Koronawirus we wtorek. Kolejny zgon w regionie. 20 nowych zakażeń

KATEGORIA: ZDROWIE / 15 września 2020

Fot. Pixabay.com

Do 104 wzrosła liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem na Podkarpaciu. Jak poinformowały we wtorek Ministerstwo Zdrowia i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, 14 września w szpitalu w Przemyślu zmarła 85-letnia pacjentka, mieszkanka miasta Przemyśla.

Łącznie resort zdrowia poinformował o 24 zgonach na terenie kraju. Jak zawsze ministerstwo dodaje, że większość osób miała choroby współistniejące.

Podkarpacki sanepid poinformował też, że jeden ze zgonów, o których informowano w poniedziałek, powinien być uwzględniony w powiecie ropczycko-sędziszowskim, a nie w dębickim.

Na Podkarpaciu odnotowano też 20 nowych, potwierdzonych przypadków zakażeń. Są to według powiatów: 1 kobieta – brzozowski; 2 kobiety – dębicki; 1 mężczyzna – miasto Krosno; 1 mężczyzna – łańcucki; 2 kobiety, 3 mężczyzn – mielecki; 1 kobieta – przemyski; 1 kobieta – przeworski; 3 kobiety – rzeszowski; 2 kobiety, 1 mężczyzna – miasto Rzeszów; 1 kobieta, 1 mężczyzna – tarnobrzeski.

Do tej pory badaniami laboratoryjnymi potwierdzono w regionie 2979 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała o aktualnej sytuacji w ogniskach koronawirusa na terenie Rzeszowa.

Ognisko w firmie Koral – ogółem potwierdzono dotąd 16 wyników dodatnich, w tym u 15 pracowników i 1 osoby z kontaktu (11 powiat rzeszowski, 2 z powiatu łańcuckiego i dębickiego oraz jedna osoba z powiatu przeworskiego). Trwa dochodzenie epidemiologiczne.

SP ZOZ Nr 1 w Rzeszowie - łącznie w ognisku potwierdzono 11 pozytywnych przypadków, w tym u 1 pacjenta, 5 osób z personelu medycznego oraz u 5 pracowników administracyjnych szpitala. Osoby ze styczności z osobą z potwierdzonym zakażeniem objęto kwarantanną. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

Nowe ognisko jest w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie gdzie w dniu 14 września w wyniku przeprowadzanych badań przesiewowych potwierdzono zakażenie SARS CoV- 2 u 3 osób z personelu medycznego Kliniki Chirurgii Szczękowej. Trwa dochodzenie epidemiologiczne.

Ponadto w Niepublicznym Przedszkolu Niebieski Motylek w Rzeszowie (ul. Zelwerowicza) do 20 września obowiązuje zawieszenie zajęć z powodu kwarantanny personelu. Zamknięte jest też do 20 września przedszkole Akademia Przedszkolaka Montessori w Rzeszowie (ul. Polna). Kwarantanną objęto 23 dzieci/rodziców i personel. Dochodzenie w toku.

W kraju jest 605 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Poza Podkarpaciem dotyczą one województw: małopolskiego (120), mazowieckiego (98), śląskiego (62), dolnośląskiego (60), pomorskiego (41), świętokrzyskiego (33), opolskiego (28), wielkopolskiego (28), kujawsko-pomorskiego (22), lubelskiego (22), warmińsko-mazurskiego (21), łódzkiego (17), zachodniopomorskiego (17), podlaskiego (11), lubuskiego (5).

Kolejne 53 osób, które wyzdrowiały na Podkarpaciu to mieszkańcy 12 powiatów województwa. Do tej pory w regionie wyzdrowiały 2332 osoby.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 11 osób, 3 289 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 382 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 161 osób.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 przebadano ogółem 78 803 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym: w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 50 148, a dodatkowo w innych laboratoriach – 28 655.

Liczba zakażonych koronawirusem od tej pory w Polsce to 75 134, w tym 2227 osób zmarło. W ciągu doby wykonano ponad 18,7 tys. testów na koronawirusa.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4