Premier Morawiecki: w Polsce chcemy zrobić to samo, co na Podkarpaciu

KATEGORIA: POLITYKA / 12 stycznia 2020

Tłum oczekujących na przemówienie premiera. Premier Mateusz Morawiecki w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

Sala widowiskowa Filharmonii Podkarpackiej wypełniona po brzegi, nie ma żadnych wolnych miejsc, część ludzi musi stać w przejściach między fotelami. Obsługa budynku sygnalizuje, że więcej osób na salę nie może wpuścić ze względu na przepisy przeciwpożarowe. Dlatego spory tłum stoi także w foyer filharmonii i tu oczekuje na przemówienie premiera Morawieckiego.

Tak wyglądała ogólna atmosfera przed wojewódzkim spotkaniem opłatkowym zwolenników Prawa i Sprawiedliwości 12 stycznia w Rzeszowie.

Premier Mateusz Morawiecki w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

Premier, główny gość spotkania, przemawiał krótko ale jasno nakreślił strategię rządu na najbliższe lata. Wyraźnie nawiązał do osiągnięć gospodarczych regionu ale także do kolejnych politycznych zwycięstw Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu.

– Na Podkarpaciu wspaniale udaje się łączyć tradycję z nowoczesnością. Wciąż rozwijają się firmy, innowacyjność i inwestycje. To bardzo szybko rozwijająca się część Polski. W ciągu kilku lat uda się też połączyć region z Warszawą drogą ekspresową przez Lublin. Ale Podkarpacie to także wspaniała kultura, gościnność i przywiązanie do wartości, do wiary, do patriotyzmu. O takie połączenie tradycji z patrzeniem w przyszłość nasz rząd będzie walczył w całej Polsce – powiedział Morawiecki wywołując tym aplauz sali.

Szef rządu wskazał też na 4 obszary, w których Polska będzie musiała intensywnie działać. Omówił to w nomenklaturze sportowej wyznaczając rządowi 4 wyścigi w światowej rywalizacji.

Pierwszy, to wyścig gospodarczy w dokonującej się „zielonej” i „cyfrowej” rewolucji. Premier zaznaczył, że pozycja Polski w świecie tak będzie w przyszłości wyglądała, jak uda się udźwignąć wyzwania i wyznaczyć kierunki przemian w tych dwóch dziedzinach w krajowej gospodarce.

Drugi, to wyścig w o wartości. Premier zwrócił uwagę, że w świecie często wartości są podważane i niszczone jednak tylko od decyzji naszego społeczeństwa zależy, jaki styl życia będzie dominował w naszym najbliższym otoczeniu. Podkreślił wagę i potrzebę utrwalenia rodziny, wiary ale także sprawiedliwego prawa.

Trzeci, to wyścig o pamięć prawdy. Morawiecki nawiązał do ostatnich wydarzeń politycznych, które pokazały, że niektóre ośrodki w świecie chętnie wepchnęłyby Polskę w rolę winnego nieszczęść XX wieku, upokorzyły ją i podważyły jej odbudowującą się pozycję polityczną w świecie.

– Niezależnie od tego, jakie to potęgi rzuca nam taką rękawicę w twarz, dumnie i skutecznie się temu przeciwstawimy, tak jak obecnie – zadeklarował premier.

Czwarty, to wyścig o ducha narodu. Szef rządu zauważył, że siła tego ducha przez dziesięciolecia była osłabiana i niszczona, najpierw w czasie okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, potem przez lata komunizmu. Obecnie Polska mozolnie odbudowuje tego ducha, wyznaczając sobie ambitne i suwerenne cele w polityce. Widać to także po tym, że Polacy potrafią coraz mocniej być z siebie dumni.

Mateusz Morawiecki jasno wskazał, jaka jest droga do realizacji tak nakreślonej polityki.

– Żeby tak się stało, potrzebujemy jedności wizji i wspólnoty celów w naszym państwie, a nie tracić siły na wewnętrzne spory. A to może nam dać teraz przede wszystkim jednoznaczne i przekonywujące zwycięstwo Andrzeja Dudy w wiosennych wyborach prezydenckich – podkreślił premier.

Premier rządu podkreślił przy tym, że wiele osiągnięć Polski, choćby w polityce międzynarodowej nie zostałoby zdobyte, gdyby nie roztropne działania prezydenta RP i jego współpraca z rządem.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki
Fot. Paweł Bialic

Na spotkaniu opłatkowym obecni byli także politycy z całego województwa, w tym wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, parlamentarzyści oraz członkowie rządu pochodzący z terenu województwa. Przed przystąpieniem do złożenia sobie wzajemnych życzeń ksiądz Stanisław Słowik poświęcił opłatki i wspólnie z zebranymi zmówił modlitwę.

Red.

FOTORELACJA: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4