Jak podczas Festiwalu Nowego Teatru uczczą pamięć o Joannie? FILM

KATEGORIA: KULTURA / 29 listopada 2019

Fot. Barbara Kędzierska

Już za „kilka chwil”, w piątkowy wieczór, 29 listopada rozpocznie się w Rzeszowie 6 edycja Festiwalu Nowego Teatru/58. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Dziś wystarczy powiedzieć Festiwal Nowego Teatru i większość mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia doskonale kojarzy co to za wydarzenie. Twórcy współczesnego teatru z całej Polski, a także poza jej granicami również rozpoznają tę markę. Mało tego chcą oni występować na rzeszowskich scenach w ramach tego wydarzenia, by zaprezentować swoją artystyczną twórczość publiczności. Tak jest dziś, ale jeszcze parę lat temu kiedy ten festiwal stawiał swoje pierwsze kroki, był ideą którą trzeba było ubrać w konkretny kształt i określić jego kierunek, w którym przez lata będzie się potem rozwijał. Na zaproszenie Jana Nowary, dyrektora Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i pomysłodawcy Festiwalu Nowego Teatru, jego współkreatorem, jako dyrektor programowy została dr Joanna Puzyna-Chojka.

Festiwal rozwijał się i mimo początkowej nieufności publiczności, przyzwyczajonej do innego rodzaju sztuki teatru prezentowanej jej przez lata w ramach Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, zdobywał coraz większe uznanie, szacunek i zyskiwał sobie nową publiczność. Wiele osób, zwłaszcza młodych, które dziś pojawiają się w teatrze mówi, że zakochali się w sztuce teatru właśnie dzięki Festiwalowi Nowego Teatru. Niewątpliwie na obecny sukces tego wydarzenia duży wpływ miała Joanna Puzyna-Chojka, jego dyrektor programowa.

Kiedy rozmawiałam z Joanną podczas 4 edycji FNT, była dumna z miejsca w jakim było wtedy to wydarzenie, jak odczytywane było przez publiczność i twórców nowej sceny teatralnej. Jednak jako perfekcjonistka pragnęła więcej, ubolewając nieco nad ograniczeniami technicznymi Teatru Wandy Siemaszkowej, głównie chodziło o scenę, na której mimo największych chęci nie można było wystawić wszystkich spektakli jakie Joanna widziałaby tam w ramach FNT. Mówiła mi o planach na przyszłość dotyczących festiwalu, które jak się okazało podczas wakacji w 2018 r., przerwała jej nagła i tragiczna śmierć. I choć podczas ubiegłej edycji FNT nie było jej już z nami, to publiczność miała jeszcze okazję zobaczyć spektakle, jakie zostały przez nią wybrane.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Nowego Teatru (oraz każdej kolejnej) postanowiono, że Nagroda Głowna przyznawana przez grono dziennikarzy będzie nosiła imię dr Joanny Puzyny-Chojki.

Poniżej prezentujemy Państwu materiał zarejestrowany tuż po werdykcie 05. Festiwalu Nowego Teatru. Dr Joanna Ostrowska, Jan Nowara i Tomasz Domagała wspominają Joannę Puzynę-Chojkę.

Joanna Puzyna-Chojka nigdy nie opuściła ani jednej edycji festiwalu i to nie tylko dlatego, że była dyrektor programową tego wydarzenia, ale przede wszystkim dlatego, że teatr był jej pasją. Kochała sztukę teatru, pisała o niej, współtworzyła ją i uwielbiała być widzem teatralnym. Joanna bywała nie tylko na spektaklach, ale aktywnie uczestniczyła w różnych wydarzeniach towarzyszących festiwalowi. Mimo, że nie dane nam będzie już spotkać się z Puzyną-Chojką i porozmawiać twórczo o teatrze, to osobiście mam poczucie, że będzie tu obecna.

Środowisko teatralne było mocno wstrząśnięte dowiedziawszy się o tragicznej śmierci dr Joanny Puzyny-Chojki. Znana polska teatrolog podróżowała wraz z rodziną po Bałkanach. Jeden z wakacyjnych wieczorów tej podróży skończył się dla niej tragicznie. Zginęła pod kołami tira, który jadąc drogą nagle skręcił na pobocze gdzie zatrzymał się samochód, którym podróżowała Joanna wraz z rodziną.

Ostatnie pożegnanie Joanny Puzyny-Chojki miało miejsce w jej rodzinnym Gdańsku, 14 lipca 2018 r., w sobotę o godzinie 12.30. Festiwal Nowego Teatru i wiele jej twórczych inicjatyw na zawsze zostanie śladem jaki w naszej pamięci pozostawi po sobie Joanna.

Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4