Wypożyczalnia rowerów na kilka sezonów? Miasto przygotowuje przetarg

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 4 marca 2021

Fot. Paweł Bialic

W tym tygodniu na rzeszowskich ulicach pojawiły się elektryczne hulajnogi w ramach wypożyczalni firmy Bolt znanej dotąd w Rzeszowie z usług taksówkarskich. Nie należy tego wiązać z miejską wypożyczalnią rowerów hulajnóg i skuterów elektrycznych, którą miasto planuje uruchomić w najbliższym czasie. Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na uruchomienie takiej miejskiej usługi w kolejnym sezonie.

- Jeszcze w tym miesiącu ogłosimy przetarg na uruchomienie wypożyczalni rowerów. Obecnie Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie jeszcze analizuje kwestię tego czy ogłosić przetarg na obsługę wypożyczalni tylko na ten sezon czy na dłuższy okres. Decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych dniach - zaznacza Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

W ramach wypożyczalni oprócz rowerów, do dyspozycji mieszkańców mają być - tak jak rok wcześniej - elektryczne hulajnogi oraz skutery. Ich liczba będzie uzależniona od długości umowy. Wstępnie jak słyszymy w ratuszu plan jest taki, aby w tym roku w ramach wypożyczalni było 100 hulajnóg elektrycznych, 50 rowerów oraz 20 skuterów elektrycznych. Wszystkie miałyby działać na zasadzie IV generacji czyli bez stacji bazowych, a z wykorzystaniem aplikacji mobilnej potrzebnej do wypożyczenia pojazdu.

O uruchomienie wypożyczalni opartej na dłuższej niż tylko jeden sezon umowie z operatorem wielokrotnie do władz Rzeszowa apelowali m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości oraz środowiska rowerowe. Przypomnijmy, że od 2018 roku w Rzeszowie na zasadzie corocznego pilotażu operatorem wypożyczalni była marka Blinkee.City i cieszyła się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców stolicy Podkarpacia.

Sukces nowoczesnego i funkcjonalnego sprzętu z drugiej strony nie mógł dziwić, ponieważ zastąpił przestarzałą usługę RoweRes, która była bardzo negatywnie oceniana przez mieszkańców miasta. Rzeszowski radny Daniel Kunysz (Rozwój Rzeszowa), a zarazem działacz Stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl uważa, że po trzech latach pilotażu wypożyczalni sprzętu w IV generacji, miasto powinno pójść w kierunku dłuższej umowy z operatorem roweru miejskiego.

-Te trzy ostatnie lata pokazały nam, że ta usługa jak najbardziej się sprawdziła. Jesteśmy już raczej gotowi na związanie się na dłużej, z którymś z operatorów. Dzięki dłuższej umowie operator będzie mógł wystawić sprzęt na ulice Rzeszowa gdy tylko na to pozwolą warunki bez konieczności corocznego przetargu i wszystkich związanych z tym formalności i procedur - uważa Daniel Kunysz.

Koszt funkcjonowania wypożyczalni w jednym roku do tej pory wynosił około 100 tys. zł. Związanie się dłuższą umową z jednym operatorem również może wpłynąć na koszty oraz cenę samych usług dla mieszkańców. Jak zauważa radny Daniel Kunysz pojawienie się w Rzeszowie hulajnóg od firmy Bolt, która będzie stanowiła konkurencję dla miejskiej wypożyczalni przynajmniej w odniesieniu do tego jednego środka komunikacji, może również mieć wpływ na to jak będzie wyglądał cennik rzeszowskiego roweru miejskiego.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4