Policja sprawdza osoby w kwarantannie. Ma także inne ważne obowiązki

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 25 marca 2020

Fot. podkarpacka.policja.gov.pl

Ponad 8 tys. kontroli osób objętych kwarantanną związaną z epidemią koronawirusa przeprowadzili do tej pory podkarpaccy policjanci. Według nadkom. Marty Tabasz-Rygiel, rzecznika komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie, w około 200 przypadkach doszło do złamania przestrzegania kwarantanny.

- Według stanu na wtorek, 24 marca mieliśmy ponad 8 tys. kontroli i w 200 przypadkach doszło do stwierdzenia opuszczenia miejsca zamieszkania. Tylko we wtorek odnotowaliśmy 20 takich naruszeń kwarantanny - mówi nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Przypomnijmy, że od piątku 20 marca maksymalna kara za opuszczenie miejsca kwarantanny dla osób, które zostały do niej skierowane przez służby sanitarne wzrosła z 5 tys. zł do aż 30 tys. zł. Za przekroczenie przepisów dotyczących kwarantanny, która powinna trwać 14 dni przewidziano również odpowiedzialność karną. Kodeks karny przewiduje za rażące złamanie przepisów kwarantanny karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się i gromadzeniu. Jak wygląda praca policji?

Od środy 25 marca decyzją Rady Ministrów wdrożono kolejne ograniczenia dotyczące możliwości przemieszczania się, gromadzenia oraz funkcjonowania komunikacji publicznej. Do 11 kwietnia wprowadzono zakaz przemieszczania się, a wyjątkiem od tej zasady ma być droga do i z pracy, wolontariat w walce z koronawirusem oraz niezbędne sprawy życia codziennego (pójście po zakupy, do apteki czy wyprowadzenie psa na spacer).

Oprócz tego wprowadzono również zakaz wszelkich zgromadzeń, a razem może maksymalnie przybywać tylko dwie osoby. Wyjątkiem od tej zasady będą spotkania, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Z kolei w uroczystościach, obrzędach religijnych może uczestniczyć do 5 osób (nie licząc osób sprawujących obrzędy). Za kontrolę przestrzegania przepisów wprowadzonych przez administrację rządową będzie odpowiadać przede wszystkim policja przy wsparciu m.in. Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak tłumaczy nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, w pierwszych dniach policjanci będą skupiali się przede wszystkim na edukowaniu obywateli i zwracaniu uwagi na konieczność pozostania w domu i wychodzenia faktycznie w sprawach ważnych.

- W pierwszych dniach będziemy starali się informować mieszkańców aby byli świadomi, że wprowadzono pewne ograniczenia. Policyjne patrole będą na to zwracać uwagę, będziemy używać do tego urządzeń nagłaśniających aby przekaz docierał do ludzi. Oczywiście w przypadkach lekceważącego podejścia do przestrzegania nowych przepisów będziemy wyciągać konsekwencje - twierdzi nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Za złamanie przepisów porządkowych dotyczących przemieszczania się i gromadzenia na podstawie art. 54 Kodeksu Wykroczeń grozi kara mandatu do 500 zł.

Będą kontrolować środki transportu

Kolejne ograniczenie, które obowiązuje od środy dotyczy funkcjonowania środków komunikacji publicznej. Wszystkie środki transportu publicznego mogą przewozić pasażerów w liczbie równej połowie miejsc siedzących w danym pojeździe. Przestrzeganie tych przepisów będzie również pod kontrolą policji.

- Oczywiście będziemy przeprowadzać kontrolę u tych przewoźników, którzy mają status przewoźnika publicznego pod kątem liczby pasażerów - twierdzi rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie, podkreślając, że przepisy rozporządzenia nie mówią nic o liczbie osób w samochodach osobowych, ale policjanci będą również zwracać uwagę jeżeli samochody są przepełnione. - Nie podlega to oczywiście żadnym restrykcjom, ale będziemy informować, że w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną jest to po prostu niebezpieczne - dodaje nadkom. Marta Tabasz-Rygiel.

Przypomnijmy, że według Ministerstwa Zdrowia, na Podkarpaciu stwierdzono 43 przypadki zachorowania na koronawirusa, z czego jeden pacjent zmarł. W sumie, według najnowszych danych resortu liczba osób zakażonych koronawirusem w całym kraju wynosi 1051 (w tym 14 osób zmarło).

Wokul

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4