Marszałek ma zwiększyć środki na PCLA do 30 mln zł. Jest projekt uchwały

KATEGORIA: INWESTYCJE / 20 listopada 2023

Stadion Resovii
Fot. Maciej Terpiński

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na listopadowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, będzie rozpatrywana uchwała w sprawie zwiększenia pomocy finansowej dla Rzeszowa przy budowie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Wsparcie ze strony samorządu województwa ma wynieść 30 mln zł.

Ratusz czeka do północy

Przypomnijmy, że początkiem listopada rzeszowski ratusz rozstrzygnął przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które ma powstać na bazie stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Inwestycja ma kosztować 163 mln zł i będzie sfinansowana ze środków miasta, samorządu województwa i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wykonawcą ma być firma Betonox Construction z Sopotu.

Władze Rzeszowa czekają do poniedziałku do północy na ewentualne odwołania w sprawie rozstrzygnięcia przetargu od innych uczestników postępowania. Do godziny 12.30 takowe nie wpłynęły. Jeżeli nic się w tej kwestii nie zmieni, będzie to oznaczało, że nie ma już żadnej przeszkody w sprawie podpisania umowy z firmą z Sopotu.

Przy rozstrzyganiu przetargu, montaż finansowy wyglądał następująco: miasto wyłożyło 90 mln zł, Ministerstwo Sportu i Turystyki 60 mln zł, a województwo 14 mln zł. Rzeszowski ratusz liczy, że te proporcje jeszcze się zmienią i obaj partnerzy wesprą dodatkowo inwestycję, tak by uwolnić część środków z budżetu miasta na inne zadania.

30 mln zł od marszałka

Zgodnie z zapowiedziami, pierwszy krok w tej sprawie ma wykonać samorząd województwa podkarpackiego. Na najbliższą sesję Sejmiku Województwa Podkarpackiego trafił projekt uchwały przewidujący zwiększenie pomocy finansowej na realizację PCLA z 14 do 30 mln zł.

Uchwała przewiduje, że pomoc finansowa zostanie przekazana w trzech transzach. W 2024 roku będzie to 1 mln zł, w 2025 roku 15 mln zł, a w 2026 roku 14 mln zł. Poparcie dla uchwały w tej sprawie zapowiadał niedawno wicemarszałek województwa i szef największego w sejmiku klubu Prawa i Sprawiedliwości Piotr Pilch.

- Jesteśmy również gotowi to wsparcie zwiększyć - deklarował wicemarszałek województwa, podczas konferencji prasowej dotyczącej rozstrzygnięcia przetargu na budowę PCLA.

Miasto czeka również na ruch ze strony resortu sportu. W związku z możliwą zmianą władzy, decyzję w sprawie ewentualnej dodatkowej kwoty może podjąć już nowy minister sportu z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy.

Wizualizacja PCLA
Fot. K+Architekci/CWKS Resovia

Nowy stadion w 2026 r.

Nowy stadion przy ul. Wyspiańskiego 22 ma być domem dla sekcji lekkoatletycznej Resovii oraz oczywiście drużyny piłkarskiej, która występuje na poziomie Fortuna 1 Ligi.

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki będzie stadionem wyposażonym w trzy trybuny, które powinny pomieścić 7,5 tys. kibiców. Trybuny mają zostać oparte o żelbetową konstrukcję w kształcie niecki wzdłuż bieżni lekkoatletycznej okólnej, z częścią otwartą od strony południowej. Miejsce dla publiki na stadionie ma być w całości zadaszone. Sam stadion po przebudowie ma być długi na 230 metrów i szeroki na 148 metrów. Wysokość zabudowy w szczycie zadaszenia trybun ma wynieść maksymalnie 23 m powyżej poziomu płyty głównej boiska piłkarskiego. Planowany termin zakończenia inwestycji to jesień 2026 roku.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4