Osiedle domów zamiast marketu w Świlczy? IKEA zmienia strategię

KATEGORIA: INWESTYCJE / 18 lipca 2018

SKLEP IKEA. Fot. Kazimierz Mendlik / WikiCommons

Od prawie dekady emocje wielu rzeszowian rozpala perspektywa powstania sklepu sieci IKEA pod Rzeszowem. Szwedzka firma w celu realizacji inwestycji już dawno zakupiła w gminie Świlcza 60 hektarów terenu. Tymczasem koncern właśnie zmienia strategię inwestycji w Polsce. Jednym z pomysłów jest… deweloperka.

Plany wynikające z pierwotnych zapowiedzi były ambitne. Miała powstać hala ekspozycyjno-handlowa o powierzchni 33 tys. mkw. i parking na 1500 miejsc. Pracę miało znaleźć 2500 osób.

Kolejne lata zajęło opracowanie miejscowego planu zagospodarowania i odrolnienie gruntu. To nastąpiło w roku 2012. Jednak w tym czasie komunikaty, jakie płynęły z IKEI, zaczęły studzić oczekiwania: „Na razie nie możemy podać żadnego terminu otwarcia sklepu IKEA ani centrum handlowego.”

Nie zdążyli przed nasyceniem rynku

Powodzenie podrzeszowskiej inwestycji IKEI było uzależnione od wejścia firmy we współpracę z innymi sieciami handlowymi i zbudowania wielobranżowego kompleksu, a nie jedynie opartego o sklep meblowy. Tylko wtedy park handlowy szwedzkiego koncernu w gminie Świlcza miałby biznesowy sens.

Tymczasem na rynku powierzchni handlowych w Rzeszowie nastąpiły istotne zmiany. Powstało kilka galerii handlowych, w tym dwie największe: Millenium Hall i Galeria Rzeszów, które nasyciły rynek. Z tego też powodu inny potentat inwestycyjny Mayland wstrzymał realizację przy ul. Lubelskiej parku handlowego Bella Dolina. Także plany IKEI musiały ulec dalszej weryfikacji.

Co jakiś czas w rzeszowskich mediach odżywała sprawa inwestycji IKEI. Pojawiały się informacje o budowie sklepu w samym Rzeszowie. Miało nawet dojść do spotkania władz miasta z przedstawicielami szwedzkiej firmy. Jako jedną z proponowanych lokalizacji wskazywano np. teren (dziś już byłej) zajezdni MPK przy ul. Trembeckiego.

Ostatecznie czas zweryfikował wszystkie te zapowiedzi. Szwedzka inwestycja w stolicy Podkarpacia nie powstała. Lublin, gdzie IKEA wybudowała sklep, wyprzedził pod tym względem Rzeszów. Jakby na pocieszenie, w tym roku w Rzeszowie otwarto punkt odbioru zamówień sieci IKEA zlokalizowany w galerii Millenium Hall.

IKEA zmienia strategię rozwojową firmy

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o poważnej zmianie strategii IKEI w Polsce. Firma ma zreformować model działania. Efektem tych zmian już jest wstrzymanie prowadzonej inwestycji w Zabrzu i zawieszenie projektu budowy kolejnego sklepu na warszawskiej Woli. Ma go zastąpić mniejszy sklep w galerii Blue City. Pojawiają się komentarze, że zwiastuje to kres budowy „molochów” IKEI, czyli wielkich parków handlowych skupiających wokół sklepu szwedzkiego giganta także najemców innych branż. Czy to oznacza, że plany budowy kompleksu pod Rzeszowem oddalają się jeszcze bardziej?

Zapytaliśmy przedstawicieli IKEI o to, jakie plany ma firma wobec terenów pod Rzeszowem i jak ma się to do jej strategii w Polsce?

- Cały czas chcemy rozwijać się w Polsce i otwierać kolejne punkty, zarówno standardowe sklepy, jak i nowe formaty. Obecnie skupiamy się na otwarciu sklepu IKEA w centrum handlowym w Blue City. O wszelkich decyzjach będziemy informować na bieżąco. Działka w Świlczy pod Rzeszowem przeznaczona jest na ewentualne przyszłe inwestycje, jednak na ten moment nie zostały podjęte jeszcze żadne decyzje – wyjaśnia Krzysztof Janiak z biura prasowego IKEA Retail w Polsce. - W przypadku sklepu IKEA i centrum handlowego w Zabrzu konieczne jest ponowne przeanalizowanie inwestycji i dostosowanie projektu do zmieniających się warunków rynkowych. Jeżeli chodzi o trzeci sklep w stolicy, ze względu na niezależne od nas, przedłużające się procedury administracyjne, zdecydowaliśmy się zawiesić ten projekt.

Jeśli nie handel, to może deweloperka?

Nam udało się dodatkowo dotrzeć do informacji, że w trudnej sytuacji rynku w Rzeszowie IKEA poważnie rozważała w ogóle zmianę przeznaczenia „zamrożonego” terenu w gminie Świlcza. Jedna ze spółek deweloperskich należących do IKEI miała na tym obszarze zbudować osiedle domków jednorodzinnych. Podobne projekty biurowe, hotelarskie i mieszkaniowe, firma Vastint Poland należąca do Grupy IKEA z powodzeniem rozwija w innych miastach – np. w Gdańsku i w Poznaniu. Na razie projekt pod Rzeszowem nie wyszedł poza sferę planów. Problemem w realizacji takiego przedsięwzięcia może być zapewne kwestia chłonności lokalnego rynku nieruchomości.

Stan zawieszenia, w jakim znalazła się nieruchomość IKEI w Świlczy, stanowi jednak duży problem dla gminy. Lokalny samorząd zrobił wiele, by pozyskać i wesprzeć inwestycję szwedzkiej firmy. Służyło temu uchwalenie planu zagospodarowania, a przede wszystkim uzyskanie zgody na odrolnienie przez ministra rolnictwa działek IKEI, gdzie przeważają doskonałe grunty II i III klasy.

Teraz ta patowa sytuacja blokuje inne procesy inwestycyjne w gminie. Resort rolnictwa nie chce bowiem zgodzić się na odrolnienie kolejnych gruntów, jeśli gmina nie „skonsumuje” już odrolnionych terenów na cele inwestycyjne. Dopóki właściciel terenu, czyli IKEA, nie zdecyduje, co dalej z 60-hektarowym obszarem, wizje rozwojowe gminy mogą stanąć w miejscu.

Piotr Sokołowski

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4