UWAGA! W niedzielę chlor o większym stężeniu może popłynąć w wodzie z kranu

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 25 czerwca 2022

Fot. Bluewater Sweden/Unsplash

W najbliższą niedzielę 26 czerwca, jak co roku odbędzie się okresowa dezynfekcja i płukania sieci wodociągowej miasta Rzeszowa i miejscowości korzystających z wody miejskiej dostarczanej przez MPWiK w Rzeszowie.

Prace mające na celu czyszczenie sieci wodociągowej rozpoczną się o godzinie 5 rano i potrwają do godziny 23. W tym czasie w wodzie wystąpi podwyższona ilość chloru, która może się utrzymać do następnego dnia. Chlor z wody usunąć można poprzez jej odstanie lub przegotowanie, jednak jeżeli byłby mocno wyczuwalny należy zrezygnować ze spożywania takiej wodny - nawet po przegotowaniu. To tylko jeden dzień, góra dwa gdy mocniej możemy odczuwać skutki dezynfekcji wody w miejskiej sieci wodociągowej. Zatem być może warto po prostu na ten czas zaopatrzyć się w większy (niż normalnie) zapas wody butelkowanej.

Należy także pamiętać o tym, że woda bogata w chlor może też nie przysłużyć się nam w kąpieli, czy częstych prysznicach. Szczególnie dotyczy to osób starszych, dzieci, alergików, czy ludzi z wrażliwą skórą. Chlor wyniszcza bowiem warstwę lipidową skóry, naruszając barierę ochronną przez co nasza skóra może stać się bardziej podatna na działanie środków chemicznych oraz szkodliwe promieniowanie UV. Po nadmiernej kąpieli w takiej wodzie nasza skóra może ulec przesuszeniu, swędzieć i być zaczerwienia, a osób z wrażliwą skórą mogą odczuwać także inne dolegliwości skórne.

Chlorowanie to niestety wciąż podstawowy sposób na dezynfekcję wody. Związki chloru są wykorzystywane przez duże zakłady wodociągowe, ale i właścicieli własnych ujęć wody. Dezynfekcja jest procesem koniecznym, w końcu nikt z nas nie chciałby aby na jakimkolwiek odcinku sieci wodociągowej doprowadzającej wodę do naszych mieszkań doszło do skażenia wody bakteriami, a sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest zazwyczaj zastosowanie związków chloru.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4