Ratusz pyta mieszkańców o wiadukt w centrum miasta. Startują konsultacje. FOTO

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 listopada 2023

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Od 6 listopada w Rzeszowie rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące koncepcji budowy wiaduktu łączącego ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w centrum Rzeszowa.

Konsultacje ws. wiaduktu

Budowa bezkolizyjnego z ruchem kolejowym połączenia ul. Wyspiańskiego i Hoffmanowej, to jedno z najważniejszych zadań drogowych dla władz Rzeszowa. Uruchomienie kursów Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej powoduje, że przejazd przez tory linii nr 106 do Jasła przecinające centrum Rzeszowa bywa trudny. Sytuację może jeszcze pogorszyć oddanie do użytku stacji serwisowej dla pociągów PKA, która ma być gotowa końcem tego roku.

O tym, że w związku z rozwojem PKA, trzeba zadbać o infrastrukturę, która pozwoli kierowcom ominąć długie czekanie przy przejazdach kolejowych, mówiło się od dłuższego czasu, najczęściej właśnie w kontekście połączenia ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Mimo to przez wiele lat przygotowania do inwestycji stały w miejscu, bo najpierw trzeba było dogadać się z dysponentami terenów, które miały zostać wykorzystane pod budowę inwestycji – głównie z wojskiem, ale także z firmą BSH (dawny Zelmer).

Ostatecznie wybrano rozwiązanie, które nie ingeruje ani w teren wojska, ani BSH i w 2022 roku miasto wybrało firmę, która opracuje dokumentację projektową dla budowy wiaduktu. Za wykonanie projektu odpowiada firma Mosty Katowice. Prace (koszt to ponad 2,38 mln zł) obecnie trwają, gotowy jest już projekt koncepcyjny inwestycji.

- Przedmiotem konsultacji jest projekt koncepcyjny budowy wiaduktu nad torami kolejowymi łączącego ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej - informuje Urząd Miasta Rzeszowa.

Projekt koncepcyjny zawiera rozwiązania dotyczące rozbudowy ul. Wyspiańskiego (od skrzyżowania z ul. Bohaterów) poprzez ul. Hoffmanowej do ul. Mochnackiego wraz z budową wiaduktu nad ul. Wyspiańskiego i torami kolejowymi o łącznej długości ok. 1 170 m (w tym wiadukt o długości ok. 256 m); rozbudowę/budowę ul. Sondeja na odcinku od ul. Pułaskiego do ul. Łokietka o łącznej długości ok. 245 m; budowę drogi serwisowej do ul. Łokietka (od ul. Sondeja) o długości ok. 90 m.

Ponadto w ramach inwestycji planowana jest budowa buspasów, budowa chodników i ścieżek rowerowych oraz pieszo-rowerowych, odwodnienie, oświetlenie, budowa ogólnodostępnych miejsc postojowych, przebudowa skrzyżowań z istniejącymi ulicami (w tym m. in. ul. Bohaterów, ul. W. Stwosza, ul. Mochnackiego, ul. Pułaskiego), przebudowa istniejącej infrastruktury kolidującej z planowaną budową drogi.

Przewidziano też budowę ronda w rejonie skrzyżowania ul. Wyspiańskiego, ul. W. Stwosza i planowanego wiaduktu. Jak czytamy w opisie inwestycji „w celu polepszenia warunków ruchowych dla pieszych, rowerzystów i pojazdów komunikacji miejskiej zaadaptowano projektowane rondo jako centrum przesiadkowe”.

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Będzie spotkanie i debata

Konsultacje społeczne wystartują 6 listopada i potrwają do 22 listopada. W dniu ich rozpoczęcia (najbliższy poniedziałek) o godzinie 16.00 w sali VIII Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się spotkanie otwarte i debata z mieszkańcami. Uwagi i wnioski do projektu koncepcyjnego będzie można składać drogą elektroniczną. Szczegóły dotyczące projektu i konsultacji dostępne są TUTAJ.

Przypomnijmy, że już wstępne koncepcje dotyczące budowy wiaduktu, wzbudzały pewne protesty ze strony osób zamieszkujących przy ul. Pułaskiego. Zwracano uwagę, że wiadukt będzie przebiegał blisko pobliskich bloków, co obniży komfort życia. Zobaczymy jak mieszkańcy ocenią zaproponowaną przez projektantów koncepcję.

Projekt wiaduktu wraz z kompletem zezwoleń miał być gotowy końcem tego roku. Już wiadomo, że prace się wydłużą i potrwają do lipca przyszłego roku.

- W chwili obecnej Wykonawca przygotowuje się do złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, uzyskuje również warunki techniczne od gestorów sieci - informuje ratusz.

Znany jest również wstępna wycena realizacji inwestycji. Budowa wiaduktu wraz z przebudową skrzyżowań może kosztować około 130 mln zł. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Rzeszowa inwestycja ma powstać w latach 2027 – 2029.

Przypomnijmy, że miasto planuje również budowę kolejnego bezkolizyjnego połączenia w centrum. Chodzi o stworzenie takiej przeprawy w rejonie przejazdu kolejowego przy ul. Langiewicza. Powstanie tam albo wiadukt, albo tunel. Obecnie trwają prace nad koncepcją tej inwestycji. W tym przypadku również planowane jest zorganizowanie konsultacji społecznych.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4