraz interaktywna wystawa mobilna, która będzie wykorzystywana w czasie wydarzeń związanych z popularyzacją nauki i techniki odbywających się poza centrum. Wszystko to zostało podzielone na 6 osobnych części ekspozycyjnych. Wszystko łącznie miało kosztować niewiele ponad 32 mln zł.

- Zakończyliśmy już etap odbioru dokumentacji projektowych dla czterech grup ekspozycyjnych, czekamy na dwie kolejne. W lutym powinna być gotowa do zaprezentowania pierwsza ekspozycja – wystawa mobilna - mówi Tomasz Michalski.

Całkowity koszt budowy oraz wyposażenia Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz ma wynieść ponad 90 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków RPO WP 2014-2020 oraz budżetu samorządu województwa. Środki UE stanowią 85 procent wydatków kwalifikowanych i wyniosą ponad 72 mln złotych. Pozostałe 15 procent sfinansuje Samorząd Województwa Podkarpackiego , w ramach wkładu własnego do projektu.

W Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” ma pracować 53 osoby. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie powoli zaczyna rozglądać się za pracownikami, którzy będą obsługiwać obiekt.

Fot. Podkarpackie Centrum Nauki

MiniPCN - namiastka tego co w PCN „Łukasiewicz”

Mimo, że centrum jest nadal w fazie budowy, podkarpacka młodzież ma okazję zobaczyć namiastkę tego co się w nim znajdzie, dzięki projektowi miniPCN, który realizuje WDK w Rzeszowie. W ramach tej inicjatywy, w dniach 8-10 listopada odbywa się pilotażowy cykl zajęć dedykowanych dla uczniów klas od IV do VIII szkół podstawowych obejmujących warsztaty biologiczno-chemiczne, warsztaty z robotyki, pokazy fizyczne oraz wystawę interaktywnych eksponatów.

Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych z podkarpackich szkół. Zaproszenie na zajęcia przyjęło 11 szkół z Rzeszowa, Ropczyc, Woli Rafałowskiej i Brzezówki. Łącznie w zajęciach weźmie udział ponad dwustu uczniów.

Zwieńczeniem cyklu będzie „Dzień Otwarty miniPCN”, który odbędzie się w środę, 10 listopada w godz. od 17 do 19 w Wojewódzkim Domu Kultury. Dostępny będzie dla wszystkich chętnych bez względu na wiek a w jego trakcie będzie można uczestniczyć w pokazach fizyczno-chemicznych oraz korzystać z interaktywnych eksponatów m.in. symulatora lotów, modelu anatomicznego czy też intrygujących zagadek logicznych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4