Budynek Kina Zorza jest już własnością Rzeszowa! „Prezent dla mieszkańców”

KATEGORIA: KULTURA / 9 maja 2023

Fot. Karol Woliński

Legendarne Kino Zorza mieszczące się w budynku przy ul. 3 Maja jest już własnością miasta. Końcem kwietnia podpisano akt notarialny dotyczący pozyskania kina wraz z całą kamienicą od spółki Apollo Film za kwotę 6,2 mln zł. Prezydent Konrad Fijołek zadeklarował we wtorek, że kino nadal będzie tam funkcjonowało, jest też plan na wykorzystanie pozostałych pomieszczeń w budynku na rzecz kultury.

„Prezent dla mieszkańców”

Obiekt najstarszego działającego kina w Rzeszowie do tej pory był własnością spółki Apollo Film należącej do Samorządu Województwa Małopolskiego. Kino w budynku z kolei prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa.

Zabytkowa kamienica przy ul. 3 Maja, w której znajduje się kino, w zeszłym roku została wystawiona na sprzedaż. Kupnem obiektu od razu zainteresował się rzeszowski ratusz, tłumacząc ten pomysł zabezpieczeniem przyszłego działania legendarnego kina, które w przeszłości miało swoje problemy finansowe, spowodowane m.in. zamknięciem w czasie pandemii.

Negocjacje w sprawie pozyskania budynku trwały kilka miesięcy. W końcu udało się osiągnąć porozumienie o czym poinformował we wtorek 9 maja prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas specjalnej konferencji prasowej przed budynkiem kina.

- Dzisiaj możemy zameldować mieszkańcom, że mamy dla nich prezent w postaci gwarancji dalszej działalności Zorzy. Kino i budynek przechodzą na własność miasta Rzeszowa - mówił prezydent Fijołek.

Fot. Karol Woliński

Akt notarialny dotyczący zakupu kina przez miasto podpisano 28 kwietnia. Rzeszów zapłacił za budynek krakowskiej spółce 6,2 mln zł. Transakcja przebiegła w trybie bez przetargowym z racji tego, że dotyczyła dwóch samorządów terytorialnych. W akcie notarialnym, jak poinformował prezydent Fijołek, dalsza działalność kina miała zostać specjalnie zabezpieczona. Podkreślał, że zakup kina, wpisuje się w strategię rozwoju kulturalnego centrum miasta od Zamku Lubomirskich aż po Halę Targową.

- Jednym z bardziej znaczących punktów tej strategii było zachowanie na Paniadze Kina Zorza. Tu był zawsze ambitny repertuar, gdzie można było podyskutować o filmach czy obejrzeć transmisję z opery - twierdził prezydent Rzeszowa, dodając że kino może być także ważną częścią projektu dotyczącego uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Budynek trafia w dobre ręce

Na konferencji prasowej pojawili się również przedstawiciele byłego już właściciela kina czyli spółki Apollo Film. Jej prezes Miłosz Horodyski cieszył się, że budynek trafia w dobre ręce i nadal będzie można tam oglądać filmy.

- To nie jest tylko miejsce na mapie miasta, ale także na mapie wspomnień, które w jakiś sposób ukonstytuowało wiele osób. Z dużą empatią podchodziliśmy do tego, by kino tutaj trwało. Choć mieliśmy wiele propozycji dotyczących tego miejsca – mówił prezes Apollo Film.

Fot. Karol Woliński

Radości nie kryła również prezes Regionalnej Fundacji Filmowej Grażyna Deptuch, która wspomniała też trudne czasy, gdy sytuacja finansowa kina nie była najlepsza.

- Były momenty gdy kino było blisko likwidacji, staraliśmy się je ratować przy pomocy dystrybutorów i innych osób - mówiła prezes Regionalnej Fundacji Filmowej, również zapewniając, że Zorza będzie nadal otwarta na mieszkańców.

- W Polsce jesteśmy postrzegani jako jedno z lepszych kin w Polsce, dalej będziemy służyć mieszkańcom, przy współpracy z władzami Rzeszowa - powiedziała Grażyna Deptuch.

Fot. Karol Woliński

Co oprócz kina?

Kamienica przy ul. 3 Maja ma powierzchnię 2 tys. m kw. Kino Zorza obecnie dysponuje trzema salami – zieloną z 518 miejscami oraz dwiema kameralnymi – czerwoną i niedawno otwartą niebieską, które mogą pomieścić po 44 widzów. W budynku jest około 700 metrów powierzchni biurowych. Miasto chce je wykorzystać dla jednostek kultury i promocji.

- Chcielibyśmy tutaj przenieść w przyszłości Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego kulturalne - zapowiedział prezydent Fijołek.

Oprócz tego padają pomysły dotyczące przeniesienia tam również Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki. Do zagospodarowania będzie też strych kamienicy, gdzie urzędnicy widzieliby na przykład galerię obrazów czy fotografii.

***

Kino „Zorza” funkcjonuje nieprzerwanie w Rzeszowie od 67 lat. Pierwsza projekcja filmu odbyła się tam 28 sierpnia 1956 roku i ponoć był to western. Niedawno odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Zorza” w reżyserii Ewy Kitlińskiej opowiadającego o legendarnym rzeszowskim kinie. Nasza relacja z tego wydarzenia TUTAJ.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4