Wiadukt nad ul. Batorego kolej odda w lipcu. Kiedy zacznie się budowa dróg?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 26 maja 2020

Fot. Paweł Bialic

Prace przy nowym wiadukcie nad ul. Batorego prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmierzają do finału. Jednak oddanie konstrukcji to połowa sukcesu, bo bez budowy układu drogowego przez miasto nie będzie możliwe przywrócenie zamkniętego od września ub. r. ruchu samochodowego pod wiaduktem.

Nowy wiadukt, który zastąpi starą konstrukcję budowany jest w dwóch etapach. Od lutego trwają prace przy drugim etapie robót.

- Nowa część wiaduktu już od grudnia 2019 r. zapewnia sprawny przejazd pociągów. Obecnie zakończyły się roboty konstrukcyjne przy pozostałych segmentach obiektu - informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK. - Trwa budowa izolacji, układane są maty wibroizolacyjne. Następnie przygotowane zostanie torowisko. Główne prace przy wiadukcie powinny zakończyć się w lipcu 2020 roku. Dalszy zakres, obejmujący przebudowę dróg pod i w rejonie obiektu oraz część murów oporowych będzie prowadzony przez Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Jak podkreślają przedstawiciele PKP PLK, całkowita przebudowa wiaduktu umożliwi poszerzenie jezdni, co będzie dużym udogodnieniem dla kierowców. Przypomnijmy, że wcześniej był tam ruch wahadłowy regulowany sygnalizacją świetlną. Wiadukt był też niski – miał prześwit wynoszący 2,8 m, co uniemożliwiało ruch wyższych pojazdów jak np. autobusów gazowych z butlami na dachu. Teraz będzie wyżej, a prześwit wzrośnie do 4,5 m. Będzie tez dużo szerzej.

- W miejscu jednego będą dwa pasy ruchu w obu kierunkach oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Inwestycja PLK zapewni nie tylko bezpieczny przejazd pociągów, ale znacznie usprawni system komunikacji w mieście - dodaje Dorota Szalacha.

Koszt przebudowy wiaduktu przez kolej to 3,6 mln zł.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

O ile PKP PLK zbliżają się już do finału prac i wszystko wskazuje, że zapowiadany termin zakończenia robót zostanie dotrzymany, to wciąż nie jest pewne kiedy ruszą prace przy budowie układu drogowego w rejonie ulic: Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego i Styki.

Co prawda miejscy urzędnicy twierdzą, że będzie to mogło stać się już w czerwcu, jednak jeszcze nie został rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę inwestycji.

Przypomnijmy, że w przetargu tym niemal miesiąc temu wpłynęło siedem ofert. Dwie z nich mieści się w budżecie zaplanowanym przez miasto, wynoszącym nieco ponad 49 mln zł. O ile nie ma błędów formalnych z wyborem nie powinno być więc problemu.

Jednak nawet jeśli ratusz wybierze w końcu wykonawcę, a ten szybko wkroczy na plac budowy nie oznacza to, że kierowcy i mieszkańcy szybko skorzystają z przejazdu pod wiaduktem.

Zgodnie z warunkami przetargu przebudowa dróg w rejonie wiaduktu ma zakończyć się dopiero w 2022 r. - maksymalnie końcem października. Premiowane będzie jednak jego tego terminu do 31 maja 2022 r. Być może wcześniej uda się jednak doprowadzić do przejezdności pod samym wiaduktem. Aby to było możliwe, konieczna będzie budowa w pierwszej kolejności przynajmniej fragmentu planowanej nowej ulicy na odcinku od wiaduktu do ul. Styki.

Po przebudowie całego układu ulic zmieni się sposób poprowadzenia ruchu drogowego od al. Piłsudskiego aż do wiaduktu. Obok ZUS-u na skrzyżowaniu ul. Głowackiego, Fredry i Siemiradzkiego powstanie rondo, od którego samochody pojadą nową trasą obok przychodni ZOZ nr 2 w kierunku ul. Styki. Natomiast ul. Batorego (ze względu na różnicę poziomów) stanie się ulicą ślepą. Na jej końcu powstanie plac do zawracania oraz zejście dla pieszych i zjazd dla rowerów. Poszerzona aż do ul. Maczka zostanie ulica Siemieńskiego, która będzie mieć dwa pasy ruchu ze środkowym pasem dzielącym oraz chodnikiem po jednej i ciągiem pieszo-rowerowym po drugiej stronie.

Red.

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4