Aquapark na Staromieściu. Czy powstanie razem z krytym lodowiskiem?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 4 marca 2022

Fot. aquapark.wroc.pl

Władze Rzeszowa stawiają kolejny krok w kierunku budowy aquaparku. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na wykonanie studium wykonalności dotyczącego realizacji tej inwestycji. Opracowana analiza ma wskazać m.in. najlepszy sposób finansowania tego zadania oraz jego zakres funkcjonalny.

Aquapark ma być na Staromieściu

Przygotowania do budowy aquaparku rozpoczęły się w poprzednim roku. Najpierw zorganizowano konsultacje rynkowe, do których Rzeszów zaprosił wszelkiego rodzaju firmy zajmujące się realizacją tego typu przedsięwzięć, od spraw formalno-prawnych po wykonanie projektu i prac budowlanych.

Teraz miasto ogłosiło przetarg na wykonanie studium wykonalności budowy aquaparku. Dokument ma odpowiedzieć ostatecznie na pytania dotyczące formuły realizacji inwestycji, źródeł jego finansowania, oraz zakresu funkcji.

- Będzie ono dokumentem zawierającym analizy prawne, finansowe, ekonomiczne, funkcjonalne przyszłej inwestycji. Pomogą one w jak najlepszym przygotowaniu budowy rzeszowskiego parku wodnego, określeniu jego potencjału, mocnych i słabych stron, ryzyka związanego z realizacją takiego zadania, a także szans na powodzenie całego przedsięwzięcia - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Informacje w dokumentacji przetargowej potwierdzają ostatecznie lokalizację aquaparku w Rzeszowie. Zaskoczenia nie ma, obiekt miałby zostać zlokalizowany na 6-hektarowej działce na osiedlu Staromieście. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiadał budowę parku wodnego w tym miejscu, jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej w 2021 roku.

Park wodny i co jeszcze?

Miasto rozważa na tym terenie wykonanie tej inwestycji w trzech wariantach: Pierwszy to budowa tylko parku wodnego. Drugi obejmuję dodatkowo dobudowę zewnętrznych basenów i zewnętrznej strefy rekreacyjnej. Ostatni wariant obejmuje możliwość dołączenia do parku wodnego z basenami zewnętrznymi, również krytego lodowiska.

W dokumentacji przetargowej zawarto wstępne założenia dotyczące tego jak może wyglądać park wodny. Obiekt składałby się przede wszystkim ze strefy basenowej zajmującej 3700 m². Obejmowałaby basen sportowy o wymiarach 25x12,5 m (pow. 312,5 m²) głębokość 1,3–2,80m na 6 torów pływackich, basen treningowy do nauki pływania wymiary 10x15 m; głębokość 0,9–1,4 m – 150 m2 wyposażony w tzw. ruchome dno (na całej powierzchni basenu 25 m2), basen ze sztuczną falą ok. 300 m² oraz basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie, pow. ok 850 m², głębokość zmienna z łagodnym spadkiem od 0,9 m do 1,4 m z śluzą umożliwiającą przepłynięcie do basenu zewnętrznego o powierzchni lustra wody około 300 m2.

Oprócz tego zjeżdżalnia Aqualoop – tzw. rakietowa, zjeżdżalnia wielotorowa otwarta (rodzinna) – w głównej hali basenowej, zjeżdżalnia multimedialna (światło i dźwięk), słoneczny taras – taras wewnętrzny „otwarty” na zewnątrz. Do tego szatnie, natryski, toalety, mokry barek.

W strefie przybasenowej w planie jest budowa saun, niecek do jaccuzi, pokoi do zabiegów pielęgnacyjnych i masaży (małe SPA),pokoju relaksu z podgrzewanymi łóżkami i muzyką relaksacyjną ,komory Normbaria - pomieszczenia, w którym utrzymuje się ciśnienie najbardziej sprzyjające zdrowiu i długowieczności człowieka, a także zespołów sanitarnych (damski i męski) z natryskami i WC.

Do tego dochodzi strefa rekreacyjno-sportowa, a tam sala fitness, sala kręgielni, sala uniwersalna do zajęć ruchowych (taniec, zumba, capoeira), 3 klatki do squasha. To nie wszystko, według założeń funkcjonalnych obiekt, ma tam znajdować się również część edukacyjna, gdzie planuje się stworzenie miejsca, które przybliży zastosowanie np. „nowinek” technologicznych w codziennym życiu, (kropki kwantowe na szybach, itd. (uzupełnienie powstającego Centrum Łukasiewicza.

Oprócz tego część komercyjna, część gastronomiczna gdzie mają powstać restauracje i bary, strefa szatni, strefa dla pracowników oraz strefa techniczna. Na zewnątrz budynku mogłaby powstać strefa crossfit-u, pole do minigolfa, parking, ,plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalniami, zabawkami i innymi atrakcjami: 150 m², sauna zewnętrzna, boisko do siatkówki plażowej o wymiarach 9x18m: ok. 200 m² oraz zieleń urządzona.

Baseny zewnętrzne i lodowisko

Drugi wariant przewiduje dołączenie do wspomnianego zakresu usług parku wodnego również basenów zewnętrznych. Mowa tu o basenach rekreacyjnych o łącznej powierzchni lustra wodnego około 800 m2, brodzikach dziecięcych o powierzchni lustra wodnego około 100 m2 i wodnym placu zabaw o powierzchni około 100 – 150 m2.

- Powierzchnię basenów zewnętrznych należy oszacować w zależności od zainteresowania potencjalnych użytkowników, przy uwzględnieniu funkcjonujących basenów zewnętrznych Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Ks. Jałowego - czytamy w informacjach z postępowania przetargowego.

Trzeci wariant zakłada natomiast uzupełnienie tego wszystkiego o czym wspomnieliśmy wyżej, również o kryte lodowisko. Mowa tu o obiekcie o charakterze rekreacyjnym z możliwością prowadzenia rozgrywek 1 ligi hokeja na lodzie (spełniające wymogi dla rozrywek przeprowadzanych pod egidą IIHF- International Ice Hockey Federation).

Obiekt miałby być wyposażony w: płytę lodowiska o wymiarach 60m x 30m, spełniające wymogi IIHF, widownię na 700 miejsc siedzących wraz z zapleczem socjalnym, siłownię, sale gimnastyczną, szatnie z sanitariatami, wypożyczalnie łyżew (na około 300 par). Oprócz tego pomieszczenia technicznej, strefa rekreacyjno-gastronomiczna, kasy biletowe, pomieszczenia biurowe i parking na 160 miejsc.

Dwa etapy prac

Wybrany w przetargu wykonawca, w pierwszym etapie prac, będzie musiał przygotować dla każdego z trzech wariantów m.in. analizę rynku sportowego i rekreacyjnego (w skali miasta, regionu, Polski, obiektów funkcjonujących za granicą Polski w promieniu 200 km od Rzeszowa), analizę popytu, ocenę terenów zaproponowanych przez miasto pod inwestycję pod kątem infrastruktury drogowej, dostępu do mediów, badania gruntu, analizę i wskazanie optymalnej wielkości obiektów oraz terenów rekreacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, zapotrzebowania na poszczególne atrakcje.

Przygotowana ma zostać także analiza możliwości zastosowania technologii i rozwiązań wpływających na obniżenie kosztów eksploatacji aquaparku a także szacunki kosztów budowy i późniejszego utrzymania obiektu. Wyniki prac z pierwszego etapu zostaną zaprezentowane miastu, które wybierze najkorzystniejszy wariant.

W drugim etapie prac wykonawca będzie musiał opracować m.in. analizę dotyczącą tego jaki model realizacji inwestycji (np. powołanie spółki celowej z udziałem gminy, Partnerstwo Publiczno- Prywatne) będzie najkorzystniejszy.

Miasto czeka na oferty do 15 marca. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, wykonawca będzie miał 6 miesięcy na wykonanie studium. Na opracowanie dokumentu władze Rzeszowa zarezerwowały w budżecie 212 tys. zł.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4