Przestrzenie Sztuki w Rzeszowie. Publiczność była w ekstazie. FILM/FOTO

KATEGORIA: KULTURA / 9 września 2021

Kadr ze spektaklu „Ekstazy” prezentowanego w ramach programu Przestrzeń Sztuki.
Fot. Paweł Bialic

W środę 25 sierpnia w Rzeszowie, w ramach ogólnopolskiego projektu Przestrzenie Sztuki, którego regionalnym operatorem jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zobaczyć można było dwa wyjątkowe wydarzenia artystyczne. Widzowie uczestniczący w rzeszowskich Przestrzeniach Sztuki zobaczyli spektakl w wykonaniu artystów Teatru o.de.la „Ekstazy” oraz performance „Synesthesis” przygotowany przez niezależnych artystów, Joannę Sarnecką i Jakuba Hadera. Rzeszowska była pod wrażeniem tego co zobaczyła.

Czym właściwie są Przestrzenie Sztuki?

Przestrzenie Sztuki, to program stwarzający możliwość pracy artystom, często nie posiadającym własnej siedziby, czy stałego miejsca do pracy. Dzięki temu programowi Ci twórcy mogą realizować swoje projekty artystyczne w nowoczesnych przestrzeniach i prezentować je lokalnym społecznościom. Program pozwala także na to, by mieszkańcy poszczególnych miast w Polsce zyskali możliwość poznania twórczości i dorobku lokalnych artystów ukierunkowanych na sztukę tańca i teatru. Dodatkowo daje im możliwość uczestnictwa w różnych warsztatach i bliższego poznania współczesnego świata kultury.

Przestrzenie Sztuki powołane zostały do życia prze Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a wsparcie finansowe zapewnia im Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Rzeszów i Teatr W. Siemaszkowej jako jedno z pierwszych miast i jedyny teatr w naszym regionie zdecydował się współtworzyć w 2020 roku, pilotażowy wówczas program Przestrzenie Sztuki pod auspicjami Ministerstwa Kultury. Przestrzenie Sztuki działają również w Katowicach, Kielcach, Łodzi, Lublinie, Olsztynie, Zielonej Górze, Białymstoku oraz Łodzi. Docelowo program ma objąć całą Polskę i działać przy współpracy instytucji centralnych, władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz niezależnych artystów.

Aktorzy/tancerze Teatru o.de.la podczas prezentacji „Ekstazy”.
Fot. Paweł Bialic

Rzeszowska publiczność była w ekstazie

„Ekstazy” jest trzecim obrazem choreograficznym Teatru O.de.la eksplorującym zagadnienie pojęcia koloru w ciele. Spektakl pełen jest struktur ruchowych powstałych na bazie treści czerpanych z odczuwania i odbierania fioletu. Fiolet jest kolorem wrażliwości na piękno, sztukę, wiąże się z poszukiwaniem duchowości w ciele, poszukiwaniem sacrum w indywidualnym wymiarze. Choreografia jest skonstruowana na zasadzie bodziec – reakcja, gdzie bodźcem dla tancerza jest barwa.

Choreografia: Marta Bury, muzyka: Maciej Maciaszek, tancerze: Joanna Jaworska-Maciaszek, Natalia Dinges, Olga Bury, Krystian Łysoń, Piotr Stanek, scenografia: Marta Ożóg i Piotr Karp, kostiumy: Marta Ożóg, szycie kostiumów: Karina Mińkowska-Pado, produkcja: Tomasz Kuliberda.

Teatr O.de.la powstał w 2014 r. w Rzeszowie. Obecnie w jego repertuarze są trzy spektakle: „Uwaga” (prem. 2019), „Kraksa” (prem. 2019), „Ekstazy” (prem. 2021). Spektaklu „Uwaga” wygrał trzecią edycję konkursu na najlepszy spektakl Teatru Niezależnego TheBestOff. Choreografką Teatru O.de.la jest Marta Bury – socjolożka, aktorka teatru lalek, choreografka teatralna, performerka. Od czterech lat jest freelancerką skupioną na pracy z ruchem. Jest autorką metody pracy z ciałem „stawanie się przestrzenią”, w której barwne wizualizacje psychokinetyczne wykorzystuje do tworzenia choreografii. Jej prace są raczej instalacjami ruchowymi opartymi w dużej mierze na improwizacji i dzikości ciała. Koordynatorem pracy Teatru jest Tomasz Kuliberda. Artyści współpracujący z Teatrem O.de.la to: Joanna Jaworska-Maciaszek, Olga Bury, Natalia Dinges, Krystian Łysoń, Piotr Stanek, Magda Widłak, Tomasz Hołubowicz, Maciej Maciaszek, Marta Ożóg, Piotr Karp. Motto Teatru: „W pracy twórczej poszukujemy kontaktu z człowiekiem, a także zmiany, ruchu, improwizacji”.

Performance „Synesthesis” w wykonaniu Joanny Sarneckiej (na zdjęciu) i Jakuba Hadera.
Fot. Paweł Bialic

Intrygujący taniec butoh w „SYNESTHESIS”

Performance „Synesthesis” został zrealizowany w nurcie art and science. Połaczył taniec butoh z nowymi technologiami: trackingiem, syntezą modularną i sztuczną inteligencją. Stworzyło go dwoje artystów: Joanna Sarnecka – performerka, tancerka butoh i Jakub Hader – artysta wizualny, wykorzystujący w swojej pracy creative coding i syntezę modularną.

Jakie będzie doświadczenie przyszłego człowieka, oparte na ciele i poszerzone o technologię? Doświadczenie to być może przekroczy granicę zmysłów. Dzięki syntetyczności i synestezji stanie się czymś zupełnie nowym.

„Synesthesis” to medytacja, zaproszenie do podróży poza czas, poza to, co ludzkie, ale poprzez to, co ludzkie: ciało, ruch, czyli czas i formę, która na chwilę pojawia się, jak kwiat.

Joanna Sarnecka – antropolożka kultury, opowiadaczka i performerka. Tańczy taniec butoh. Działa społecznie także za pomocą środków artystycznych, w tym performatywnych. Ciekawi ją pamięć miejsca, także osadzona w przedmiotach, krajobrazie, tym, co nie-ludzkie. Interesuje się wielokulturowym dziedzictwem i ideą wielogatunkowej wspólnoty. Współtworzy kolektyw WMA – Wirtualnego Muzeum Antropocenu. Dwukrotna stypendystka MKiDN.

Jakub Hader – artysta nowych mediów (creative coding/synteza modularna) i założyciel grupy „Precyzja” (dzięki rekomendacji Centrum Sztuki WRO, Precyzja jest częścią projektu Polish Art Tomorrow). Od 10 lat pracuje na polu sztuki generatywnej i mappingu 3D, eksperymentuje z wieloma formami mediów. W pracy artystycznej skupia się na zaprogramowanych środowiskach wizualnych oraz interaktywnych instalacjach. Jest członkiem grupy A/V Space F!ght (Ambasadorzy Jazzu północnej Anglii 2013/2014). Jego prace wzbogacały spektakle teatralne, wystawy w muzeum oraz masowe, międzynarodowe wydarzenia kulturalne.

Spektakl „Ekstazy” zaprezentowany został na dużej Sali Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, natomiast performance „Synesthesis” można było oglądnąć w przestrzeniach Galerii Rzeszów, w Sali Industrialnej.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4