Gdzie ratusz planuje piętrowe parkingi? Cztery lokalizacje wokół centrum

KATEGORIA: INWESTYCJE / 17 grudnia 2021

Parking przy Hali Podpromie. Miał być wielopoziomowy na 1000 samochodów, jednak koncepcja obiektu ma się zmienić
Fot. Tomasz Wrzesiński

Po tym jak radni zdecydowali o podwyżce opłat za parkowanie w centrum Rzeszowa pojawiło się wiele głosów, że miasto powinno zaproponować kierowcom coś w zamian. Mowa tu oczywiście o budowie wielopoziomowych parkingów na obrzeżach śródmieścia. Ratusz planuje cztery lokalizacje tego typu obiektów. Z jednej inwestycji zdecydowano się natomiast zrezygnować. Kiedy i czy powstaną?

Nowa polityka parkingowa

Polityce parkingowej w mieście poświęcono sporo czasu podczas ostatniej wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. Zarówno w trakcie debaty budżetowej jak i przy okazji uchwalania nowych wyższych opłat za parkowanie w płatnej strefie. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek deklarował, że chce odzyskać śródmieście dla mieszkańców kosztem samochodów.

- Przygotowujemy nową filozofię polityki parkingowej w naszym mieście, chcemy aby docelowo zmniejszać liczbę aut w centrum - twierdził podczas sesji prezydent Fijołek.

Miasto w najbliższym czasie ma uruchomić nowoczesny system monitoringu miejsc parkingowych w płatnej strefie. Jego celem ma być znaczne ułatwienie znalezienia miejsca parkingowego, co zwiększy rotację samochodów. Z innej strony chcąc zmniejszyć liczbę pojazdów w centrum, władze Rzeszowa chcą postawić na budowę parkingów na obrzeżach śródmieścia. Ten pomysł popierają również radni PiS.

- Wiele razy przypominaliśmy, że wokół śródmieścia powinno powstać kilka parkingów wielopoziomowych, gdzie będzie się generował ruch kierowców, którzy będą mieli do załatwienia coś na szybko w centrum. Nie będzie to dla nich problem podejść z parkingu kilkaset metrów - mówił podczas sesji Robert Kultys.

Korekta parkingu na Podpromiu?

W ostatnich latach w kwestii parkingów wielopoziomowych mówiło się przede wszystkim o budowie takich obiektów tuż przy hali Podpromie oraz przy basenach ROSiR przy ul. Pułaskiego. W przypadku tej pierwszej lokalizacji, udało się już nawet w zeszłym roku wybrać wykonawcę dokumentacji projektowej. Teraz, jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, prace nad projektem jednak stanęły.

- Prace nad projektem są wstrzymane, konieczne jest wprowadzenie poprawek i uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego - twierdzi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Co ciekawe, przy okazji wstrzymania prac nad projektem, zmienia się też trochę koncepcja władz Rzeszowa na ten piętrowy parking. W pierwotnym założeniu miał on mieć cztery poziomy i ponad 1000 miejsc parkingowych. Teraz okazuje się, że prezydent Fijołek nie chce budowy tak dużego obiektu parkingowego.

- Jestem przeciwnikiem wielkiego parkingu, który generowałby dodatkowy niepotrzebny ruch, potrzebna jest raczej pewna korekta i zwiększenie liczby miejsc parkingowych niż budowa betonowego kolosa - twierdził podczas sesji prezydent Rzeszowa.

Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, na razie nie zapadły jednak żadne decyzje w kwestii korekty zakresu inwestycji. Obecnie parking na Podpromiu może pomieścić około 350 pojazdów.

Wizualizacja parkingu przy ul. Pułaskiego obok basenów ROSiR. Pomysł już nieaktualny
Fot. Karol Woliński

Nie będzie parkingu przy ROSiR

Druga wspomniana lokalizacja parkingu przy obiektach ROSiR-u była pomysłem forsowanym przez radnych Platformy Obywatelskiej. Kilka lat temu padały zapowiedzi realizacji obiektu, pokazano nawet wizualizacje parkingu. Obiekt miał mieć pięć poziomów wysokości i 14 metrów wysokości co zrównałoby go z halą ROSiR. Miał mieścić 236 miejsc parkingowych. Później ratusz wstrzymał się z rozpoczęciem tej inwestycji. Teraz nowy prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek całkowicie wycofuje się z tego pomysłu.

- Podjęliśmy decyzję o rezygnacji z tej inwestycji. Ten parking mocno generowałby ruch samochodowy w centrum. Uważamy, że jesteśmy wskazać inną lepszą lokalizację - tłumaczy Artur Gernand.

Tą lepszą lokalizacją ma być teren należący do miasta pomiędzy Zespołem Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego, a Urzędem Marszałkowskim. Obecnie parkują tam pracownicy szkoły oraz wspomnianego urzędu. Kilkanaście lat pojawił się pomysł, aby zbudować tam nową siedzibę Urzędu Miasta Rzeszowa. Wybrano nawet koncepcję obiektu, jednak przez kolejne lata w sprawie nic się nie działo. Ten pomysł jest już jednak nieaktualny. Teraz miasto chce tam zbudować parking podziemny – zwolennikiem budowy właśnie takich parkingów ma być prezydent Fijołek. W budżecie Rzeszowa na przyszły rok wpisano 100 tys. zł na opracowanie koncepcji obiektu.

- Opracowana przez fachowców koncepcja wskaże nam ile powinno tam być kondygnacji, ale również kwestie rozwiązań komunikacyjnych dotyczących dojazdu - twierdzi Artur Gernand.

Teren pomiędzy Zespołem Szkół nr a Urzędem Marszałkowskim. Tu miałby powstać parking podziemny
Fot. Google Maps

Parkingi przy ul. Szpitalnej i RARR?

W czasie sesji budżetowej prezydent Fijołek wskazał również dwa inne potencjalne miejsca na ulokowanie parkingów, które obsługiwałyby teren śródmieścia. Pierwszą z nich jest działka przy ul. Szpitalnej, tuż obok III Liceum Ogólnokształcącego. Właścicielami tych terenów jest Urząd Marszałkowski, który pozyskał je od miasta w ramach wymiany za część pomieszczeń wieżowca przy ul. Targowej, a także podmiot prywatny. O budowie parkingu wielopoziomowego w tym miejscu mówi się już od dawna. Jednak dotąd na zapowiedziach tylko się kończyło.

Drugą lokalizacją jest pas zieleni tuż przy siedzibie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego pomiędzy ul. Kilara i ul. Szopena. Tam również kiedyś były koncepcje, aby postawić obiekt, który spełniałby funkcję parkingową, ale również oferował inne usługi. Taki budynek nie mógłby jednak być zbyt wysoki, tak by nie zakrywać panoramy Zamku Lubomirskich.

Zarówno budowa parkingu przy ul. Szpitalnej jak i przy siedzibie RARR to raczej melodia przyszłości i trudno wskazać jakieś konkrety w tej sprawie.

- Prezydent mówiąc o tych lokalizacjach chciał pokazać kierunki w jakich chciałby dążyć, jeżeli chodzi o budowę parkingów na skraju śródmieścia. Na razie te inwestycje pozostają w sferze wstępnych pomysłów i koncepcji na ich realizację w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim i RARR-em - zaznacza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta.

Karol Woliński

Parking przy ul. Szpitalnej. W planach ratusza miałby tu powstać parking wielopoziomowy. Konieczne jest jednak porozumienie z właścicielem terenu - Urzędem Marszałkowskim
Fot. Google Maps

Teren przy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego także pojawia się wśród propozycji lokalizacji parkingów wielopoziomowych lub podziemnych
Fot. Google Maps

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4