NFZ: Wkrótce będzie więcej punktów pobrań wymazów na Podkarpaciu

KATEGORIA: ZDROWIE / 17 października 2020

Fot. DWOT

- Do 25 podkarpackich punktów pobrań wymazów w kierunku COVID-19 dołączą niedługo 4 kolejne – trwają rozmowy zmierzające w tym kierunku - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. - Część placówek, w których czas oczekiwania był najdłuższy wydłuży swoje godziny pracy, aby dostęp do badań był możliwy przez większą część dnia.

Obecnie punkty w Przemyślu, Mielcu, Łańcucie, Leżajsku, Sędziszowie i Tarnobrzegu otwierają się już o godzinie 6 i 7 rano. Jako ostatnie, o godzinie 19 kończą pracę punkty w Lubaczowie i Nowej Dębie.

- Niezmiennie przypominamy, że wybór konkretnego punktu należy wyłącznie do pacjenta i nie musi on ograniczać się do naszego województwa. Zatem osoby, którym łatwiej udać się do Małopolski, województwa świętokrzyskiego czy lubelskiego, mogę bez żadnych problemów wykonać badanie w dowolnym punkcie w kraju - zaznacza rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Skierowanie na badanie jest wystawiane w systemie elektronicznym bez papierowych druków, a pacjent powinien mieć przy sobie wyłącznie dokument tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty).

NFZ podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu, skierowanie nie zostanie zgubione czy zniszczone, a ponadto każdy punkt pobrań ma dostęp do naszego skierowania natychmiast po jego wprowadzeniu przez lekarza.

Warto również pamiętać, że lekarz rodzinny ma od dłuższego czasu możliwość skierowania swojego pacjenta na takie badanie, jeśli po przeprowadzonym badaniu w gabinecie bądź wywiadzie telefonicznym (teleporada) stwierdzi taką konieczność.

Wykaz punktów pobrań jest ciągle aktualizowany i umieszczany na stronie www.pacjent.gov.pl w zakładce „Znajdź mobilny punkt pobrań” oraz na stronie Podkarpackiego Oddziału NFZ nfz-rzeszow.pl u góry strony na pomarańczowym pasku ważnych wiadomości. Taką samą informację można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną i czynną całą dobę oraz 7 dni w tygodni Telefoniczną Informację Pacjenta 800 190 590. Na tych stronach internetowych poza wykazem wszystkich punktów w Polsce, jest również mapa, dokładny adres i numer telefonu punktu pobrań.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4