RARR wspiera twórców. Powstaje album „Cymbały znane i nieznane”

KATEGORIA: KULTURA / 17 lipca 2020

Fot. Materiały organizatorów

Teren województwa podkarpackiego to region „przenikania się kultur”. Takie położenie ma duży wpływ na ukształtowanie się zachowanego do dziś dziedzictwa kulturowego. Garncarstwo, lutnictwo, kowalstwo, koralikarstwo to tylko niektóre z aktywności, których podejmują się mieszkańcy naszego regionu na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Projekt ARTISTIC ma na celu podejmowanie działań, które wspomagają finansowo oraz merytorycznie podmioty kultury i zapewniają im trwałość w swojej działalności.

W Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. odbyła się konferencja, która podsumowała działania projektu ARTISTIC. Projekt tworzy partnerstwo w krajami z ośmiu regionów z Europy centralnej, które mogą pochwalić się bogactwem kulturowym.

- W tej akcji chodziło nam o poprawę relacji pomiędzy podmiotami kultury a operatorami finansowymi i promocyjnymi. Chcemy wspomóc ich w funkcjonowaniu, dlatego wypracowaliśmy projekt, który włącza do współpracy jednostki prywatne i społecznościowe. Instytucje kulturowe są głównie finansowane przez środki publiczne. My chcemy ukazać, że crowdfunding jest dobrym rozwiązaniem wspierania takich inicjatyw – mówiła na konferencji Małgorzata Kilian, koordynator projektu ARISTIC.

Jednym z gości konferencji był beneficjent projektu Michał Rydzik, który w ramach akcji wydaje dwupłytowy album instrumentalny na cymbałach rzeszowskich pt. „Cymbały znane i nieznane”. Utwory znajdujące się na płycie wykonują lokalni twórcy oraz m.in. uczniowie Michała Rydzika. Pierwsza płyta obejmuje utwory typowo lokalne, ludowe i klasyczne, a druga zawiera utwory rozrywkowe, znane z rozgłośni radiowych. - Obecnie nie wydano jeszcze takiego rodzaju płyty. Poprzez granie utworów nowoczesnych na cymbałach, chcemy dotrzeć do większego grona odbiorców i pokazać, że cymbały to nie jest instrument przeszłości, ale można z powodzeniem grać na nich współcześnie – zauważył solista.

Kam.

Poniżej prezentujemy film promujący kampanię crowdfunding'ową, która ma wspomóc powstanie dwupłytowego wydania albumu „Cymbały znane i nieznane” powstającego w ramach projektu ARTISTIC.

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4