Prowizorka zastąpi prowizorkę. Będzie „nowy” parking przy targowisku

KATEGORIA: INWESTYCJE / 12 lipca 2018

Miejsca parkingowe na nowym targowisku przy ul. Dworaka zostały zamienione na stoiska handlowe Fot. Archiwum portalu TWiNN.PL

Obok nowego targowiska przy ul. Gen. Dworaka powstanie nowy parking. Może nie tak całkiem nowy, bo po prostu w miejscu istniejącego tymczasowego parkingu wykonane zostaną… tymczasowe miejsca postojowe.

Tymczasowy parking powstał na nasypie drugiej nitki ul. Dworaka, gdzie w przyszłości ma powstać druga jezdnia tzw. Wisłokostrady. To prowizoryczne rozwiązanie było reakcją miasta na brak miejsc postojowych zarówno dla klientów, jak również handlujących na nowym placu targowym.

Jednak ów brak miejsc był konsekwencją wcześniejszej decyzji ratusza o wykorzystaniu zbudowanego w ramach targowiska parkingu na miejsca handlowe. Wszystko przez to, że nowy plac targowy okazał się mniejszy niż dawne targowisko przy ul. Dołowej. Kupcy przyjeżdżający na bazar w weekendy, a nie posiadający stałych miejsc handlowych nie mieli się gdzie pomieścić w obszarze wyznaczonym na handel. Stąd nieco kuriozalna, ale ratująca sytuację decyzja władz miasta.

Taka niefrasobliwość może dziwić, bo każdy kto miał do czynienia z bazarem na Dołowej wie jak bardzo oblegane co niedzielę były wszelkie miejsca postojowe w całej okolicy.

Poruszanie się i parkowanie w rejonie placu targowego, zwłaszcza w pierwszych miesiącach przypominało horror Fot. Archiwum portalu TWiNN.PL

Zabranie nowego parkingu pod handel, spowodowało oczywiście dalsze drastyczne ograniczenie możliwości swobodnego zaparkowania samochodu w rejonie targowiska. W celu szybkiego wygospodarowania miejsc postojowych prowizorycznie utwardzono więc plac na jeszcze niewykorzystanym nasypie przyszłej drugiej jezdni ul. Dworaka.

Teraz ten prowizoryczny parking, ma być po raz kolejny poprawiony. Właśnie rozstrzygnięto zapytanie ofertowe na „wykonanie tymczasowych miejsc postojowych w pasie drogowym ul. Dworaka”. Prace mają objąć m.in. wykonanie podbudowy z kruszywa, przełożenie krawężników, demontaż i montaż barier oraz umocnienie skarp.

Do wykonania tych robót zgłosiła się tylko jedna firma i zaakceptowano jej propozycję. Miasto zapłaci za prace przy parkingu ponad 153 tys. zł. To kolejne wydane przez miasto pieniądze na ratowanie sytuacji, jaka powstała przy targowisku. Trzeba jednak pamiętać, że jest to poniekąd wydawanie pieniędzy podatników w błoto, bo przecież w miejscu nasypu w ciągu kilku lat ma powstać nowa jezdnia. Wówczas, nawet jeśli to na razie odległa perspektywa, te miejsca postojowe zostaną zlikwidowane.

Projekt tymczasowych miejsc postojowych na nasypie przy ul. Dworaka Fot. Materiały Urzędu Miasta

Jakby pamiętając o tym problemie miasto chciało wykonać dokumentację innego parkingu wzdłuż ulicy Dworaka, między jednostką wojskową a Młynówką. Ma on zastąpić opisywany prowizoryczny parking. Nie nastąpi to jednak tak szybko. Zresztą w maju z powodów proceduralnych przetarg na wykonanie dokumentacji został unieważniony. Na razie poprawiany ma być tymczasowy parking.

Koncepcja nowego parkingu przy ul. Dworaka za jednostką wojskową Fot. Materiały Urzędu Miasta

Całość działań miasta wokół nowego targowiska jest bardzo chaotyczna. Jedna wątpliwa decyzja, pociąga kolejną. Wszystko przez to, że od początku nie zbudowano obok placu targowego odpowiednio dużego, docelowego parkingu. Ostatecznie okazało się, że za mały jest nawet sam plac. Stąd kuriozalna decyzja o wprowadzeniu handlu na miejsca parkingowe, a później wykonywanie na szybko prowizorycznego parkingu.

Plac targowy przy ul. Dworaka to niestety przykład bardzo potrzebnej, ale zarazem w bardzo nieprzemyślany sposób przeprowadzonej miejskiej inwestycji.

Piotr Sokołowski

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
✉ Adres do korespondencji
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4