Zmiany w Radiu Rzeszów. Przemysław Tejkowski odwołany z funkcji prezesa
KATEGORIA: POLITYKA / 5 stycznia 2024
Przemysław Tejkowski. Fot. źródło: archiwum Polskiego Radia Rzeszów
Przemysław Tejkowski nie jest już prezesem Polskiego Radia Rzeszów. To efekt działań Bartłomieja Sienkiewicza - nowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który zdecydował się na postawienie w stan likwidacji Mediów Publicznych w tym 17 spółek Polskiego Radia.
Polskie Radio w stanie likwidacji
Przemysław Tejkowski został odwołany ze stanowiska w czwartek 4 stycznia. Pełnił on funkcję prezesa Polskiego Radia Rzeszów od 2016 roku. Jego odejście, to efekt działań nowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, który 29 grudnia zdecydował o postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych Polskiego Radia. Ich likwidatorem został adwokat Paweł Kusak. W Polskim Radiu Rzeszów pełnomocnikiem likwidatora jest od czwartku (4.01.2024 r.) główna księgowa Barbara Fałat.
Jak czytamy w komunikacie Radia Rzeszów, Kusak w liście do pracowników rozgłośni napisał, że decyzja Zgromadzenia Wspólników o postawieniu spółki w stan likwidacji nie musi oznaczać zamknięcia radia.
- Radio nadal będzie nadawało, a spółka wypełniała swoje zobowiązania. Wszystkie zawarte umowy pozostają w mocy, w tym umowy o pracę - podkreśla Paweł Kusak.
Likwidator prosi o rzetelną pracę
Likwidator dodał, że cofnięcie procesu likwidacji jest realne w dowolnym momencie. Paweł Kusak zaapelował o dalszą, rzetelną pracę, tak by Radio Rzeszów prawidłowo i owocnie wywiązywało się ze swojej misji publicznej, polegającej na oferowaniu całemu społeczeństwu zróżnicowanych w treści programów z zakresu informacji, publicystki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu.
- Istotne jest oczywiście, by ta propozycja cechowała się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem, niezależnością i wysoką jakością przekazu – napisał likwidator 17 spółek regionalnych Polskiego Radia.
W związku z decyzją ministra Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu mediów publicznych (Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej) w stan likwidacji, która została podjętą w środę 27 grudnia br., trudno przewidywać konkretną przyszłość mediów publicznych i ich ewentualnego kształtu po zapowiadanych gruntownych zmianach. Cały czas pozostają także wątpliwości prawne, czy te zmiany mają oparcie w obowiązujących przepisach prawa i rejestrach sądowych. Mankamentu takiego postępowania obawia się nawet część konstytucjonalistów bardzo odległych od poprzedniego rządu, np. prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Przypomnijmy, że tuż przed końcem zeszłego roku ze stanowiskiem pożegnał się również wieloletni dyrektor rzeszowskiego oddziału TVP Józef Matusz.
Wokul