Koronawirus: Aż 40 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Wyzdrowiało 9 osób

KATEGORIA: ZDROWIE / 4 lipca 2020

Fot. Pixabay.com

O aż 40 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W Polsce nowych zakażeń jest 314.

Wśród zakażeń z Podkarpacia jest: 19 osób z powiatu jarosławskiego w tym jedenaście kobiet i ośmiu mężczyzn - wszyscy w izolacji, 10 osób z powiatu przemyskiego w tym sześć kobiet i czterech mężczyzn (izolacje i jedna hospitalizacja), 6 osób z miasta Przemyśla w tym pięć kobiet (hospitalizowane) i mężczyzna w izolacji, 3 osoby z powiatu przeworskiego w tym dwie kobiety i mężczyzna (izolacje) oraz po jednej osobie z powiatu sanockiego i tarnobrzeskiego (izolacje).

Z informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiolgicznej w Rzeszowie wynika, że w ogniskach na terenie powiatu jarosławskiego odnotowano łącznie 187 osób z pozytywnym wynikiem, w tym:

- 115 osób z pozytywnym wynikiem dotyczy początkowo wskazywanego ogniska w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (45 pacjentów z COM, 11 osób personelu medycznego, 59 osób z kontaktu);

- 15 osób z pozytywnym wynikiem dotyczy ogniska wiązanego z Zakładami Mięsnymi w Jarosławiu, w tym 13 pozytywnych wyników u pracowników Zakładów Mięsnych oraz 2 osób z kontaktu;

- 11 osób z pozytywnym wynikiem dotyczy początkowo wskazywanego ogniska w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu (4 osoby z kontaktu i 7 osób – personel medyczny);

- 46 osób z pozytywnym wynikiem początkowo wiązanych z rodzinnym ogniskiem w miejscowości Piwoda.

- W ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiało 28 osób, odnotowano 12 zgonów, a 538 osób objęto kwarantanną. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku - dodaje Dorota Gibała, rzecznik podkarpackiego sanepidu.

Z kolei w dniach od 30 czerwca do 3 lipca potwierdzono 9 pozytywnych wyników u pracowników sklepu LIDL w Przemyślu. Wstępne ustalono, że źródłem zakażenia może być styczność z osobą z ogniska w Jarosławiu. Kwarantanną objęto 87 osób (w tym pracowników oraz ich rodziny). W budynku została przeprowadzona dwukrotna dezynfekcja, a do pracy skierowany został inny zespół pracowników.

W parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie (powiat przemyski) potwierdzono wynik dodatni u osoby duchownej i 4 osób z kontaktu. Osoby z bezpośredniej styczności zostały objęte kwarantanną.

Natomiast 3 lipca otrzymano informację o dodatnim wyniku osoby duchownej z parafii Św. Jadwigi w Dębicy.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny kwarantanną objął 53 osoby z kontaktu (kapłanów, osoby ze służby liturgicznej, grupy apostolskiej i in.), a 118 osób nadzorem epidemiologicznym. Badania osób z kontaktu zaplanowane są zgodnie z obowiązującymi wytycznymi na siódmy dzień od narażenia - informuje Dorota Gibała. - Kościół został zamknięty i zdezynfekowany. Od dnia dzisiejszego uroczystości kościelne będą kontynuowane przez księży z innych parafii powiatu.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono dotąd w regionie 734 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: śląskiego (93), wielkopolskiego (57), małopolskiego (29), mazowieckiego (28), łódzkiego (21), podlaskiego (13), lubelskiego (10), zachodniopomorskiego (7), pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (3), dolnośląskiego (3) i świętokrzyskiego (2).

Kolejne 9 osób, które wyzdrowiało na Podkarpaciu to 6 osób z powiatu jarosławskiego, 2 osoby z miasta Rzeszowa oraz jedna osoba z powiatu przemyskiego. Łącznie liczba ozdrowieńców w regionie wzrosła do 412.

Resort zdrowia poinformował także o śmierci kolejnych 4 osób z COVID-19. Większość miała choroby współistniejące. Wśród zmarłych nie ma osób z Podkarpacia. Dotychczas w regionie odnotowano 51 zgonów.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 10 osób, 1984 poddane jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 173 osoby. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 98 osób.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 40 975 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 28 534, a dodatkowo w innych laboratoriach – 12 441.

Liczba zakażonych w Polsce koronawirusem to do tej pory 35 719, w tym zmarło 1512 osób. W ciągu doby w Polsce wykonano ponad 22,6 tys. testów na koronawirusa.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4