Lodołamacze 2018. Dwie nagrody dla Rzeszowa, w tym dla Muzeum Dobranocek

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 września 2018

 

Dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie Krystyna Lubas (po lewej)
Fot. Karol Woliński

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie oraz rzeszowska firma ELE-COMP Sp.z o.o, zajmująca się sprzedażą sprzętu RTV i AGD otrzymały pierwsze nagrody w swoich kategoriach w ramach regionalnego etapu konkursu LODOŁAMACZE 2018. Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne oraz podejmujących różne inicjatywy związane z niepełnosprawnością.

W uroczystej gali rozdania nagród etapu regionalnego, który obejmuje województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie oraz lubelskie, udział wzięła wojewoda podkarpacka – Ewa Leniart, która podkreśliła jak ważne jest działanie na rzecz rozwoju osób niepełnosprawnych.

- To dla mnie zaszczyt, że właśnie tu, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zorganizowana została gala I etapu konkursu „LODOŁAMACZE 2018”, który swym zasięgiem objął 4 województwa – podkarpackie, małopolskie, lubelskie i świętokrzyskie. Jest mi niezmiernie miło, że mogę dziś gościć przedstawicieli firm, które odważyły się przełamać stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Dzięki czemu grupa ta dostała szansę na samodzielność, niezależność finansową, rozwój osobisty i zawodowy oraz realizację pasji i zainteresowań. Jednak praca jest dla nich nie tylko sposobem na uzyskanie środków do życia, ale także bardzo często swoistą rehabilitacją, dzięki której nabierają pewności siebie i zyskują wiarę we własne możliwość - stwierdziła wojewoda podkarpacka.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie otrzymało nagrodę w kategorii Przyjazna Przestrzeń. W uzasadnieniu, oprócz tego, że jest to jedyne w Polsce muzeum posiadające unikatowe kolekcje eksponatów związanych z dobranockami, podkreślono również przystosowanie budynku muzeum dla zwiedzających je niepełnosprawnych oraz wykwalifikowany personel w obsłudze niewidomych i słabowidzących, niesłyszących oraz słabosłyszących.

- Muzeum bardzo się stara, aby nasza przestrzeń była dostępna i przyjazna dla osób z niepełnosprawnością. Realizujemy wiele projektów związanych z osobami niepełnosprawnymi. Także dzisiaj otworzyliśmy nową wystawę pt. „Granie nie tylko na ekranie”, która jest związana z projektem „Dostępne OligofrenoDobranocki” poświęconym osobom niepełnosprawnym - skomentowała przyznanie nagrody dyrektorka muzeum Katarzyna Lubas.

Firma ELE-COMP otrzymała nagrodę w kategorii Otwarty Rynek. W uzasadnieniu podano, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie utrzymuje się na poziomie ponad 46 procent, dodatkowo firma wypłaca pracownikom niepełnosprawnym ryczałt na samochody osobowe oraz pomaga tym osobom w ramach ZFRON – Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Poza wspomnianymi kategoriami, nagrody i wyróżnienia przyznano w jeszcze 4 kategoriach: Zakład Pracy Chronionej; Instytucja; Zdrowa Firma; Dziennikarz Bez Barier. Nie ma wśród nich instytucji czy osób z Rzeszowa.

Zwycięzcy konkursu będą nominowani do ogólnopolskiego etapu konkursu LODOŁAMACZE 2018, a jego wyniki poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 września tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Karol Woliński

Wojewoda Ewa Leniart
Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4