Konfederacja krytykuje sanepid za działania ws. ograniczeń w kościołach

KATEGORIA: POLITYKA / 25 maja 2020

Fot. Paweł Bialic

Przedstawiciele partii Konfederacja Wolność i Niepodległość na Podkarpaciu poinformowali w poniedziałek o złożeniu w imieniu posła Grzegorza Brauna pism z żądaniem wyjaśnień w sprawie działań inspekcji sanitarnej dotyczących zaleceń dla proboszczów w kwestii udzielania sakramentu Komunii świętej oraz postępowań administracyjnych dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych.

- Prosimy o wyjaśnienie czy to są inicjatywy tychże instytucji czy są to może jakieś odgórne przepisy, o których nie wiemy i czy były one ustalane z polskim episkopatem - mówił na konferencji Jacek Ćwięka, dyrektor biura poselskiego Grzegorza Brauna w Rzeszowie zaznaczając, że pisma trafią do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie oraz Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Chodzi tu głównie o zalecenia przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Leżajsku przypominające o przestrzeganiu zasad sanitarnych podczas przyjmowania komunii. Chodziło m.in. o sugestię, że najlepszą formą udzielania Komunii świętej jest podawanie jej na dłonie. Oprócz tego jak wskazują politycy Konfederacji z ich informacji wynika, że w sześciu parafiach na Podkarpaciu doszło do wszczęcia postępowania administracyjnego wobec proboszczów w związku ze zbyt dużą liczbą wiernych w świątyni. Przedstawiciele Konfederacji zwracają uwagę, że niektóre działania ze strony inspekcji sanitarnej mogą być niezgodne z konkordatem czyli formalnie aktem prawa wyższej rangi niż rozporządzenia dotyczące przestrzegania zasad sanitarnych.

- Rozporządzenie ministra zdrowia jest aktem prawnym niżej rangi niż międzynarodowa ratyfikowana umowa, a taką jest konkordat. Jeżeli inspektor sanitarny nakłada jakieś kary na podstawie rozporządzenia niezgodnego z konkordatem to takie prawo jest nieważne - podkreślił Damian Bańka, prezes partii KORWiN na Podkarpaciu.

Jak zaznacza Damian Bańka bezzasadne jest również prowadzenie postępowań przeciwko proboszczom, dotyczących łamania zasad sanitarnych w kościołach w formie postępowania administracyjnego, które nie powinno być prowadzone zdaniem polityka partii KORWiN na podstawie skarg czy donosów.

Powstaje klub Konfederacji. Bosak przyjedzie podczas kampanii do Rzeszowa

Podczas poniedziałkowej konferencji politycy Konfederacji Wolność Niepodległość, która składa się z trzech ugrupowań – KORWiN, Ruch Narodowy oraz Konfederacji Korony Polskiej, poinformowali również o uruchomieniu klubów Konfederacji, w ramach których będą mogli działać zwolennicy wszystkich trzech partii.

- Z racji tego, że partia Konfederacja Wolność i Niepodległość składa się z trzech środowisk, uruchamiamy kluby Konfederacji czyli organizacje zrzeszające zwolenników wszystkich ugrupowań. Osoby, które niekoniecznie chcą dołączyć do systemu partyjnego, będą mogły w ramach tych klubów pomóc w działalności partii Konfederacja - zaznaczył Damian Bańka

Jak poinformowali działacze Konfederacji w związku z brakiem informacji o terminie wyborów prezydenckich na razie nie znamy jeszcze terminu, w którym kandydat tego ugrupowania na prezydenta Krzysztof Bosak przyjedzie w ramach kampanii do Rzeszowa. Jak jednak zapewnia Jacek Ćwięka, taka wizyta na pewno się odbędzie.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4