Piknik Nauki Eksploracje 2022. Preludium i wykład o klimacie już we wtorek!

KATEGORIA: EDUKACJA / 16 maja 2022

Fot. Paweł Bialic

Tegoroczny Piknik Nauki Eksploracje 2022 składać się będzie aż z pięciu części. Pierwsza z nich – Preludium już we wtorek (17 maja) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W jej trakcie oficjalne otwarcie wydarzenia oraz wykład-debata na temat kryzysu klimatycznego.

Program tegorocznej edycji Pikniku Nauki Eksploracje jest wyjątkowo bogaty. Od wspomnianego wtorkowego Preludium poprzez Muzyczny Czwartek, Lotniczy Piątek, główną część wydarzenia czyli Sobotę Pełną Wrażeń aż do medycznej Niedzieli.

Preludium rozpocznie się we wtorek, 17 maja o godz. 10:00 w Sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Stefana Okrzei 7) i składać będzie się z dwóch części.

Pierwsza, to część oficjalna, uroczystego otwarcia tegorocznego Pikniku, która odbędzie się z udziałem Organizatorów, Partnerów wydarzenia oraz Patronów Honorowych: wojewody podkarpackiego, marszałka województwa podkarpackiego, prezydenta miasta Rzeszowa, starosty rzeszowskiego, podkarpackiego kuratora oświaty oraz prezesa Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN.

Po części oficjalnej odbędzie się wykład – debata „Kryzys klimatyczny - od depresji do wizji, czyli jak wykopać się z dziury?” z udziałem gościa specjalnego - Marcina Popkiewicza, wygłoszony w ramach Akademii Klimatu projektu OKO na Klimat.

Marcin Popkiewicz jest fizykiem, dziennikarzem i popularyzatorem nauki specjalizującym się w klimatologii i energetyce, autorem bestsellerów „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” oraz głównym autorem „Nauka o Klimacie”. Na wykładzie i w trakcie debaty odpowie na pytania: czy można zatrzymać zmiany klimatyczne?, jak magazynować energię i stabilizować OZE? przedstawi scenariusze transformacji energetycznej dla ratowania Świata, Europy i Polski, podpowie co dla ochrony klimatu powinniśmy zrobić w Rzeszowie.

Wykład z debatą klimatyczną będzie transmitowany na Facebooku WDK Rzeszów. Debata będzie tłumaczona na język migowy.

19 maja to Muzyczny Czwartek, w tym dniu również w WDK o godz. 19:00 zaplanowano spektakl musicalu „Ignacy Łukasiewicz – Nasz Rodak i Patron” w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.

20 maja upłynie pod hasłem Lotniczego Piątku. W godz. od 16:00 do 19:00, w budynku L Politechniki Rzeszowskiej (al. Powstańców Warszawy 8) dowiesz się jak zostać pilotem, poznasz też tajniki szkolenia przyszłych pilotów, zwiedzisz najnowocześniejsze laboratoria, obejrzysz nowe symulatory samolotów i ciężarówki, poznasz działanie tunelu aerodynamicznego, zobaczysz łaziki marsjańskie i bolid Formuła Student.

Głównym dniem Pikniku Nauki Eksploracje 2022 będzie Sobota Pełna Wrażeń (21 maja). Obok Zamku Lubomirskich i fontanny multimedialnej, przy placu AK, wzdłuż alei Lubomirskich i przy ul. Szopena w godz. od 11:00 do 17:00 będą pokazy, warsztaty, mini-wykłady, konkursy i ekspozycje na stoiskach miasteczka namiotowego.

Tematami będą: fizyka i astronomia, matematyka, biologia i biotechnologia, chemia i medycyna, przyroda i ekologia, historia, kultura, lotnictwo i kosmonautyka, energetyka i technologia. Będą samoloty, łaziki marsjańskie, bolidy i pojazdy elektryczne, modele anatomiczne i eksponaty interaktywne. Pokazy naukowe i konkursy na scenie zaplanowano o godz.: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00.

- To już po raz dwunasty, piknik naukowy organizowany od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia ExploRes zagości w centrum miasta, by pokazać wszystkim odwiedzającym jak intrygująca może być nauka - zapowiada Tomasz Michalski ze Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” w Rzeszowie.

W wydarzeniu weźmie udział prawie 70 wystawców z całej Polski.

Ostatnim dniem Eksploracji 2022 będzie Medyczna Niedziela (22 maja). W godz. od 11:00 do 15:00 w Budynku A5 Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Leszka Czarnego 4) poznasz siebie w skali miko i makro. W programie warsztaty i wykłady z anatomii, histologii, fizjoterapii oraz zdrowego żywienia prowadzone przez pracowników naukowych oraz studentów kierunków medycznych.

Bogaty program tegorocznego Pikniku Nauki Eksploracje to efekt współpracy organizatorów wydarzenia: Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i pełniącego rolę lidera projektu Stowarzyszenia ExploRes oraz partnerów organizacyjnych, którymi są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Portal Informacji i Opinii CzytajRzeszów.pl jest patronem medialnym Pikniku Nauki Eksploracje 2022.

Poniżej ramowy program tegorocznego Pikniku Nauki Eksploracje 2022.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4