Rolnicy znowu wyjdą na ulicę? Konfederacja zapowiada taką możliwość

KATEGORIA: POLITYKA / 26 października 2020

Fot. Kamila Szeliga

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkarpaccy działacze Konfederacji ponownie poruszyli kwestię sytuacji rolników w kontekście wejścia w życie „Piątki dla zwierząt”. W ubiegłym tygodniu przez ulice Rzeszowa przejechali strajkujący rolnicy, którzy ze swoimi postulatami chcieli dotrzeć pod Podkarpacki Urząd Wojewódzki, aby przedstawić je wojewodzie Ewie Leniart. Do rozmów pomiędzy stronami nie doszło, ponieważ policja uniemożliwiła wjazd rolnikom do centrum miasta. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Strajkujący rolnicy dostali od wojewody deklarację, że w najbliższym czasie zostanie wyznaczony termin, w którym będą mogli przystąpić do wspólnych rozmów. Jak informują przedstawiciele Konfederacji, jak na razie do takiego spotkania nie doszło z przyczyn epidemiologicznych. Jednak rolnicy wciąż upominają się o to, aby odrzucić tzw. „Piątkę Kaczyńskiego”.

- Chcieliśmy zaapelować o to, żeby rząd oraz pani wojewoda znaleźli miejsce do takiej platformy dyskusyjnej, aby znowu mieszkańcy Rzeszowa nie musieli cierpieć na skutek protestów rolniczych – powiedział na konferencji Tomasz Buczek, koordynator Ruchu Narodowego na Podkarpaciu i organizator ostatniego protestu.

Działacze Konfederacji zapowiedzieli, że jeśli na wtorkowej komisji sejmowej, nie zostanie podjęte stanowisko, które strona rolnicza zaakceptuje, to rolnicy zapowiadają kolejne protesty na terenie Rzeszowa. Tomasz Buczek zaznaczył, że rolnicy nie chcą utrudniać życia mieszkańcom miasta, ale aktualnie znajdują się pod ścianą i zamierzają dalej walczyć o swoje racje.

- Wierzymy w weto pana prezydenta, który został wybrany głosami mieszkańców małych wiosek i rolników, którzy liczą na prezydenta jako tę ostatnią deskę ratunku. Apelujemy o to, żeby strona rządowa spotkała się z rolnikami i na takim spotkaniu będziemy mieć możliwość przedstawienia ekonomicznej strony zaproponowanych rozwiązań oraz tego, jak w realny sposób ta decyzja wpłynie na gospodarkę. To się z żadnej strony ekonomicznej nie zbilansuje, tutaj nie ma racjonalnych argumentów do tego, aby poprzeć tę ustawę. Chodzi o nasz interes ekonomiczny. W dobie kryzysu pandemicznego jest to rzecz niepojęta, niesłychana, nielogiczna i niespójna. My się temu sprzeciwiamy - powiedział Tomasz Buczek.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4