W tradycyjnym rycie i na ludową nutę. Biuro posła Grzegorza Brauna otwarte

KATEGORIA: POLITYKA / 14 stycznia 2020

Fot. Karol Woliński

W samo południe w poniedziałek, 13 stycznia zostało uroczyście otwarte biuro poselskie Grzegorza Brauna. Mieści się ono w samym centrum Rzeszowa, nieopodal ratusza, w lokalu przy ul. Słowackiego 8, gdzie wcześniej funkcjonowała restauracja „Stolarnia”.

Przed otwarciem biura poseł Braun oraz działacze i sympatycy ugrupowań i środowisk tworzących Konfederację Wolność i Niepodległość uczestniczyli w uroczystej Mszy św. trydenckiej sprawowanej w intencji Ojczyzny w kościele Świętego Krzyża. Odprawił ją ks. Marcin Dunaj, moderator Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej, który następnie poświęcił biuro według tradycyjnego rytuału.

Pod kościołem zgromadzeni odśpiewali „Rotę”. Stamtąd do biura uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Rzeszowa prowadzeni przez Kapelę Ludową „Jeżowianie” z Jeżowego, która cały czas towarzyszyła muzycznie uroczystości.

- Ma to być miejsce pracy dla Rzeczypospolitej - podkreślał poseł Grzegorz Braun zaznaczając, że biuro nie ma służyć „lansowaniu się jednej czy drugiej osoby”.

Biuro ma więc służyć nie tylko macierzystej partii Grzegorza Brauna czyli partii Korona, ale wszystkim środowiskom skupionych w Konfederacji Wolność i Niepodległość. Korzystając z okazji Braun opowiedział o problemach z rejestracją Korony, gdzie sąd podpierając się opinią ekspertów nie zgadza się na użycie nazwy „Korona”, jako skrótu od pełnej nazwy partii czyli Konfederacji Korony Polskiej. Stąd zmiana statutu i krótka nazwa Korona, ze skrótem „Korona”. - Zobaczymy co sąd na to powie - powiedział poseł.

Biuro ma być otwarte od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00. Obsługę biura stanowią dyrektor Jacek Ćwięka i Teresa Pracownik, którzy będą w nim dostępni w poniedziałki, środy i piątki.

- We wtorki będzie to miejsce do dyspozycji kolegów, przyjaciół z Ruchu Narodowego - zapowiedział Grzegorz Braun. Czwartki będą dniami wolności, a więc do dyspozycji środowisk partii KORWiN (Wolność).

- Będziemy pracowali nad tym, żeby były tutaj na przykład raz w miesiącu poniedziałki gospodarcze, a co najmniej raz w miesiącu poniedziałki, lub inny dzień tygodnia, kulturalne. A także dzień wyznaczony na rozmowy o bezpieczeństwie państwa, obronności, wojskowości, służbach mundurowych, w szerokim kontekście geopolitycznym, geostrategicznym - mówił poseł.

Braun nawiązał w ten sposób do programu organizacji „Pobudka”: Kościół – Szkoła – Strzelnica – Mennica, wyznając, że bardzo zależy mu również na pierwszym elemencie.

- Stałe kursy ministrantury tradycyjnej, to jest taki dobry powrót do klasyki, do języka naszej cywilizacji, marzę o tym po prostu - mówił poseł Braun.

Podkarpacki poseł Konfederacji zachęcał do zgłaszania inicjatyw, które będą mogły być realizowane w biurze przy ul. Słowackiego. - Niech to miejsce żyje - powiedział Grzegorz Braun, dodając, że biuro ma być „politycznym pośredniakiem”, przez który można trafić do wszystkich struktur współtworzących Konfederację.

W uroczystości uczestniczyli m.in. kandydujący w ostatnich wyborach z list Konfederacji na Podkarpaciu koordynator Ruchu Narodowego na Podkarpaciu Tomasz Buczek i dr. hab. Andrzej Zapałowski, prof. UR z Przemyśla.

Wśród obecnych można było zobaczyć Ryszarda Skotniczego, prezesa stowarzyszenia „Europa Tradycja” czy socjologa dr. hab. Krzysztofa Prendeckiego.

W uroczystości wziął także udział poseł Lewicy Wiesław Buż, który jak sam przyznał nie bał się wejść do „jaskini lwa”.

- Jesteśmy z dwóch skrajnych ugrupowań, czy pozycji parlamentarnych, ale ja jestem na tyle otwartym i koncyliacyjnym człowiekiem, że z każdej możliwości, która będzie służyć dla Podkarpacia, dla Polski, z przyjemnością skorzystam. Znajdziemy takie kierunki wspólnego porozumienia czy takie zadania, które da się wspólnie zrealizować - tłumaczył szef podkarpackich struktur SLD. - Jesteśmy tak daleko od siebie, że to zbliżenie w sprawach ideowych pewno nie nastąpi, ale trzeba żyć, trzeba funkcjonować. Można i rozmawiać i dążyć do pozytywnych rozwiązań dla Polski i dla Podkarpacia. Stąd moja tutaj obecność.

Krzysztof Kuchta

Zdjęcia: Karol Woliński i Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4