Sejmik Województwa Podkarpackiego zajmie się pomocą dla poszkodowanych

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 29 czerwca 2020

Fot. UMWP

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego zostanie przedstawiona informacja na temat sytuacji powodziowej i szkód związanych z ulewnymi deszczami w regionie przedstawiona przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

Radni podejmą też pierwsze decyzje dotyczące pomocy dla poszkodowanych samorządów. Wskutek ulewnych deszczy, nawałnic i powodzi uszkodzeniu uległy drogi, zarówno wojewódzkie jak i powiatowe oraz gminne. Woda nie oszczędziła zjazdów, przepustów. Przydrożne osuwiska zniszczyły całkowicie małe drogi, które zniknęły na całych setkach metrów. Największe straty odnotowano w powiatach łańcuckim, przeworskim i rzeszowskim. Olbrzymie straty ponieśli także mieszkańcy z tych terenów oraz przedsiębiorcy. Niestety ucierpiała także Przeworska Kolejka Wąskotorowa, jedna z cenniejszych atrakcji turystycznych naszego województwa.

- Jestem w kontakcie z panią Marleną Maląg, ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Przedstawiciele ministerstwa współpracują z naszym Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Szacujemy straty, informacje wciąż spływają do naszych departamentów oraz do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Niestety biorąc pod uwagę prognozy pogody, musimy założyć, że będą większe – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Fot. UMWP

- Niestety powtarza się sytuacja z poprzedniego roku. Chcemy zatem podobnie jak wtedy szybko reagować, tak jak szybko zareagował rząd RP. Premier Morawiecki był w nocy na Podkarpaciu i w towarzystwie naszych pań minister wziął udział w zebraniu sztabu kryzysowego. Podobnie było przed rokiem co zaowocowało szybką rządową pomocą dla poszkodowanych samorządów. W poniedziałek będziemy chcieli podjąć pierwsze decyzje w tej sprawie podczas sesji sejmiku województwa. Zostanie też przedstawiona informacja o sytuacji hydrologicznej województwa i wstępnie oszacowanych stratach – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Sejmik będzie chciał możliwie jak najszybciej skierować pomoc zarówno do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, jak i do poszkodowanych samorządów. Już wiadomo, że potrzeby będą ogromne.

– Widok jest porażający – powiedział Piotr Miąso, dyrektor PZDW. Na razie wstrzymany jest ruch na DW 835 w miejscowości Hadle Szklarskie gdzie fragment drogi został całkowicie zniszczony. Tam przebiegały tory wspomnianej wąskotrówki. Uszkodzony został również most. Trwa rozpoznanie uszkodzeń czy możliwy będzie jego remont. Poważne uszkodzenia są na DW 877 na odcinku od Dylągówki do Szklar, gdzie osunęła się część jedni i ruch odbywa się wahadłowo.

Na tej samej drodze w Woli Rafałowskiej jest uszkodzony most i również wprowadzono tzw. wahadło. Inne uszkodzenia to osuwiska w Solinie oraz w Wołkowyi. Generalnie sporo jest mniejszych uszkodzeń, konstrukcja wielu dróg jest podmoknięta, pozatapianych jest mnóstwo przepustów. Szacowanie strat potrwa kilka dni.

Poniedziałkowa sesja sejmiku rozpoczyna się o godz. 12.00 i odbędzie się w trybie zdalnym. Transmisja obrad będzie dostępna TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4