Oddano przebudowaną ul. Matysowską. W końcu - ponad rok po terminie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 1 grudnia 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

W czwartek (1 grudnia) oficjalnie oddano po rozbudowie ul. Matysowską w Rzeszowie. Inwestycja o wartości prawie 11 mln zł została zakończona z ponad rocznym opóźnieniem.

W uroczystości wzięły udział władze miasta, radna z Matysówki Danuta Szyszka, przedstawiciele Rady Osiedla Matysówka, dyrekcja szkoły, miejscowi księża oraz przedstawiciele wykonawcy - MPDiM.

- Chciałem zameldować wykonanie zadania tak bardzo oczekiwanego przez mieszkańców Matysówki - mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, podkreślając, że była to jedna z tych inwestycji, których najbardziej domagali się mieszkańcy nowego osiedla. Matysówka jest w Rzeszowie dopiero od 1 stycznia 2019 r. - Warto było połączyć się z Matysówką - ocenił prezydent, przypominając głosy podważające sensowność włączania byłej wsi do miasta.

Z oddania drogi cieszyła się też Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, która jest mieszkanką osiedla Matysówka. Podkreślała, że najważniejszy dla mieszkańców jest dwumetrowy chodnik, którego wcześniej nie było, a który znacznie poprawił bezpieczeństwo, szczególnie pieszych, w tym dzieci.

- Przez wiele lat drżeliśmy kiedy obserwowaliśmy jak nasze dzieci przechodzą do szkoły przez drogę - mówiła była dyrektor szkoły w Matysówce Lidia Kupiszewska. - Czujemy się dużo bezpieczniej.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Wykonawcą prac było Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa. Ratusz przypomina, że rozbudowa ul. Matysowskiej była zadaniem realizowanym w trybie zaprojektuj i wybuduj. To oznacza, że wybrana w przetargu firma, czyli MPDiM w pierwszej kolejności musiała opracować dokumentację rozbudowy, zdobyć zezwolenie na realizację tego zadania i samą inwestycję wykonać.

A to zrodziło problemy. Pierwotnie prace rozpoczęte w lipcu 2020 r. miały zakończyć się w sierpniu 2021 r. Okazało się jednak że potrzebne było uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego i poprawki w projekcie. Stąd ponad roczne opóźnienie. Przedłużające się roboty były też uciążliwe dla mieszkańców i tych, którzy poruszali się ul. Matysowską.

Bardzo duży był zakres prac. Rozbudową objęty został odcinek ulicy o długości 2,35 km – od skrzyżowania z ul. Wichrową do ul. Pienińskiej. Drogę poszerzono do sześciu metrów, powstał też wspomniany chodnik, który w miejscach o dużym nachyleniu jest wyposażony w balustrady. Na długości 284 metrów wykonano konstrukcje oporowe zabezpieczające skarpy.

Częścią tej inwestycji była także budowa energooszczędnego oświetlenia - zamontowano 73 słupy oświetleniowe z oprawami typu LED. Wybudowana została także kanalizacja deszczowa, przebudowano gazociągi i wodociągi. Koszt rozbudowy ul. Matysowskiej to 10 mln 640 tys. zł.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4