Co dalej z bazarem na „Balcerku?” Kupcy będą rozmawiać z prezydentem

KATEGORIA: MIEJSCA / 20 listopada 2023

Wrześniowe spotkanie kupców z placu Balcerowicza z radnymi
Fot. Maciej Terpiński

W środę 22 listopada ma dojść do kolejnego spotkania kupców z targowiska na tzw. placu Balcerowicza z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem. Tematem rozmowy ma być przyszłość bazaru, która nadal stoi pod pewnym znakiem zapytania.

„Balcerek” zagrożony

Przypomnijmy, że we wrześniu na sesję Rady Miasta trafił kontrowersyjny projekt uchwały w sprawie zamiany gruntów. Przewidywał on, że miasto odda firmie deweloperskiej teren przy ul. Moniuszki gdzie od lat funkcjonuje targowisko nazywane placem Balcerowicza czy jeszcze bardziej potocznie „Balcerkiem”, a w zamian dostanie działkę przy ul. Wyspiańskiego, która będzie potrzebna pod dojazd do planowanego w sąsiedztwie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.

Możliwość oddania terenu przy ul. Moniuszki deweloperowi, wystraszyła kupców z „Balcerka”, którzy zaczęli się obawiać, że handel w tym miejscu zostanie zlikwidowany i głośno protestowali przeciw planom ratusza. Oprócz tego o propozycji zamiany gruntów dowiedzieli się z mediów, a kilka miesięcy wcześniej mieli otrzymać zapewniania od prezydenta Konrada Fijołka, ze nikt „Balcerka” nie ruszy.

Kontrowersyjna uchwała ostatecznie została zdjęta przez porządku obrad wrześniowej sesji ma wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej. To nie rozwiązało problemu, bo ratusz nadal musi pozyskać wspomnianą działkę przy PCLA, a deweloper w ramach wymiany upatrzył sobie właśnie tereny „Balcerka”. I niewykluczone, że miasto ostatecznie terenu bazaru się pozbędzie, bo jak podkreślał na ostatniej sesji prezydent Rzeszowa, przestrzeń ta musi ulec rewitalizacji i najlepiej - zdaniem prezydenta - gdyby zrobiłby to kapitał prywatny, bo ratusz w pierwszej kolejności myśli o innych inwestycjach w centrum Rzeszowa.

W październiku doszło do krótkiego spotkania prezydenta z kupcami z „Balcerka”. Konrad Fijołek zapewnił wtedy, że wszelkie decyzje co do przyszłości bazaru, mają być najpierw skonsultowane z osobami, które tam handlują.

Będzie kolejne spotkanie

Niedługo odbędzie się kolejne spotkanie na linii prezydent-handlowcy z „Balcerka”. Zaplanowano je na środę 22 listopada.

- Idziemy na spotkanie przedstawić nasze pomysły na temat tego jak może wyglądać przyszłość placu „Balcerka”. Mamy świadomość, że ta przestrzeń powinna być zrewitalizowana. Chcielibyśmy poruszyć też temat pozyskania terenu pod drogę do PCLA. Zobaczymy co zaproponuje prezydent Fijołek - mówi nam Kamil Flak, jeden z kupców działających na placu Balcerowicza.

To, że rozmowy odbędą się w najbliższą środę potwierdza również rzeszowski ratusz.

- Spotkanie z kupcami z „Balcerka” było zapowiadane, chcemy rozmawiać m.in. o tym co przygotowujemy w kwestii rewitalizacji przestrzeni handlowej w rejonie hali targowej i placu „Jutrzenka” oraz oczywiście o przyszłości samego placu Balcerowicza - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4