Świąteczna Zbiórka Żywności. Zrób zakupy i podziel się z potrzebującymi

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 listopada 2019

Fot. Banki Żywności

Wielkimi krokami zbliża się kolejna już 23 edycja Świątecznej Zbiórki Żywności! Przez 2 dni, od piątku 29.11 do soboty 30.11 w kilkuset sklepach w całej Polsce będzie można wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W akcji jak zawsze bierze udział także Podkarpacki Bank Żywności. Świąteczna Zbiórka Żywności już w ten weekend będzie organizowana w ponad 70 sklepach w Rzeszowie, Krośnie, Łańcucie, Dębicy, Przemyślu, Przeworsku, Jarosławiu, Jaśle, Kolbuszowej, Brzozowie, Boguchwale, Tyczynie, Krasnem, Grabownicy Starzeńskiej, Miejscu Piastowym, Niechobrzu, Nosówce, Lutoryżu, Nowej Sarzynie, Dukli, Rymanowie.

W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nich organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Ta inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym.

Są to głównie: owoce i warzywa, napoje, nabiał, pieczywo, słodycze, wędliny i inne. Banki zbierają także produkty podczas zbiórek żywności, aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w ten sposób udało się zgromadzić aż 740 ton żywności.

– To naprawdę wyjątkowe 2 dni, kiedy zachęcamy do zrobienia większych zakupów – z myślą o innych. Wystarczy sięgnąć po choćby jeden dodatkowy produkt, żeby sprawić, by w tym wyjątkowym, świątecznym czasie, nikt nie był głodny – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki wystarczy przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej potrzebne są: konserwy, mąka, makaron, kasza, cukier, olej, przetwory owocowe i warzywne, płatki śniadaniowe, słodycze, które szczególnie ucieszą najmłodszych.

To nie koniec świątecznych działań Banków Żywności. W dniu zbiórki rusza także kampania „Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na transport żywności do organizacji charytatywnych.

– Aby skutecznie zapobiegać ubóstwu niezbędne jest zaspokojenie potrzeb żywnościowych. Niestety, wiąże się to z dużymi kosztami transportu po stronie Banków Żywności. Dodatkowo szacujemy, że liczba transportów zdecydowanie zwiększy się w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Banki jako organizacje charytatywne nie są w stanie same sfinansować tych kosztów – dodaje Dorota Jezierska.

W akcję zaangażowała się już m.in. internetowa grupa Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, Sugarlady, UMAMI i Posmakuj Polski na swoich kanałach na youtubie promują ideę Banków Żywności i zachęcają do finansowego wsparcia akcji. Wpłat można dokonywać na https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/ lub bezpośrednio do puszek w wybranych sklepach podczas świątecznej zbiórki.

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 roku i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów w niemal 550 miejscowościach. Na Podkarpaciu do zbiórki przyłączyły się m.in. sklepy: Biedronka, Tesco, Lidl, Kaufland, Carrefour, Auchan, Zielony Koszyk, Orzech, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Delikatesy Asia, Marmax, PSS Społem, Delikatesy FRAC i inne. Pełna lista sklepów jest dostępna na stronie www.bankizywnosci.pl

****

O Bankach Żywności

Banki Żywności ratują żywność przed zmarnowaniem i przekazują ją najbardziej potrzebującym. 31 Banków Żywności działających na terenie całego kraju tworzy Federację Polskich Banków Żywności. Wszystkie są organizacjami pozarządowymi o statusie stowarzyszenia lub fundacji.

Banki Żywności wspierają pomocą żywnościową na masową skalę 3500 organizacji dobroczynnych w Polsce, m.in. świetlice, ogniska wychowawcze dla dzieci, domy dziecka, domy samotnej matki, jadłodajnie i inne organizacje, które prowadzą zbiorowe żywienie, bądź przekazują żywność bezpośrednio osobom potrzebującym. Dzięki temu z pomocy żywnościowej systematycznie korzysta około 1,6 mln osób w potrzebie, będących podopiecznymi tych organizacji.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4