Podkarpacki E-senior ruszył. Przeczytajcie o szczegółach projektu

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 20 października 2018

Fot. Kamila Szeliga

W środę, 10 października 2018 r. na terenie budynku Aeropolis w Jasionce odbyła się konferencja, która oficjalnie otworzyła projekt „Podkarpacki E-senior”. Rozmowę o projekcie publikowaliśmy już TUTAJ.

- Technologia tak się wdarła w nasze życie, że trudno bez niej funkcjonować, a ponieważ daje określone efekty i możliwości i to pomaga nasze życie uczynić lepszym – stąd powstał pomysł tego projektu. I wydaje mi się, że jest to szalenie ważne, żeby pomóc tej grupie społecznej tę technologię przyswoić, aby ich życie mogło stać się łatwiejsze – takimi słowami rozpoczął konferencję Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Projekt „Podkarpacki E-senior” jest skierowany do osób powyżej 65 roku życia i ma na celu wprowadzenie seniorów w świat wciąż rozwijającej się technologii. Szkolenia prowadzone w ramach tej inicjatywy, mają wzbogacić wiedzę i umiejętności starszych ludzi z zakresu posługiwania się laptopem, smartfonem i tabletem oraz umożliwić im swobodne poruszanie się w Internecie. Orientowanie się w cyfrowym świecie przyczyniłoby się do wydłużenia okresu aktywności społecznej seniorów oraz zapewniłoby większy komfort w ich życiu codziennym.

W konferencji brało udział wielu specjalistów z różnych instytucji, którzy działają na rzecz seniorów m.in: Anna Kuczmenda przedstawicielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Rzeszowskim, Jerzy Jęczmienionka dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, Jolanta Chabaj-Wiater inspektor wojewódzki Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, oraz ks. dr Piotr Potyrała z Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Zapoznali oni uczestników konferencji z różnymi formami wspierania seniorów jakimi posługują się od lat. Na sali obecni byli również przedstawiciele gmin, które biorą udział w projekcie.

- Kiedyś wszyscy będziemy seniorami, więc to nie jest tak, że sprawy osób starszych w ogóle nas nie dotyczą i nie powinny w tej chwili nas absorbować, bo jesteśmy młodzi, aktywni, mamy pracę i inne zobowiązania. Musimy mieć świadomość tego, że tak jak przygotujemy odpowiednie warunki dla osób starszych teraz, tak pewnie też nasze dzieci i wnukowie będą się troszczyć o nas w przyszłości, bo będą mieć pewne wskazówki – trafnie zauważyła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Spotkania w ramach szkoleń „Podkarpacki E-senior” odbywają się raz w tygodniu i są oparte na głównych obszarach tematycznych takich jak: zdrowie, relacje społeczne, hobby oraz finanse. Na szkoleniach seniorzy dowiedzą się m. in. jak znaleźć przydatne informacje w Internecie dotyczące np. odżywiania i zdrowego trybu życia lub jak wyszukać kontakt do jednostek służby zdrowia. Starsi nauczą się także korzystania z Internetu jako komunikatora.

- Osoby starsze, nieznające Internetu ani komputera często nie mogą porozumieć się z młodszym pokoleniem lub ze swoją rodziną, która mieszka np. za granicą. Nie korzystają z tego, że można kontaktować się z nimi w sposób znacznie tańszy, skuteczniejszy i bardziej efektywny – zauważa Marek Duda z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Umiejętność swobodnego poruszania się w sferze cyfrowej pozwoliłaby osobom starszym na realizowanie swoich zainteresowań i spędzanie czasu w interesujący dla nich sposób. W dowolnym momencie mogliby włączyć swoją ulubioną muzykę lub przeczytać najnowsze wiadomości ze świata. Dodatkowym ułatwieniem byłoby założenie starszym konta bankowego, z którego mogliby korzystać zamiast „tracić czas stojąc w kolejce na poczcie i jeszcze więcej za to płacić” – tak na konferencji mówił o tej kwestii Marek Duda.

Uczestnikami projektu „Podkarpacki E–senior” są mieszkańcy wybranych 73 gmin województwa podkarpackiego. Łącznie zostanie przeszkolonych 1600 osób. Organizatorzy zapowiadają, że przewidziane jest 6 edycji „Podkarpackiego E-seniora”. We wrześniu tego roku rozpoczęła się edycja pierwsza, a rekrutacja do drugiej rozpocznie się w listopadzie 2018 roku. Wszystkie szkolenia są bezpłatne.

Liderem projektu jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, a jego partnerem Fundacja na Rzecz Rozwiązywania Problemów Społecznych SOCIETAS. Źródłem finansowania projektu jest program Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

Fot. Kamila Szeliga

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4