Tajemnicze urządzenia w centrum Rzeszowa. Będą częścią ważnego systemu

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 15 września 2021

Fot. Paweł Bialic

- Co to za tajemnicza aparatura? - zastanawiają się mieszkańcy Rzeszowa widząc zamontowane w jezdni na ulicy Baldachówka okrągłe urządzenia. Sprzęt wygląda na część jakiegoś większego elektronicznego systemu. Faktycznie, okazuje się, że są to elementy powstającego w mieście ważnego systemu dotyczącego pojazdów i kierowców.

Chodzi o wdrożenie w Rzeszowie nowoczesnego systemu monitorowania strefy płatnego parkowania. Prace nad nim nadal trwają. Inwestycja warta 14,7 mln zł miała zostać zrealizowana do czerwca tego roku, pojawiły się jednak opóźnienia. Teraz, jak słyszymy w ratuszu, rozwiązanie ma zostać wdrożone w pełni jesienią tego roku.

- Chcemy, aby system ruszył jeszcze tej jesieni, obecnie trwają prace nad jego wdrażaniem. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy będą mieli dokładne informacje, gdzie jest dostępne wolne miejsce parkingowe, nie będzie potrzeby krążenia po centrum, pozwoli to zredukować ilość spalin - zaznacza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

W ramach systemu monitoringu dzięki rozmieszczonym w strefie parkowania kamerom, czujniki i sieci neuronowe będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Tego typu czujniki analizujące ruch w strefie parkowania pojawiły się już właśnie m.in. na ul. Baldachówka.

Informacja o ilości wolnych miejsc do parkowania w danym obszarze będzie pokazywana na specjalnych interaktywnych tablicach rozmieszczonych w strefie, a także w specjalnie przystosowanej do tego systemu aplikacji mobilnej.

System nowoczesnego monitoringu będzie obejmował stare granice strefy sprzed lutego 2020 roku. Rozwiązanie to zostanie zastosowane zatem w ścisłym centrum Rzeszowa (podstrefa niebieska) oraz przy ulicach ściśle przylegających do centrum miasta (podstrefa pomarańczowa). Łącznie znajduje się tam ponad 2000 miejsc parkingowych. System nie obejmie osiedli gen. Grota Roweckiego (podstrefa czerwona) oraz 1000-lecia (podstrefa zielona).

Za realizację inwestycji odpowiada firma Asseco Data Systems.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

System nowoczesnego monitoringu będzie obejmował stare granice strefy sprzed lutego 2020 roku
Fot. Miejska Administracja Targowisk i Parkingów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4