Inauguracja Przestrzeni Kwadratowej odwołana. Będzie zamiana działek?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 22 sierpnia 2019

Przestrzeń Kwadratowa
Fot. Krzysztof Kuchta

Fundacja Rzeszowska, która jest administratorem instalacji społeczno-publicznej pod nazwą Przestrzeń Kwadratowa na terenie Parku Aktywnego Wypoczynku nad Wisłokiem, wydała oświadczenie. Poinformowała w nim, że zaplanowana na 31 sierpnia impreza inaugurująca to przedsięwzięcie nie odbędzie się.

Sprawa ma związek z ogrodzeniem terenu, pośrodku którego powstała Przestrzeń Kwadratowa. Postawiła je firma Hartbex posiadającą działki wokół wykonanej niedawno instalacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Właściciele, którzy jakiś czas temu odzyskali miejskie działki sprzedali je następnie deweloperowi. Ten w ubiegłym tygodniu otoczył posiadany teren płotem. Ogrodzenie przecięło ogólnodostępny ciąg pieszo-rowerowy prowadzący od kładki nad Wisłokiem w stronę zapory. Sama instalacja powstała na miejskiej działce, która obecnie znalazła się w środku terenów prywatnych. Po zbudowaniu ogrodzenia dostęp do niej też został utrudniony. Radni PiS, którzy zorganizowali we wtorek konferencję w tym rejonie, obwiniają za całą sytuację brak woli władz miasta do objęcia terenów pomiędzy Wisłokiem i ul. Podwisłocze kompleksowym planem zagospodarowania.

„Firma deweloperska Hartbex sp. z o.o., będąca właścicielem dwóch bezpośrednio sąsiadujących działek, udzieliła słownej zgody na prawne korzystanie ze swojego terenu na potrzeby realizacji inicjatywy, przed i w trakcie budowy instalacji. Umowę tę właściciel rozwiązał poprzez budowę ogrodzenia w dniu 13.08.2019 r. tj. w dniu odbioru budowlanego instalacji. Z dużym żalem stwierdzamy, że na żadnym etapie konsultacji z firmą Hartbex nie zostaliśmy poinformowani o planowanym zagrodzeniu terenu i tym samym odcięciu możliwych dróg dotarcia do „Przestrzeni Kwadratowej.” - czytamy w oświadczeniu Fundacji Rzeszowskiej podpisanym przez Ilonę Duszę Kowalską, prezes fundacji wraz z zespołem i Bartłomieja Gancarczyka, wiceprezesa Fundacji Rzeszowskiej, koordynatora inicjatywy „Przestrzeń Kwadratowa dla Rzeszowa”.

Przedstawiciele Fundacji Rzeszowskiej informują, że 19 sierpnia doszło do spotkania jej zarządu z zarządem firmy Hartbex. Po nim fundacja „otrzymała informację, że ogrodzenie na terenie Hartbex sp. z o.o., zamykające dostęp do działki miejskiej, na której zaplanowano realizację inicjatywy:

- zostało ustawione celem zapewnienia bezpieczeństwa na prywatnym terenie,

- zostało ustawione w terminie przypadkowym, nie mającym bezpośredniego związku z terminem budowy i odbioru instalacji plenerowej „Przestrzeń Kwadratowa”,

- zostanie utrzymane do czasu osiągnięcia porozumienia między firmą Hartbex sp. z o.o., a Urzędem Miasta Rzeszowa. Fundacja Rzeszowska nie jest stroną w tej sprawie.”

W związku z tym zapadła decyzja o odwołaniu oficjalnego otwarcia Przestrzeni Kwadratowej.

„Niestety zanim właściciele działek tj. Urząd Miasta Rzeszów oraz Hartbex Sp. z o.o. dojdą do porozumienia, bądź też wspólnie z Urzędem Miasta znajdziemy inne rozwiązanie zw. z zapewnieniem dostępu do Instalacji LECHSTARTERA szerokiej publiczności, zmuszeni jesteśmy odwołać imprezę inauguracyjnej zaplanowaną na dzień 31.08.2019 r. w otoczeniu instalacji społeczno-publicznej „Przestrzeń Kwadratowa”, na terenie miejskim określanym przez nas „Kwadratem Kultury” w lokalizacji nad Wisłokiem.” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele Fundacji Rzeszowskiej.

Pełna treść oświadczenia jest dostępna TUTAJ.

Na najbliższej sesji (27 sierpnia) radni zajmą się projektem uchwały dotyczącej zamiany działek pomiędzy miastem i spółkami Hartbex Development i Hartbex Przedsiębiorstwo Budowlane. W zamian za tereny dewelopera położone nie tylko we wspomnianym Parku Aktywnego Wypoczynku nad Wisłokiem, ale także w rejonie ul. Lawendowej na Zalesiu miasto miałoby oddać grunty położone w rejonie ul. Wyspiańskiego i al. Witosa oraz ul. Krogulskiego na Staromieściu. Tereny firmy mają powierzchnię prawie 1,62 ha, a te należące do miasta prawie 2,31 ha. Sprawa już stawała na Radzie Miasta, ale wówczas radni nie zgodzili się na zamianę działek.

TUTAJ można zapoznać się projektem uchwały.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4