Rzeszów mocno tęsknił za Orszakiem Trzech Króli! Znamy trasę i szczegóły

KATEGORIA: KULTURA / 3 stycznia 2024

Ostatnia jak dotąd edycja Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie w 2020 r.
Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl

„Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie!” – takie hasło wybrzmiało podczas środowej konferencji prasowej dotyczącej organizacji sobotniego Orszaku Trzech Króli, który wróci do stolicy Podkarpacia po 3 latach przerwy.

Rzeszów tęsknił za orszakiem

Orszak Trzech Króli, to wydarzenie organizowane w wielu polskich miastach 6 stycznia czyli w dzień Święta Objawienia Pańskiego zwanego zwyczajowo Świętem Trzech Króli. Coroczne uliczne jasełka, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w całym kraju, w tym w Rzeszowie, gdzie do tej pory odbyło się 8 edycji orszaku. Ostatnia miała miejsce dawno, bo w 2020 roku. W kolejnych dwóch latach organizację wydarzenia zatrzymała pandemia koronawirusa, a w zeszłym roku kłopoty organizacyjne.

Tym razem nie ma już żadnych przeszkód, by trzej królowie wraz z gwiazdorem i Świętą Rodziną przeszli ulicami Rzeszowa, o czym informowaliśmy już w listopadzie zeszłego roku. W środę 3 stycznia inicjatorzy rzeszowskiego Orszaku Trzech Króli podczas konferencji prasowej opowiadali o szczegółach wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą sobotę, 6 stycznia 2024 r.

- Docierały do nas bardzo liczne głosy o tym, że brakuje Orszaku w Rzeszowie. W tym roku na szczęście wychodzimy na ulice Rzeszowa. Okroiliśmy swój własny czas prywatny i zawodowy, tak by Orszak wyszedł na ulice miasta - podkreślała Krystyna Łobos, rzecznik rzeszowskiego Orszaku Trzech Króli.

Fot. Maciej Terpiński

Organizacją wydarzenia zajmuje się po raz pierwszy Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, które współpracuje z Fundacją Orszaku Trzech Króli zajmującą się koordynowaniem ulicznych jasełek w całym kraju.

- Wiedzieliśmy, że Orszak Trzech Króli spotykał się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Rzeszowa i okolic. Była to kwintesencja świętowania czasu Bożego Narodzenia. Dlatego zdecydowaliśmy się odpowiadać za organizację tego wydarzenia - zaznaczała Nina Kitlińska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Fot. Maciej Terpiński

„W jasełkach leży”

Hasło przewodnie tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmi: „W jasełkach leży!”. To fragment XVII-wiecznej kolędy pt. „Nowy Rok Bieży” zapraszającej do oddania chwały Dzieciątku leżącemu w żłobie. To również nawiązanie do okrągłej 800. rocznicy pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez św. Franciszka we Włoszech. Rzeszowski orszak będzie miał rzecz jasna również swoje własne hasła.

- Naszym głównym rzeszowskim hasłem będzie „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie!”, które oczywiście nawiązuje do tego, że uliczne jasełka wracają po kilkuletniej przerwie - podkreślała Agnieszka Przywara, pisarka i poetka, która odpowiada za scenariusz rzeszowskiego orszaku.

Fot. Maciej Terpiński

Scenariusz rzeszowskiego orszaku będzie tradycyjnie wierszowany. Aktorami odgrywającymi role biblijne będą dzieci i rodzice rzeszowskich szkół i przedszkoli. Za reżyserię, podobnie jak w poprzedniej edycji, odpowiada Tomasz Grzebyk.

Jak wygląda trasa?

Orszak tradycyjnie rozpocznie się na parkingu przy Podpromiu, gdzie o godz. 11:45 rozegrana zostanie scena zerowa zatytułowaną „Rozporządzenie cezara Augusta”.

Następnie o godzinie 12.00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański pod przewodnictwem ordynariusza rzeszowskiego, księdza biskupa Jana Wątroby. Potem orszak wyruszy w kierunku zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza, gdzie odegrana zostanie całkowicie nowa scena pt. „Niegościnna Gospoda”.

- Nie chcemy zdradzać jak będzie dokładnie wyglądała, tak by zrobić uczestnikom niespodziankę. Ale sam tytuł sceny pozwala przewidzieć jej przebieg - mówiła Agnieszka Przywara.

Fot. Maciej Terpiński

Na ul. Szopena przy zamku rozegrana zostanie scena druga – „Pastuszkowie w polu”, a przy Radiu Rzeszów na al. Lubomirskich scena trzecia – „Anioł Boży”. Scena czwarta – „Dwór Heroda” zostanie odegrana przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja, kolejna – „Walka dobra ze złem” przy siedzibie NBP. W porównaniu do ostatniej edycji orszaku z 2020 roku, zmieni się miejsce finałowej sceny „Pokłon Trzech Króli”, która tym razem zostanie odegrana na Placu Farnym.

Fot. Maciej Terpiński

Sam orszak będzie podzielony na cztery części. Na czele tuż za Gwiazdorem pójdą dzieci przebrane za owieczki razem z rodzicami ubranymi w stroje pasterzy. Dalej orszak będzie podzielony na kontynenty przypisane poszczególnym królom: Europa (król Kacper), Azja (król Melchior), Afryka (król Baltazar). Królowie mają przejechać całą trasę na koniach. Szczegóły, a także informacje kto wcieli się w najważniejsze role bohaterów Orszaku na prezentacji poniżej.

15 tys. koron, 5 tys. śpiewników

W organizację tegorocznego Orszaku Trzech Króli zaangażowanych ma być około 2 tys. osób. Na sobotnie wydarzenie zamówiono 15 tys. koron i 5 tys. śpiewników, które mają być rozdawane uczestnikom na trasie. Będzie też ciepła herbata i piernikowe korony.

Partnerem Orszaku Trzech Króli jest miasto Rzeszów. Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska podkreślała że miejskie jasełka to piękna tradycja i warto ją dalej kultywować.

- Ogromnie się cieszę, że po 3 latach przerwy wznawiamy to wspaniałe wydarzenie, bardzo dziękuję za podjęcie się od nowa organizacji inicjatywy, która jest wyjątkowa dla mieszkańców. Mam nadzieję, że tysiące rzeszowian wyjdą na ulice i wezmą udział w Orszaku – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Fot. Maciej Terpiński

Patronami tegorocznego Orszaku są również biskup rzeszowski Jan Wątroba, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i starosta rzeszowski Marek Sitarz. W pomoc przy organizacji zaangażowało się wiele instytucji, stowarzyszeń i firm.

Karol Woliński

Fot. Materiały organizatorów

Prezentacja: Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4