Bezpłatne przejazdy dla uczniów z Rzeszowa. Od poniedziałku ruszają zapisy

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 6 sierpnia 2023

Ubiegłoroczna kolejka pod Punktem Obsługi Podróżnego ZTM przy ul. Lisa-Kuli w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

Od poniedziałku (7 sierpnia) rozpoczyna się zapisywanie uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla uczniów z Rzeszowa na kolejny rok szkolny. - Rezygnujemy z kolejek. Definitywnie - twierdzą władze miasta.

Problem kolejek dał się we znaki mieszkańcom we wrześniu i październiku ub. roku przy okazji przedłużania ważności kart miejskich. W tym roku według zapewnień ratusza ma być inaczej. Odpowiednią zmianę w przepisach na wniosek prezydenta Konrada Fijołka przyjęli w lipcu radni.

- Aby uniknąć kolejek jakie tworzyły się w latach ubiegłych, spowodowanych koniecznością posiadania aktualnej legitymacji szkolnej, w tym roku zrezygnowano z tej konieczności dla uczniów, którzy nie ukończyli 18-tego roku życia. Uczniowie starsi, będą musieli okazać aktualną legitymację - wyjaśnia szczegóły tej zmiany Maciej Chłodnicki, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Kolejki tworzyły się m.in. ponieważ konieczne było posiadanie aktualnej, podbitej już w nowym roku szkolnym legitymacji. Tymczasem legitymacje szkolne podbijane są od września i dopiero wtedy można było starać się o przedłużenie uprawnień do bezpłatnych przejazdów.

Z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji publicznej mogą korzystać uczniowie szkół, przedszkolaki i jeszcze młodsi mieszkańcy Rzeszowa. To nawet 40 tys. dzieci i młodzieży.

Zapisywanie uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla uczniów na kolejny rok szkolny w Punktach Obsługi Podróżnego ZTM rozpoczyna się już od 7 sierpnia (poniedziałek). Wydane od tej daty uprawnienia będą obowiązywać od 1 października 2023 r. do 30 września 2024 r.

Wymagane dokumenty

Jakie dokumenty należy ze sobą przynieść? Dzieci i młodzież urodzone w roku 2006 i w latach późniejszych (objęte obowiązkiem szkolnym/nauki) muszą posiadać Rzeszowską Kartę Miejską, dokument potwierdzający wiek dziecka (może to być legitymacja szkolna z ubiegłego roku), a także dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie Rzeszowa przez rodzica/opiekuna prawnego dziecka (jedna z poniższych opcji):

a) kopia pierwszej strony rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. wraz z wpisanym adresem zamieszkania, opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie;

b) wydruk pierwszej strony rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. z wpisanym adresem zamieszkania i nadanym numerem wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru , potwierdzające złożenie PIT drogą elektroniczną;

c) zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. wraz z informacją o adresie zamieszkania podatnika;

d) zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające brak obowiązku składania PIT wraz z informacją o adresie zamieszkania podatnika.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z wyłączeniem szkół policealnych oraz uczniowie szkół artystycznych urodzeni w latach 2005 i wcześniej powinni przedstawić Rzeszowską Kartę Miejską, legitymację szkolną podbitą na rok szkolny 2023/2024, a także dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie miasta Rzeszowa przez rodzica/opiekuna prawnego dziecka - będzie to również jedna z wymienionych wyżej opcji od a) do d).

Gdzie się zgłosić?

Z tymi dokumentami należy się zgłosić do jednego z Punktów Obsługi Podróżnego ZTM (POP-ów).

Są to punkty zlokalizowane:

• ul. Lisa Kuli 20

- od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 19:30

- pierwsza i ostatnia sobota miesiąca 10:00 – 14:30

• ul. Targowa 1

- od poniedziałku do piątku 7:00 – 14:30

• C.H. Plaza Rzeszów al. Rejtana 65

- od poniedziałku do soboty 10:00 – 17:30

Aby wyrobić Rzeszowską Kartę Miejską (RKM) należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej ebilet.erzeszow.pl lub w Punkcie Obsługi Podróżnego (POP).

Dokumenty wymagane do wyrobienia imiennej RKM:

• wypełniony wniosek (papierowo bądź elektronicznie);

• aktualne zdjęcie (w formacie 35x45mm) podlegające zwrotowi po wyrobieniu RKM;

• ważna legitymacja szkolna lub inny dokument tożsamości.

W każdym POP możliwe jest nieodpłatne wykonanie zdjęcia podczas składania wniosku. Za osobę, która nie ukończyła 16 roku życia wniosek składa i kartę odbiera rodzic lub opiekun prawny.

Składając wniosek w formie elektronicznej, RKM można odebrać w dowolnym POP.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4