Kiedy kolejne Autosany na gaz dotrą do Rzeszowa? Od miesięcy stoją w fabryce

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 23 października 2020

Fot. Autosan

- Dlaczego Rzeszów nie odbiera kolejnych autobusów gazowych z Sanoka? Przecież już od miesięcy gotowe stoją w fabryce Autosan - dopytuje pan Damian z Rzeszowa. - Czy to przez pandemię i dziury w budżecie miasto nie jest w stanie zapłacić producentowi? - zastanawia się nasz Czytelnik.

Rzeczywiście, na forach poświęconych komunikacji można zobaczyć nawet zdjęcia autobusów wyprodukowanych dla Rzeszowa. Można też przeczytać różne teorie, w tym takie, że władze miasta poprosiły fabrykę o opóźnienie odbioru gazowych Autosanów, bo z powodu pandemii miasto ma pustki w budżecie i nie jest w stanie na razie zapłacić za pojazdy. Czy coś jest na rzeczy?

Przypomnijmy, że umowę na kupno od sanockiej firmy Autosan Sp. z o.o. 60 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) podpisano w Rzeszowie 29 listopada 2019 r. Przetarg zakładał dostawę 40 sztuk z możliwością rozszerzenia zamówienia o kolejne 20 autobusów, z czego Rzeszów skorzystał. Za 60 pojazdów miasto ma zapłacić fabryce z Sanoka 81 mln zł. Autobusy zakupione przez Rzeszów z unijnym dofinansowaniem to 12-metrowe pojazdy Autosan SanCity 12LF CNG, spełniające warunki normy czystości spalin Euro 6.

Zgodnie z umową autobusy z podstawowego zamówienia (40 sztuk) miały dotrzeć do Rzeszowa w ciągu od 40 do 54 tygodni od podpisania umowy, a między 60 a 62 tygodniem od podpisania umowy do Rzeszowa miały trafić autobusy z opcji. Jak łatwo policzyć, realizacja całego zamówienia powinna zacząć się we wrześniu br., a zakończyć w I kwartale 2021 r. Jednak Autosan pierwsze wozy dostarczył sporo przed czasem.

Pierwszy autobus dotarł do Rzeszowa już 6 kwietnia, a cała pierwsza transza wozów (20 sztuk) została dostarczona do końca maja. Jak wówczas zaznaczał producent, dostawa autobusów rozpoczęła się na długo przed terminem zapisanym w umowie, co jest zgodnie z deklaracjami prezesa zarządu spółki Autosan. Oczywiście przyspieszenie dostaw odbyło się za zgodą zamawiającego, czyli Zarządu Transportu Miejskiego i władz miasta. Nowe autobusy od kilku miesięcy wożą już rzeszowian.

Jeszcze kilka tygodni temu z medialnych zapowiedzi płynących z rzeszowskiego ratusza wynikało, że kolejne 40 autobusów przyjedzie do Rzeszowa w październiku i listopadzie, a więc również przed terminem wynikającym z umowy. Mamy niemal koniec października, a nowych Autosanów jednak nie widać, choć spora partia wozów została wyprodukowana. Co na to producent?

- Autobusy będą dostarczane zgodnie z podpisaną umową - słyszymy w Autosanie. - Pierwsza transza została dostarczona, a druga transza będzie w listopadzie.

O wyjaśnienie sytuacji z dostawami nowych autobusów poprosiliśmy także w Zarządzie Transportu Miejskiego w Rzeszowie. W odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy informacje o terminach następnych dostaw gazowych Autosanów. Jak informuje dyrektor ZTM Anna Kowalska dostawa kolejnych 20 autobusów zasilanych gazem ziemnym nastąpi w terminach: 23 listopada – 7 sztuk, 30 listopada – 7 sztuk i 7 grudnia – 6 sztuk.

Jak widać, są to terminy zgodne z umową, bo 54 tygodnie od jej podpisania mija 11 grudnia.

A co z dostawą ostatnich 20 autobusów? Czy tak jak informowano jeszcze niedawno w ratuszu też dotrą w tym roku do Rzeszowa?

Jak wyjaśnia dyrektor Kowalska, zgodnie z umową termin dostawy ostatnich 20 autobusów przedstawia się następująco: 1 lutego 2021 r. – 7 sztuk, 8 lutego 2021 r. – 7 sztuk i 15 lutego 2021 r. – 6 sztuk.

- W zakresie dostaw i odbioru ostatnich 20 sztuk autobusów wiążące pozostają terminy określone w umowie - zapewnia Anna Kowalska.

Czy nie ma żadnych problemów w realizacji kontraktu przez firmę Autosan? Na to pytanie dyrektor ZTM odpowiada, że realizacja umowy jest zgodna z jej zapisami.

Jak widać, sprawa wygląda nieco inaczej niż krążące spekulacje i dostawy autobusów są zgodne z terminami zapisanymi w umowie. Jest jednak prawdą, że producent produkując gazowce dla Rzeszowa ze sporym wyprzedzeniem najwyraźniej liczył, że także kolejne 40 sztuk wozów zostanie odebrane przez Rzeszów przed czasem. Tak się jednak nie stanie i jak można przypuszczać, teoria, że ma na to wpływ pandemia nie jest odległa od prawdy. Miasto, które jak wszystkie samorządy odczuło skutki obecnej sytuacji nie jest zobligowane do odbioru autobusów przed czasem, bo to mogłoby skutkować także koniecznością wcześniejszych płatności na rzecz producenta. A chodzi o miliony złotych.

Inna sprawa, to czy ta sytuacja w jakiś sposób może odbić się na kondycji Autosanu. Niedawno w sanockiej spółce doszło do pikiet pracowników z żądaniem podwyżek. Firma podpisała jednak ostatnio sporo kontraktów, w tym przełomowy kontrakt na dostawę 90 sztuk autobusów przegubowych z napędem na ciekły gaz ziemny LNG dla Warszawy. To pierwszy taki kontrakt na dostawę sanockich autobusów dla warszawskiej komunikacji miejskiej.

Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4