Kto opracuje koncepcję nowego budynku przy ratuszu? Jest 5 chętnych

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 lutego 2023

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Pięć firm jest zainteresowanych wykonaniem koncepcji budowy nowego budynku Urzędu Miasta – miejskiej auli przy ul. Słowackiego na terenie parkingu przyległego do ratusza. Władze miasta na razie analizują oferty.

Chętnych jest 5 firm

O tym by zagospodarować przestrzeń tuż przy ratuszu pod budowę miejskiego obiektu mówiło się kilka lat temu, ale wtedy nie było zbytniej przychylności ze strony władz miasta. Pomysł ten postanowił odświeżyć architekt miasta Rzeszowa Janusz Sepioł, którego zdaniem w miejscu gdzie kiedyś stały zburzone w czasie wojny kamienice, a obecnie jest parking, powinien powstać obiekt, w którym znajdzie się aula miejska i przestrzeń wystawiennicza służąca organizacji różnego rodzaju miejskich uroczystości.

– Główną funkcją tego budynku będzie stworzenie miejsca spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, uroczystości miejskich, dyskusji, prezentacji planów – tłumaczył Janusz Sepioł.

I pod kątem realizacji takiego właśnie obiektu Biuro Architekta Miasta Rzeszowa ogłosiło końcem zeszłego roku postępowanie w formie zapytania ofertowego na opracowanie założeń do programu funkcjonalno-użytkowego (PFU). Termin składania ofert minął 27 stycznia. Jak informuje rzeszowski ratusz do postępowania zgłosiło się 5 firm.

- Na razie analizujemy te oferty, decyzja w sprawie wyboru wykonawcy zapadnie prawdopodobnie w połowie miesiąca - informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jeżeli uda się rozstrzygnąć postępowanie, firma, która je wygra będzie miała na opracowanie koncepcji trzy tygodnie. Według zapowiedzi płynących z ratusza, założenia do PFU będą podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego na projekt przyszłego budynku.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Aula na 200 osób

Według informacji zawartych w zapytaniu ofertowym obiekt przy ul. Słowackiego miałby być dwupiętrowy, do tego byłaby jedna kondygnacja podziemna. Na parterze znajdowałaby się przestrzeń wystawiennicza, recepcja i część administracyjna. Na pierwszym piętrze przewidziano salę amfiteatralną na około 180-200 osób z proscenium, zapleczem technicznym i kabiną tłumaczy. Na drugim piętrze z kolei miałaby się znaleźć platforma widokowa, do rozważenia jest również propozycja umieszczenia tam kawiarni. Na poziomie -1 z kolei znalazłyby się pomieszczenia techniczne, szatnie i toalety.

Nowy budynek miałby dysponować podjazdem dla samochodów, windą towarową i osobową czy klimatyzacją. Obiekt ma dać możliwość organizowania spotkań mieszkańców miasta (np. organizacji pozarządowych, stowarzyszeń), organizowanie uroczystości miejskich, małych koncertów, recitali, występów solistów i grup kameralnych, organizowanie wystaw, wernisaży, spotkań uniwersytetu trzeciego wieku, uroczystych otwartych posiedzeń miejskich etc. Dziś odbywają się one często w ratuszu, w sali sesyjnej co oznacza konieczność jej oddzielnego aranżowania na każde takie wydarzenie.

Na parterze nowego obiektu mogłyby być organizowane spotkania korporacyjne, jubileusze. W sali widowiskowej byłaby możliwość projekcji filmów. Przyszły budynek ma być też w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Spełnienie takich wymagań w zabytkowym ratuszu nie jest możliwe.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4